Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Trwa rozbudowa MPEC. Wmurowano już kamień węgielny pod inwestycję (zdjęcia)

UM Łomża/ PG
Kamień węgielny został wmurowany pod rozbudowę łomżyńskiego MPEC-u
Kamień węgielny został wmurowany pod rozbudowę łomżyńskiego MPEC-u UM Łomża
Na terenie hali produkcyjnej budynku głównego Ciepłowni Miejskiej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę spółki od kocioł, który będzie bardziej ekologiczny.

Prace przy realizacji zadania „Rozbudowa Ciepłowni Miejskiej w Łomży o kocioł wodny o mocy 12,5 MW z wykorzystaniem biomasy jako paliwa” trwają od kilku miesięcy. Przygotowane zostały miejsca pod kocioł i palenisko, pod którym wmurowano kapsułę z aktem erekcyjnym upamiętniającym to przedsięwzięcie. Dokument napisany w językach polskim i litewskim w czwartek 21 marca 2019 r. podpisali: w imieniu prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego jego zastępca Andrzej Garlicki, prezes MPEC-u Radosław Żegalski, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Andrzej Grodzki oraz dyrektor firmy Enerstena Laimonas Kucinskas, która realizuje inwestycję.

W kapsule znalazły się również: logo MPEC-u, pamiątkowe zdjęcia z czasów przed okresem wybudowania instalacji biomasowej, pendrive z informacjami o ciepłowni, długopisy, którymi podpisywany był akt erekcyjny oraz podpisy pracowników. Realizowany projekt obejmuje budowę nowej kotłowni spalającej biomasę wyposażoną w kocioł wodny o mocy 12,50 KW wraz z ekonomizerem, magazynem biomasy i innym wyposażeniem technologicznym.

Czytaj też MPK testuje nowe autobusy do transportu mieszkańców

- W tej chwili widzimy, że produkcja ciepła na paliwie węglowym przysparza dużo problemów, a przede wszystkim wpływa na podwyższenie kosztów jego produkcji, czego efektem będzie wprowadzona w najbliższej przyszłości znacznie wyższa taryfa niż ta, którą w tej chwili mamy – mówił prezes MPEC-u Radosław Żegalski dodając, że dzięki tej inwestycji około 35 proc. ciepła będzie produkowane z tzw. OZE, czyli ze zrębek drzewnych. – Obecnie jesteśmy na około pół roku przed ukończeniem zadania i w połowie października będziemy mogli zacząć produkcję ciepła z odnawialnych źródeł energii – wyjaśniał Żegalski, podkreślając bardzo dobrze przebiegającą współpracę z firmą Enerstena. Dodał, że spółka ma już umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowanie następnego etapu, czyli kotła biomasowego parowego, który oprócz produkcji ciepła będzie zasilał turbinę produkującą prąd. Podziękował również załodze za wkład wniesiony w możliwość rozpoczęcia tego przedsięwzięcia.

- Było bardzo wiele krytyki było wokół tego projektu, ale ostatecznie myślę, że patrząc na astronomicznie rosnące ceny węgla każdy się zgodzi, że to była dobra decyzja i dobrze zbilansowany projekt. W nieodległej przyszłości mamy kolejną inwestycję, która uzupełni tę obecnie realizowaną. Cieszę się, że spełniając wymogi unijne, realizujemy też ten wariant troski o mieszkańców, bo ostatecznie ma to doprowadzić do oszczędności, do niższych cen za energię cieplną, a przynajmniej ich niepodwyższania – mówił Andrzej Garlicki. Zastępca prezydenta podkreślił, że jeśli ten efekt uda się osiągnąć przy jednoczesnym unowocześnieniu zakładu i daniu mu nowych mocy przerobowych, to tylko potwierdzi, że jest on bardzo dobrze zarządzany, a wizja prezesa, rady nadzorczej oraz prezydenta, odnośnie rozwoju miasta, jest spójna i bardzo perspektywiczna.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 22 mln zł. Na jego realizację Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało dofinansowanie w wysokości 9,8 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto