Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja środowiskowa ws. biogazowni w Łapach

Robert Orzechowski
Gmina Łapy wydała decyzję środowiskową potrzebną inwestorowi do uzyskania pozwolenia na budowę biogazowni w Łapach (Podlaskie). Biogazownia ma powstać na terenie zlikwidowanej Cukrowni Łapy SA.

Inwestycję chce budować utworzona w grudniu 2009 roku Biogazownia Łapy spółka z o.o. To spółka zależna od PGE Energia Odnawialna SA.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!

Biogazownia ma zająć 6,5 hektara na terenie po cukrowni przeznaczonym pod działalność produkcyjną i przemysłową - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Łapach Anna Rutkowska.

Według danych udostępnionych przez gminę Łapy, wstępny koszt inwestycji to 20-30 mln zł. Pracę w biogazowni - jak informowała we wrześniu PAP spółka PGE - ma znaleźć początkowo 7 osób. Z regionu ma pochodzić surowiec do biogazowni, co oznacza współpracę z rolnikami, głównie producentami buraków cukrowych i kukurydzy. Według szacunkowych danych PGE, potrzebne będą uprawy na obszarze około 1 tys. hektarów.

Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy

Wydając pozytywną decyzję środowiskową przedstawiciele urzędu miejskiego podkreślili, że biogazownia w Łapach nie będzie należeć do zakładów, które miałyby stwarzać zagrożenie poważnymi awariami i zagrażałyby środowisku. W trakcie wydawania decyzji zainteresowane strony nie zgłaszały zastrzeżeń związanych z ochroną środowiska. Zgodnie z przepisami, przed wydaniem decyzji środowiskowej przez gminę pozytywne opinie wydały także: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Jak informowała wcześniej PAP spółka PGE, biogaz w Łapach miałby powstawać w "procesie fermentacji beztlenowej substratów, np. kiszonki buraka cukrowego, kukurydzy i zbóż w zbiornikach nazywanych fermentatorami".

Instalacja w Łapach miałaby produkować 7 mln 320 tys. metrów sześciennych biogazu, z którego z kolei, w wyniku spalania w silniku gazowym, miałoby być produkowane rocznie 16,4 tys. MWh energii elektrycznej i 62 tys. 350 GJ energii cieplnej.

Jedyna w Podlaskiem Cukrownia Łapy SA, należąca do Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier, przestała produkować w 2008 roku. Została wyłączona z produkcji w ramach unijnej reformy rynku cukru, z powodu przyznania Polsce limitów produkcyjnych. Spółka PGE Energia Odnawialna dzierżawi od Krajowej Spółki Cukrowej teren po byłej cukrowni.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto