Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizna. W ziemi znaleziono ślady niemieckiej broni (zdjęcia)

PG
We wskazanym miejscu znaleziono łuski od niemieckiej broni
We wskazanym miejscu znaleziono łuski od niemieckiej broni Stowarzyszenie Wizna 1939
Pięć zidentyfikowanych łusek niemieckiej produkcji znaleziono w sąsiedztwie miejsca, w którym w 1941 roku dokonano mordu na Żydach. Odkrycia dokonało Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

- Nieżyjący już świadek tamtych wydarzeń wraz ze swoją matką obserwował z niewielkiej odległości mord. Mieszkał blisko tego miejsca i znał je bardzo dobrze. Po przeszło siedemdziesięciu latach opowiedział w szczegółach co widział – poinformował prezes Dariusz Szymanowski. Franciszek Domurat w rozmowie zakreślił kształt dołu jaki zapamiętał i bardzo precyzyjnie wskazał miejsce zdarzenia. Rozmowa ta została zarejestrowana w 2010 roku i opublikowana w książce „Nie tylko polskie Termoplie...Wizna w latach 1939-1945”. - Po ośmiu latach od tamtej rozmowy postanowiliśmy sprawdzić autentyczność i spójność tego przekazu poprzez badania terenowe – przyznaje Szymanowski.

Prace koordynował archeolog Ryszard Cendrowski. Wytypowany obszar znajduje się na obrzeżach miejscowości. Nie ma tam żadnych okopów ani dawnych umocnień. To płaski teren użytkowany rolniczo, w bliskim sąsiedztwie zabudowań. Prace były prowadzone w dwóch zespołach. Jeden szukał śladów starego wykopu ( świadkowie mówili, że ciała zostały przeniesione na cmentarz we wsi Rusi), drugi sprawdzał teren przy pomocy wykrywaczy metali. Śladów wykopu nie było, natomiast udało się znaleźć m.in. 5 sztuk łusek z broni produkcji niemieckiej, guzik niemiecki oraz fragment świecznika. Znalezione zidentyfikowane łuski to:
- Łuski 7,92x57 Mauser – 2 szt.,
wyprodukowane w 1938 r. w Deutsche Waffen Und Munitionsfabrik, na zamówienie SS (Schutzstaffel);
- Łuska 7,92x57 Mauser – 1 szt.,
wyprodukowana w 1939 r. w partii „7” (mosiądz - stop o zawartości 72% miedzi i 28% cynku) w Finower Industrie GmbH. Finow-Mark / Brandenburg;
- Łuski 9x19 Parabellum (broń krótka), 9 mm P 08 – 2 szt.,
wyprodukowane w pierwszej partii 1940 r. w Dynamit A.G. Durlach;

- Badania potwierdziły prawdziwość relacji świadka – tłumaczy Dariusz Szymanowski i zapowiada, że będą prowadzone dalsze prace terenowe. Znalezione 14 lipca przedmioty zostaną poddane kolejnym badaniom, które pozwolą na wyciągnięcie dodatkowych wniosków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto