Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Ruszyło głosowanie na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019

PG
Ruszyło już głosowanie na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019
Ruszyło już głosowanie na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 Archiwum
Od 18 września do 4 października mieszkańcy Łomży mogą głosować na wybrane przez siebie zadania z Budżetu Obywatelskiego na 2019 roku.

Mieszkańcy zgłosili 24 zadania w trzech strefach Centrum, Łomżyca i Południe oraz dwa zadania do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywa się w dniach 18 września - 4 października poprzez:
- włożenie do urny wypełnionej karty do głosowania (do pobrania na stronie miasta)
- wypełnienie interaktywnej karty do głosowania na stronie internetowej Miasta Łomża
- przesłanie na adres Urzędu Miejskiego w Łomży karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski–GŁOSOWANIE” (za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę wpływu do Urzędu Miejskiego w Łomży)
- przesłanie na adres [email protected] wypełnionej, zeskanowanej karty do głosowania.

Głosować można jednorazowo, wybierając maksymalnie trzy zadania z inicjatyw obywatelskich w 3 strefach oraz na jedno zadanie zgłoszone w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. W razie wyboru większej liczby zadań lub w przypadku niewypełnienia pól obowiązkowych w karcie, czy też braku czytelnego podpisu głos będzie nieważny.

Głosowanie odbywa się w:
- Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego, ul. Stary Rynek 14, parter
- Szkole Podstawowej nr 5, ul. Polna 40A
- Budynku Pływalni Miejskiej nr 2, ul. Wyszyńskiego 15
- mobilnym punkcie w autobusach MPK

Lista zgłoszonych zadań do Budżetu Obywatelskiego 2019:

Centrum
1. „Bajki” Zbigniewa Herberta w ceramice przy Galerii Aporia – 25 tys. złotych

Elewacja bloku przy ul. Dwornej 35 między przedsionkami Galerii Aporia a księgarnią.
Wykonanie i montaż 20-30 rzeźb ceramicznych ilustrujących prozę Zbigniewa Herberta. Wpłynie to na poprawę wizerunku miasta, ale zachęci także do happeningów i innych interdyscyplinarnych akcji artystycznych.
Autor: Robert Sokołowski

2. Bajki S. i F. Themerson „Był gdzieś haj taki kraj/ Była gdzieś taka wieś” w ceramice – 25 tys. złotych
Elewacja kamienicy Farna 1 na wysokości pierwszego piętra (w budynku znajduje się Centrum Współdziałania Społecznego)
Zadanie obejmuje wykonanie i zamontowanie 50 płyt ceramicznych z ilustracją w formie płaskorzeźby i ornamentów szkliwionych różnej wielkości.
Autor: Adam Twardowski

3. Bezpieczne osiedle – 220 tys. złotych
Monitoring osiedla nr 5
Osiedle nr 5 nie jest gęsto zabudowane, posiada specyficzne ukształtowanie terenu, z wieloma krótkimi uliczkami, schodkami i zejściami. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Miejsca monitoringu:
Ul. Dworna, schodki przy ul. Zamiejskiej, Cmentarz Żydowski, skrzyżowanie ul. Rybaki-Sikorskiego, schodki przy Woziwodzkiej, ul. Rybaki-Żydowska-Krzywe Koło, pl. Niepodległości, ul. Zielona. Skrzyżowanie Senatorska-Zielona, ul. Krzywe Koło-Kapucyńska, ul. Zatylna
Autor: Eugeniusz Konopka

4. Brukowana ulica – 220 tys. złotych
Ul. Kapucyńska, nr działki 100091
Zadanie polega na wyremontowaniu ul. Kapucyńskiej poprawi wygląd tej części osiedla i razem z ul. Krzywe Koło i amfiteatrem stworzy przyjazny fragment miasta.
Autor: Andrzej Podsiadło

5. Cykl ławeczek wybitnych Ludzi Ziemi Łomżyńskiej - 220 tys. złotych
Obszar starego miasta,  oraz teren zielony obok Domku Pastora,
Zadanie polega na stworzeniu cyklu ławeczek Wybitnych Ludzi Ziemi Łomżyńskiej w obrębie łomżyńskiego Starego Miasta oraz obok Domku Patora przy ul. Krzywe Koło1.
Przy Domku Pastora stanie ławeczka upamiętniająca najdłużej sprawującego swój urząd w historii łomżyńskiej parafii ewangelickiej – pastora Kacpra Mikulskiego.
Natomiast w centrum starego miasta staną ławeczki słynnych łomżyniaków wybranych przez mieszkańcow naszego miasta.
Ławeczki mogą nawiązywać do koncepcji artystycznej twórcy ławeczki Hanki Bielickiej, ale także być wyposażone w multimedia
Autor: Czesław Rybicki i Wojciech Winko

6. Modernizacja wjazdu przy ul. Nowogrodzkiej 6 i Stacha Konwy 2. - 200 tys. złotych
Wjazd przy ul. Nowogrodzkiej 6 i Stacha Konwy 2
Wjazd na teren blokowiska przy ul. Nowogrodzkiej 6 od Stacha Konwy 2 użytkowany jest przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko mieszkańców pobliskich blokowisk. Wjazd znajduje się naprzeciwko ZSWiO nr 7 i jest niejednokrotnie wykorzystywany przez uczniów i interesantów, jako miejsce postojowe. Wjazd stanowi główny łącznik komunikacyjny dojazdu do przyległych garaży, traktu pieszego umożliwiającego dojście do ul. Bernatowicza w tym I LO i pobliskich sklepów. Modernizacja obejmuje wykonanie instalacji burzowej, oświetlenia i wymiany nawierzchni.
Autor: Agnieszka Pianko

7. Ograniczenie ilości kawek i kruków - 80 tys. złotych
al. Legionów i ul. Wojska Polskiego
Zadanie polega na zamontowaniu 10 odstraszaczy kawek i kruków, które utrudniają życie mieszkańców. Uniemożliwiają odpoczynek, zakłócają sen. Najtrudniejsza sytuacja panuje w parkach przy Al. Legionów i ul. Wojska Polskiego . Ławki są brudne, odczuwalny jest brzydki zapach i nie można tam wypocząć. Ptaki te nagminnie wyciągają śmieci ze śmietników.
Autor: Marcin Kruszewski

8. Rekreacyjne ławeczki do odpoczynku- relaksu i opalania – 50 tys. złotych
Trawiaste tereny bulwaru nad-narwiańskiego
Ustawienie 20 szt. stałych ławeczek pojedynczych i 12 szt. podwójnych na trawiastej części bulwaru zwiększy ilość przebywających osób na tym terenie. Odpowiednie wyprofilowanie tych ławeczek zachęci do korzystania z tej formy odpoczynku i uczyni ten obiekt jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Takie ławeczki dobrze sprawdzają się w innych miastach np.: w Warszawie.
Autor: Henryk Sierzputowski

9. Zagospodarowanie terenu między blokami 3 Maja 2 i 6 – 50 tys. złotych
ul. 3 Maja 2
Zadanie polega na usytuowaniu na wskazanym terenie zielonym urządzeń małej architektury, ławek, huśtawki ogrodowej, stolika szachowego/szachownicy, nasadzenia krzewów i kwiatów.
Autor: Przemysław Zakrzewski

Łomżyca
10. Bezpieczna droga do SP5- budowa ciągu pieszego (utworzenie drogi) – 220 tys. złotych

Od ul. Pułaskiego (ul. Żwirowa) w stronę SP nr 5
Zadanie dotyczy wybudowania bądź utwardzenia dojścia od strony ul. Łukasińskiego do Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży. Dotyczy to przejścia przy ul. Żwirowej w stronę SP5.Brama główna szkoły znajduje się od ul. Polnej, do której dotarcie po wytyczonych ciągach komunikacyjnych dla dzieci jest już dużo trudniejsze ze względu na wzmożony ruch pojazdów. Obecnie wnioskowana droga jest najczęściej wykorzystywanym dojściem dzieci i ich rodziców do szkoły, ze względu na to, że jest najkrótsza. Teren ten nie jest dostosowany do obecnego ruchu pieszych. Jest to gruntowa ścieżka wydeptana przez pieszych, pełna nierówności. W okresie deszczowym i zimą pełno jest kałuż i błota. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia dzieci( duże prawdopodobieństwo kontuzji- skręcenie, złamanie nóg). Jest również przyczyną niszczenia obuwia i odzieży przez dzieci chodzących po kałużach i po błocie. Dostosowanie terenu wokół szkoły dla uczniów znacznie ułatwiłoby im możliwość poruszania się oraz dostępu do szkoły. Takie działania będą korzystnie wpływały, u dzieci i rodziców, na poczucie przynależności do szkoły i zamieszkiwanego osiedla. Wykonanie tego zadania poprawiłoby bezpieczeństwo oraz estetykę osiedla.
Autor: Marzena Górksa

11. Bezpieczna i zielona Kraska - 50 tys. złotych
ul. Kraska, ul. Krucza, ul. Poznańska
Montaż 3 wiat na przystankach nr 13,161,163 wraz z koszami na śmieci. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców osiedla i studentów PWSIiP korzystających z usług MPK. Kolejny element zadania to montaż słupa ogłoszeniowego na rogu ul. Kraska i ul. Poznańskiej przy stacji benzynowej w celu poprawy przepływu informacji Urzędu Miejskiego i innych jednostek z mieszkańcami osiedla. Końcowym elementem projektu będzie zasadzenie drzew i krzewów na ul. Kraska, Strusia i Krucza.
Autor: Sławomir Ptaszyński

12. Bezpieczne miejsca postojowe dla maluchów na „Bawełnie” wraz z poszerzeniem ul. Studenckiej – 220 tys. złotych
ul. Wojska Polskiego 161A/ ul. Studencka 11 Łomża
Stworzenie bezpiecznego miejsca postojowego dla osób przewożących i odwożących dzieci do przedszkoli znajdujących się na osiedlu „Bawełna” oraz poszerzenie ulicy przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa newralgicznym punkcie komunikacyjnym osiedla zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy natężenie ruchu jest największe.
Autorzy: Piotr Serdyński i Katarzyna Jarocka

13. Budowa chodników oraz wjazdów na ul.Łukasińskiego ( po jednej stronie) oraz na ul. Lipowej – 220 tys. złotych
Ul.Łukasińskiego (po jednej stronie od ul.Sikorskiego w stronę ul.Strzelców Kurpiowskich) oraz ul. Lipowa (od ul. Strzelców kurpiowskich w stronę ul. Wesołej)
Zadanie dotyczy wybudowania chodników oraz wjazdów po jednej stronie ul. Łukasińskiego oraz na ul. Lipowej. Aktualnie staje się popularna aktywność fizyczna. Wiąże się z tym zwiększony ruch na chodnikach. Ich brak zmusza uczestników ruchu pieszo-rowerowego, w tym również rodziców z dziećmi do chodzenia po trawie, błocie, kałużach czy nierównościach terenu, a w najgorszym przypadku poruszania się po ulicy, co stwarza bezpośrednio zagrożenie pieszych jak i kierowców. Warto podkreślić, że wykonanie tego remontu poprawiłoby bezpieczeństwo, swobodę poruszanie się pieszych i rowerzystów oraz estetykę tego osiedla.
Autor: Marta Wierciszewska

14. Nowy chodnik przy ulicy Bawełnianej – 220 tys. złotych
ul. Bawełniana
Chodnik po obu stronach ul. Bawełnianej jest w złym stanie technicznym, gdyż nie był remontowany wiele lat i wymaga wymiany. Zadanie to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz poprawi komfort poruszania się pieszych.
Autor: Marianna Jóskowiak

15. Rewitalizacja ciągów pieszych osiedla Młodych – 220 tys. złotych
ul. Przytulna, ul. Miła, ul. Malinowa, ul. Uśmiechu, ul. Promienna oraz ul. Spacerow
Inwestycja polega na ułożeniu nowych chodników wzdłuż ulic: Przytulnej, Miłej, Malinowej, na których chodniki są w złym stanie technicznym, a pobocza nie są utwardzone. Ponadto planuje się dwustronne ułożenie nowych chodników wzdłuż ulic Uśmiechu i Promiennej oraz na ulicy Spacerowej jednostronnie od od strony posesji.
Autor: Adam Baczewski

16. Teren rekreacyjny przy ul. Harcerskiej – 200 tys. złotych
Koniec ul. Harcerskiej
Na końcu ul. Harcerskiej przy ul. Winiarskiego znajduje się plac zabaw. Młodsze dzieci chętnie na nim przebywają, natomiast starsze nudzą się. Przy placu jest niezagospodarowana duża powierzchnia, na której mogłoby powstać boisko wielofunkcyjne Takie miejsce byłoby czyś korzystnym dla spędzenia wolnego czasu przez starsze dzieci i osoby starsze.
Autor: Marzena Zaniewska

17. Wyposażenie mini bulwarów nad Łomżyczką- miejsce rekreacji i wypoczynku przedłużenie w stronę ul. Woj. Polskiego – 200 tys. złotych
Rejon okolicy Łomżyczki na łomżycy (ul. Sosnowa- Modrzewiowa)
Mini bulwary nad rzeką Łomżyczką nie posiadają małej architektury (brak ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, stojaków rowerowych, stolików terenowych, przyrządów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych oraz monitoringu wizyjnego terenu mini bulwarów). Wpłynie to na zwiększenie aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych jak również zapewni im bezpieczne przebywanie i spacerowanie w godzinach popołudniowych i wieczorem.
Autor: Waldemar Cieślik

Południe
18. Budowa placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością w Parku im. św. Jana Pawła II w Łomży – 220 tys. złotych

Nieużytkowane boisko do gry w piłkę siatkową w Parku im. Św. Jana Pawła II w Łomży, na wysokości budynków mieszczących się przy ul. Bolesława Prusa 3 i 5 (działka nr 12251/11)
Projekt pod nazwą „Plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością” dotyczy koncepcji budowy placu zabaw na terenie miasta Łomża, na obszarze Parku im. św. Jana Pawła II przy ul. Bolesława Prusa. Na terenie miasta Łomża znajdują się place zabaw jednakże nie są one dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Po dostosowaniu urządzeń i sprzętów do dysfunkcji dzieci, możliwa będzie integracja osób z niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Plac zabaw wyposażony w specjalistyczne urządzenia pozwoli na pokonanie barier architektonicznych, psychologicznych i komunikacyjnych oraz stygmatyzacji na zmianę spojrzenia problemu niepełnosprawności oraz na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Projekt umożliwi korzystanie niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach, jak również i tym, którzy posiadają inne problemy zdrowotne ze znajdujących się urządzeń oraz sprzętów. Plac zabaw z tak dostosowaną infrastrukturą techniczną pozwoli dzieciom niepełnosprawnym cieszyć się z korzystania z urządzeń na świeżym powietrzu i zabaw razem ze zdrowymi rówieśnikami. Dzięki tak dostosowanym urządzeniom wielofunkcyjnym rodzice dzieci niepełnosprawnych nie będą już omijać placów zabaw, będą mogli zaproponować spędzenie wolnego czasu również swoim dzieciom niepełnosprawnym. Budowa tego typu placu zabaw spełniłaby rolę społeczną, jaką jest integracja społeczności doświadczonej niepełnosprawnością z osobami pełnosprawnymi.
Autor: Paweł Karwowski

19. Chodnik w pasie drogowym ul. Por. Łagody – 37 tys. złotych
Działka o nr geodezyjnym 12188/2- przed budynkiem Por. Łagody 1
Przedmiotem zadania jest chodnik o o długości 65 mb i szerokości 2 m. z kolorowej kostki polbruk grubości 6 cm, na warstwie wzmacniającej z kruszywa stabilizowanego cementem grubości 15 cm, na podsypce piaskowej z przebudową schodów terenowych do placu ćwiczeń na urządzeniach siłowych. Na części chodnika planuje się podwyższyć teren. Budowa chodnika jest konieczna w celu udrożnienia ruchu pieszego wzdłuż ul. Por. Łagody. Obecny chodnik po stronie budynków Por. Łagody 1,3,7,11 Kazańska 8 nie ma ciągłości. W blokach tych zamieszkuje 730 osób. Po zrealizowaniu zadania będzie to ciąg, którym można będzie dojść do kościoła, do szkoły podstawowej przy ul. Niemcewicza oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Realizacja tego chodnika poprawi bezpieczeństwo dzieci i dorosłych mieszkańców osiedla, poruszających się pieszo, również kierujący pojazdami odczują mniejszy ruch na przejściach dla pieszych.
Autor: Katarzyna Kuklińska

20. Mini Park – 170 tys. złotych
ul.Szosa Zambrowska-Piłsudskiego
Zadanie polega na stworzeniu parku u zbiegu ulic Szosa Zambrowska- Piłsudskiego (nr działek: 12065 i 12064). Projekt zakładałby nasadzenie niskich drzewek i krzewów, budowę alejek spacerowych, oświetlenia, ławeczek oraz stolików, ustawienie pojemników na odpadki oraz psie odchody, a także stojaka na rowery. Poza tym na terenie parku mogłyby zostać zamontowane zabawki naukowe np. ścianka przytulanka, okrągły labirynt, koło młynowe itp. Park stałby się miejscem wypoczynku, zabawy i nauki dla mieszkańców miasta w każdym wieku.
Autor: Kamila Mogielnicka

21. Modernizacja placu zabaw – 100 tys. złotych
ul. Kazańska, Pomiędzy blokami 3,5
Zadanie ma na celu wymianę urządzeń zabawowych znajdujących się na przedmiotowym placu zabaw na nowoczesny i bezpieczny, a także atrakcyjny sprzęt dla dzieci. Istniejący plac zabaw został postawiony kilkanaście lat temu, od tego czasu nie był modernizowany, nie dokonywano drobnych napraw polegających na usunięciu zużytego sprzętu. Poprzez poparcie takich zadań miasto pokazuje, że jest przyjaźnie nastawione do rodzin z dziećmi. Rodzice z małymi dziećmi, jak i ci, którzy planują potomstwo chętniej będą osiedlać się w miejscach przystosowanych do potrzeb ich pociech.
Autor: Aleksandra Brzezińska

22. Poprawa nawierzchni ulicy i parkingów - 220 tys. złotych
Osiedle Konstytucji 3 Maja przy budynkach 6,8,9
Asfalt na ulicy Konstytucji 3 maja podczas upałów robi się miękki i klei się do butów. Krawężniki przy parkingach, zwłaszcza przy budynku nr 9, są tak wysokie, że samochody o niższym zawieszeniu podczas parkowania ulegają uszkodzeniu. Nawierzchnia ulicy jest pofalowana i uszkodzona. Naprawa problemu wpłynie na wizerunek osiedla.
Autor: Wiesław Sztachelski

23. Wymiana zniszczonej asfaltowej nawierzchni ulicy przy budynkach B. Prusa 18,19,15 na kostkę polbruk oraz wykonanie dodatkowych miejsc postojowych – 196 tys. złotych
Ulica B. Prusa- na odcinku od ul. Zawadzkiej do Przedszkola nr 9 (działka nr 10570)
Nawierzchnia ul. B. Prusa na wskazanym odcinku jest w bardzo złym stanie technicznym, widoczne są liczne zapadnięcia, nierówności i spękania. Ulica ta stanowi bardzo ważny ciąg komunikacyjny dla mieszkańców osiedla oraz osób dowożących dzieci do Przedszkola nr 9. Jej stan techniczny wymaga bardzo pilnego remontu a wykonanie dodatkowych miejsc postojowych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku jezdni. W chwili obecnej rodzice dowożący dzieci do Przedszkola nr 9 oraz mieszkańcy z pobliskich budynków nie mają gdzie parkować swoich pojazdów, często blokują ruch na tym odcinku ulicy.
Autor: Marek Malinowski

24. Wymiana zniszczonej nawierzchni chodników oraz parkingów przy Szkole Podstawowej nr 10 (wzdłuż budynku PG 2 i Pływalni Miejskiej) – 220 tys. złotych
Pas drogowy ulicy przy Szkole Podstawowej nr 10 a bud. Przykoszarowa 31,35 i Niemcewicza 1 (Działka Nr 12251/11)
Nawierzchnia chodników oraz parkingów na wyszczególnionym odcinku jest w bardzo złym stanie technicznym, widoczne są liczne zapadnięcia, nierówności, dziury i spękania. Chodniki oraz parkingi znajdują się bezpośrednio przy SP 10 wraz z Gimnazjum nr 2 oraz pływalnią i stanowią bardzo ważny ciąg komunikacyjny dla uczniów oraz mieszkańców osiedla. Ich stan techniczny wymaga bardzo pilnego remontu, przez co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
Autor: Mieczysław Grajewski

Młodzieżowy Budżet Obywatelski
1. Budowa boiska do piłki ręcznej plażowej obok Orlika przy ul. Katyńskiej – MBO – 100 tys. złotych
Działka nr 12720/6 przy ul Katyńskiej granicząca ze ścieżką rowerową wytyczoną wzdłuż Parku Jana Pawła II
Piłka ręczna plażowa jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu drużynowego. Plażowa piłka ręczna jest wspaniałym  rodzajem aktywności podejmowanej w czasie wolnym.. Budowa boiska do piłki ręcznej plażowej, a może nawet rozszerzenie go na inne dyscypliny, jak piłka siatkowa i nożna pozwoli naszemu miastu dołączyć do elitarnego grona miast, które posiadają taką infrastrukturę sportową. Organizacja meczy, turniejów dziecięcych i młodzieżowych może być wspaniałą promocja naszego miasta w Polsce. Nasze miasto już ma dwie wicemistrzynie Polski juniorów w piłce ręcznej plażowej, które tytuł zdobyły z klubem z innego miasta. Te same dziewczyny są reprezentantkami Kadry Narodowej Polski Juniorów w piłce ręcznej plażowej na Mistrzostwa Europy w Zagrzebiu i Czarnogórze. Inwestycja w boisko do gry w piłkę ręczną plażową zostanie na zawsze i da możliwość rozwoju naszym dzieciom i młodzieży oraz świetną zabawę dla dorosłych i oczywiście rozgłos dla miasta Łomża.
Autor: Bożena Iwona Gryczewska

2. Gra Miejska – 50 tys. złotych
Cały obszar Łomży
Zadanie polega na zorganizowaniu gry miejskiej – gry wykorzystującej przestrzeń miejską, jako istotny element rozrywki. Gra zaktywizuje mieszkańców i stanie się sposobem na spędzenie wolnego czasu
Autor: Jędrzej Lutostański

Protest służb mundurowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto