Na święto Supraskiej Ikony Matki Bożej, do męskiego klasztoru w Supraślu przybyły dziesiątki wiernych. To święto przypada zawsze 10 sierpnia i jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze. Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak piękne i barwne jest to święto.

Do Supraśla - 500-letniego klasztoru (Ławry Supraskiej) i cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny przybyli pielgrzymi z całego regionu. Liturgii przewodniczył zwierzchnik cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Ikona czczona niegdyś w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ikonę ofiarował współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Przez stulecia czcili ją zarówno prawosławni jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany. Czczona obecnie ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku.


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!