Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skóra prawdę ci powie. Co choroby skórne mówią o naszym zdrowiu?

abcZdrowie.pl
by pedrosimoes7 / CC BY 2.0 (flickr)
Oczy są zwierciadłem duszy, ale w skórze również odbija się nasza kondycja zdrowotna. Sprawdź, co oznaczają konkretne zmiany skórne i jak sobie z nimi radzić.

Wszystko, co jest w tobie złe, w końcu wyjdzie na wierzch. Niestety, odbije się również na zdrowiu twojej skóry. Z drugiej strony, gdy dbasz o równowagę wewnętrznego środowiska twojego organizmu, skóra odwdzięczy ci się przyjemnym dla oka wyglądem, a przede wszystkim – dobrą kondycją. Sprawdź, co o twoim zdrowiu mówią różne zmiany skórne.

Skóra – zwierciadło zdrowia
Skóra nie pozostaje obojętna na działanie wirusów, bakterii, grzybów czy alergenów przekraczających kolejne bariery ochronne organizmu. Tym bardziej że stanowi pierwszą z nich. Reaguje również w przypadku zaburzeń związanych z metabolizmem, układem hormonalnym i pokarmowym człowieka. Obrzęk, rumień, wysypka, pokrzywka, krosty czy wrzody, które pojawiają się na skórze, to sygnał, że zdrowie zostało w określony sposób nadszarpnięte. Sprawdź, jak działać, jeśli twoja skóra reaguje w sposób niepożądany z punktu widzenia twojego dobrostanu. Pamiętaj, że wymaga ona odpowiedniego odżywiania, które pozwoli jej właściwie wypełniać przypisane jej funkcje.

Zmarszczki
Zmarszczki pojawiają się wraz z wiekiem, a po przekroczeniu pewnej granicy dotyczą raczej każdego. Okazuje się jednak, że w przypadku lekceważenia potrzeb skóry, zmiany te pojawiają się szybciej i są bardziej widoczne. Sygnalizują wówczas brak odpowiedniego nawilżenia oraz wystarczającej ilości składników odżywczych. Te przyspieszają niszczenie jej naturalnej struktury oraz opóźniają lub uniemożliwiają prawidłowy przebieg regeneracji. Widać to zwłaszcza w miejscach, gdzie mimika twarzy inicjuje jej zaginanie się. Powstają wówczas wgłębienia. Trwałe stosowanie się do zasad właściwie zbilansowanej diety – w tym spożywanie zdrowych tłuszczy – może przywrócić skórze zdrowy wygląd lub zahamować proces pogłębiania się tych zmian.

Trądzik
Trądzik to bardzo często wynik przeciążenia organizmu w wyniku działania różnych toksyn, których wątroba nie jest w stanie usuwać na bieżąco, bądź zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego, który nie jest w stanie utrzymać homeostazy. Wówczas zmiany pojawiają się w okolicy ust i brody. W zależności od przyczyn występowania, specjalista może zalecić odpowiednią kurację, która przywróci właściwym układom zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Proces powrotu do zdrowia może przebiegać stosunkowo szybko lub przeciągać się, w zależności od wrażliwości osoby poddawanej takiej terapii.

Egzema
Egzema, czyli powierzchowny stan zapalny w obrębie skóry, rozpoczyna się zaczerwienieniem i swędzeniem. Skóra w tym miejscu może pękać i łuszczyć się, a następnie mogą pojawiać się na niej pęcherze i nadżerka, której towarzyszy wyciek przezroczystej surowicy. Jeżeli egzema ma alergiczny charakter, mówi się o atopowym zapaleniu skóry. Najczęściej takie zmiany pojawiają się w okolicy kostek, kolan, nadgarstków, łokci, ale też na klatce piersiowej i na twarzy. Mogą być wynikiem stosowania kosmetyków, chemii domowej (np. proszku do prania, płynu do zmywania naczyń) oraz środków przemysłowych (farb i lakierów) lub nietolerancji pokarmowej. W takich wypadkach należy w pierwszej kolejności ograniczyć dostęp czynnika, który szkodzi skórze. W zależności od rodzaju zmian stosuje się różne środki. Te z wydzieliną traktuje się specjalnym aerozolem lub mleczkiem, a gdy skóra zaczyna ulegać rogowaceniu – maściami. Niekiedy potrzebna jest również antybiotykoterapia, natomiast zawsze niezbędna jest czujność, by nie narażać więcej skóry na działanie drażniących związków.

Zmiany skórne bywają bardzo uciążliwe, jednak istnieje szereg sposobów, by się z nimi uporać. Jeżeli któraś z nich dotknęła ciebie, dowiedz się o niej jak najwięcej i skutecznie jej przeciwdziałaj.

Teskt: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto