MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Wybrano Łomżyńskich Społeczników oraz Inicjatywę Roku 2020

JBa/UM Łomża
Kacper Nizik i Anna Kurządkowska-Kosińska to Łomżyńscy Społecznicy Roku 2020, a Doroczna Kwesta „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne” Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej uznana została za Łomżyńską Inicjatywę Roku. W piątek, 26 lutego, w łomżyńskim Ratuszu odbyło się wręczenie nagród laureatom.

Konkurs został ogłoszony przez PrezydentaŁomży wspólnie z Łomżyńską Radą Działalności Pożytku Publicznego. Mogły w nim wziąć udział organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne), spółdzielnie socjalne, osoby fizyczne, placówki oświatowe, instytucje kultury, instytucje pomocy społecznej, jednostki świadczące opiekę medyczną i inne instytucje współpracujące z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi na terenie miasta.

Wręczenie nagród odbyło się w przededniu Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych.

- Jestem pełen uznania dla ogromnej pracy, którą wykonujecie Państwo na rzecz społeczeństwa, jest ona wyrazem wrażliwości oraz świadomości społecznej. To szczególnie ważne w okresie, gdy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Jestem dumny z tak prężnie funkcjonujących Organizacji Pozarządowych w naszym mieście, Państwa działania są niezbędnym i bardzo wartościowym wkładem w realizację potrzeb społecznych – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski wręczając laureatom statuetki i nagrody finansowe.

Łomżyńskim Społecznikiem Roku do lat 20 został 17-letni Kacper Nizik, który od czerwca 2020 roku zaangażowany wolontariusz Centrum Wolontariatu w Łomży. Brał udział w realizacjach programu „Korpus Solidarności” wspierającego wolontariat długoterminowy, akcji „Czyste rzeki” propagującej inicjatywę ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu oraz „Wolontariacie dla Niepodległej”, polegającym na zaplanowaniu i wyznaczeniu miejsc pamięci narodowych wymagających prac porządkowych. Ponadto prowadził pomoc bieżącą w Centrum Wolontariatu, wynikającą z potrzeb danych wolontariuszy i organizacji.

Łomżyńskim Społecznikiem Roku powyżej 20 lat została Anna Kurządkowska-Kosińska. To od pięciu lat organizatorka wyborów Miss Ziemi Łomżyńskiej i Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej, w trakcie których bardzo mocno akcentowana jest tematyka typowo regionalna. Konkurs i całe widowisko gali finałowej Miss Ziemi Łomżyńskiej to atrakcja dla mieszkańców naszego miasta, co potwierdzają statystyki oglądalności Gali Finałowej transmitowanej online na regionalnym portalu internetowym. Laureatki konkursu brały udział m.in. w Miss Tourism Metropolitan International 2019 w Kambodży, Miss Globe 2020 w Albanii, uczestniczyły w telewizyjnych programach śniadaniowych oraz otrzymywały kontrakty modowe na pracę w Mediolanie.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
- Stanisław Kaseja, za zaangażowanie w działania na rzecz seniorów w Łomży, zastępca przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Seniorów, publicysta w gazecie Seniora „Srebni ” i jeden z inicjatorów pomysłu „ Złotej Rączki dla Seniora”;
- Jarosław Kaja, który mimo iż sam od ponad 20 lat zmaga się z bólem i niedowładem nóg wykazuje niezwykłą potrzebę niesienia pomocy innym oraz mobilizuje swoje otoczenie do aktywności społecznej. Od dwóch lat jest przewodniczącym Łomżyńskiej Rady Osób z Niepełnosprawnością, pomaga i doradza w indywidualnych przypadkach, ale też skupia się nad kwestiami ogólnospołecznymi. Skuteczność oraz efektywność podejmowanych przez niego działań wynikająca z pełnionych obowiązków uczyniły wiele dobrego dla społeczeństwa w Łomży i nie tylko.

Łomżyńską Inicjatywą Roku została uznana Doroczna Kwesta „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne” organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Zabytkowy cmentarz przy ul. M. Kopernika w Łomży powstał w 1801 roku. Jest miejscem spoczynku wielu zacnych obywateli Łomży i regionu, m.in. pisarza doby romantyzmu Feliksa Bernatowicza, Jakuba Wagi - autora „Flory Polskiej” czy młodziutkiego harcerza i peowiaka Leona Kaliwody. Na wyznaniowym cmentarzu są także ślady po dawnych rosyjskich i niemieckich mieszkańcach Łomży. Znajduje się tu około 560 obiektów zabytkowych: kapliczek, rzeźb, płyt, ogrodzeń. Od 1984 roku, co roku organizowane są kwesty na ratowanie cmentarnych zabytków. W dzieło zbierania pieniędzy każdorazowo udaje się TPZŁ zaangażować około stu wolontariuszy – od przedstawicieli lokalnych władz, poprzez dziennikarzy, prokuratorów, aktorów, parlamentarzystów, po urzędników i zwykłych mieszkańców miasta. Zebrane podczas kwest środki są głównym źródłem dochodów na ratowanie tych zabytków. Pozwoliły one jak dotąd przywrócić świetność około 300 z nich. Dotychczas uratowano niemal wszystkie znajdujące się na tym cmentarzu pomniki figuratywne, w tym zwłaszcza budzące szczególną sympatię ludzi – nagrobki dziecięce. Efekty uzyskane z dotychczasowych prac mają ogromne znaczenie dla udokumentowania przeszłości miasta, ale także mają dużo szerszy wymiar ponadregionalny, a nawet ogólnopolski.

Wyróżnienia otrzymało Stowarzyszenie Sapere Aude za pobudzanie aktywności seniorów do działania społeczno-obywatelskiego oraz propagowanie i inicjowanie działań na rzecz Seniorów, jak również organizatorzy konkursu Wybory Miss i Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej.

Miss Ziemi Łomżyńskiej 2021. Zakończył się casting do szóste...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto