Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Józef Piłsudski będzie na muralu miejskim

PG
Jeden z ubiegłorocznych łomżyńskich murali
Jeden z ubiegłorocznych łomżyńskich murali lomza.pl
Miasto ogłosiło, że w przestrzeni miejskiej powstaną aż trzy murale. Swoje miejsce na jednym z budynków otrzyma sam Józef Piłsudski. akcja jest organizowana w ramach projektu "Piłsudski w Łomży".

Do akcji zaproszono 20 uczniów z dziesięciu szkół, którzy pod okiem muralistów z Fundacji RoskoArt zrealizują swój własny projekt. W ten sposób Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych chce zainspirować młodzież postacią Marszałka. Zanim powstanie mural odbędą się warsztaty artystyczno-historyczne:
- 15 maja o godz. 17.00 dr Rafał Roskowiński poprowadzi wykład dotyczący genezy Street Art-u, historii światowego i polskiego muralizmu oraz estetyzacji przestrzeni miejskiej.
- w dniach 21-22 maja młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach praktycznych malowania i wycinania szablonów muralowych: postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa oraz odbijania ich w przestrzeni miejskiej.
- 25 maja o godz. 17.00 rozpocznie się graffiti jam, czyli akcja malowania małych murali na specjalnie przygotowanych do tego celu płytach. Graffiti jam odbędzie się na terenie skate parku na os. Konstytucji 3 Maja aby przyciągnąć duże grono młodzieży mieszkającej w okolicznych blokach.
W tych dniach warsztaty historyczne w formie spaceru po Łomży przeprowadzą historycy z Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Mural z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego zostanie namalowany 18 czerwca na ścianie bloku przy Pl. Niepodległości 15. Młodzi będą mogli malować dolne partie, pozostałą pracę na rusztowaniach wykonają muraliści z Fundacji RoskoArt. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Czytaj też Łomża. Bilet na "Pipi Pończoszankę" za 300 groszy (zdjęcia)

Fundacja RoskoArt w Łomży realizuje dwa inne murale. Pierwszy, z wizerunkiem Księcia Janusza I i jego orszakiem, powstaje na ścianie budynku, który wyznacza granicę Muzeum Północno-Mazowieckiego. W ten sposób miasto chce upamiętnić 600-lecie nadania praw miejskich Łomży. Mural ma być gotowy w połowie przyszłego tygodnia. Wtedy też ruszą prace nad drugim muralem, który powstaje na ścianie budynku przy ul. Polowej 35. Nawiązuje on do 100-lecia niepodległości poprzez postacie Leona Kaliwody i Halinki Jarnuszkiewiczówny.
- Duch tamtej wolnej Polski, za którą poległ Kaliwoda, płynie w żyłach ich następców, polskich współczesnych żołnierzy. Miłość i heroizm, poświęcenie dla Ojczyzn i wielkich wartości, jakie zawarte są w słowie Polska, to idea, która przyświeca naszym współczesnym żołnierzom – tłumaczy Rafał Roskowiński. Do portretów współczesnych wojskowych na malowidle pozowali żołnierze zawodowi z Centrum Szkolenia Informatyki i Łączności w Zegrzu.
Koszt murali to ok 50 tys. złotych.

Zobacz też Łomżyniacy Adam Pupek i Piotr Kozikowski podbili niebo Tajlandii. Wracają z brązem

Są to kolejne murale, które powstają w przestrzeni miejskiej Łomży. w ubiegłym roku zrealizowano cztery pierwsze w ramach projektu "Ku Niepodległej". Na budynku przy ul. Rządowej 5 znajduje się sylwetka kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. pułku piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 roku. Mural na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11 odnosi się do powstania styczniowego i nawiązuje do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku. Kolejny znajduje się przy ul. Polowej 57, gdzie przedstawiony został Jakub Ignacy Waga wśród uczniów. Natomiast na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A upamiętniony został Adam Chętnik.

Wszystkie łomżyńskie murale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto