Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boule, kule, emocje i dobra zabawa. W Białymstoku też grają

Tomasz Czarnecki
Dla Francuzów i Hiszpanów gra w boule jest niemal sportem narodowym
Dla Francuzów i Hiszpanów gra w boule jest niemal sportem narodowym sxc.hu
Podczas wakacyjnego odpoczynku, ale także w różnego rodzaju ośrodkach rekreacji coraz częściej możemy spotkać się z szansą zagrania w boule. Chętnych pewnie byłoby znacznie więcej, tylko nie wszyscy wiedzą, do czego służą te "magiczne" kule.

Gra w boule to doskonała rozrywka dla rodziny, przyjaciół, nawet dzieci. Takie zachęcające zdanie znajduje się w opisach wielu gier i dyscyplin sportowych, ale w tym przypadku jest ono w pełni prawdziwe. Zmagania wymagają bowiem strategicznego myślenia, precyzji, nieco ruchu, spróbować sił można niemal w każdym wieku, a zasady nie są na tyle trudne, by nie pojąć ich zaledwie w kilka minut.

Świnka w centrum uwagi

W szranki staje dwóch graczy lub dwie drużyny (dwuosobowe lub trzyosobowe). Oba teamy otrzymują swoje kule (boule). Inny rekwizyt stanowi jedna mała drewniana kulka, zwana popularnie świnką. I to właśnie ją na początku gry rzuca jedna z ekip - według profesjonalnych zasad na odległość od 6 do 10 metrów. O tym, która drużyna ma ten przywilej, decyduje rzut monetą lub w rozgrywkach towarzyskich, jeśli ktoś posiada przy sobie tylko karty kredytowe lub banknoty, po prostu uzgodnienie z przeciwnikiem.

Świnka stanowi bardzo ważny rekwizyt, bowiem wyznacza cel rzutów naszymi boulami. Im bliżej świnki znajduje się nasza kula, tym lepiej. Przy czym techniki są dowolne - kulanie po ziemi niczym w kręglach, rzucanie w powietrzu, celowanie w bule przeciwnika (tak, tak, możemy wybijać nieswoje bule), świnkę itp. Najważniejsze, by po zakończeniu rozgrywki mieć więcej swoich kul przy śwince niż rywal.

Wygrana do zera

Interesująca jest też kolejność rzucania boulami. Przeciwnicy nie wykonują swoich ruchów naprzemiennie - prawo rzutu ma zawsze drużyna, której boule są dalej od świnki. Dopiero gdy wyczerpią się "argumenty" ekipy przegrywającej, do dalszej ofensywy może przystąpić team liderujący w partii. To więc nieco inna reguła niż chociażby w pewien sposób podobnym zimowym curlingu.

Warto też zwrócić uwagę na przyznawanie punktów w danej rozgrywce - może je otrzymać tylko jeden team - mający boule najbliżej świnki. Teoretycznie można partię wygrać nawet 6:0 (jeśli gramy zespołami trzyosobowymi, w których gracze mają po dwie kule), ale także 1:0, 2:0, nigdy 2:1, 3:2 itp. Profesjonalne reguły nakazują "seta" toczyć do 13 lub 15 punktów, niezależnie od tego, ile rozgrywek będziemy toczyć.

Towarzysko

Grać w boule można na przygotowanych wcześniej boiskach (np. w ośrodkach wypoczynkowych czy centrach rekreacji). Ale wcale nie gorszy pomysł stanowi spróbowanie swoich sił w parku czy też placu pod blokiem. Nie potrzebujemy wiele miejsca, a jedynie zestaw kul i kilkuosobowe towarzystwo. Boule są zazwyczaj metalowe, ale maluchy mają nawet dla siebie plastikowe kulki mogące stanowić początek przygody z grą.

Dla Francuzów i Hiszpanów gra w boule jest niemal sportem narodowym. W Białymstoku też grają

W Polsce mamy 32 kluby petanque zrzeszone w Polskiej Federacji Petanque (PFP). Jednym z nich jest Białostocki Klubu Petanque, który istnieje już od 7 lat. Jej członkowie regularnie uczestniczą w rozgrywkach i turniejach organizowanych w kraju i za granicą. Tomasz Korniłowicz, Mateusz Markiewicz i Łukasz Onoszko w tym roku zostali młodzieżowymi mistrzami Polski, a Andrzej Mosiewicz wywalczył brązowy medal mistrzostw kraju weteranów.

Członków BKP można najczęściej zobaczyć na boiskach Szkoły Sportowej przy ul. Promiennej, ale także i na alejkach białostockich Plant.

Kontakt: facebook/Białostocki Klub Petanque

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto