Powiatowe konie nie mechaniczne.

2014-10-13 10:47:50

Są zwierzęta, które nie sposób nie darzyć sympatią i wręcz szacunkiem. Pomijając mojego kota na punkcie kotów, drugimi na liście są konie. Ilekroć idę nad Narew, zawsze wybieram drogę przez „wąwóz" za kościołem Św. Boboli. Do kieszeni wpycham wtedy pokrojone jabłka i marchewki. Już z daleka na mój widok rozlega się rżenie źrebaka i jego mamy Mizerny źrebak ostatnio próbuje namawiać do zabawy nawet mojego starego ojca. Chwyta go pyszczkiem za kurtkę i prosi o pieszczoty .Kiedy odchodzimy, biegnie za nami żałośnie przywołując- Wróćcie! .Pamiętam to końskie dziecię, kiedy było tycie tyciutkie.
Spacer brzegiem Narwi ma kolejny postój koło przystani Szczubełka. Tam pasie się większe stadko powiatowych koni. Nie ma takiej opcji, żebym się z ojcem nie zatrzymała i z zachwytem nie podziwiała ich harców. Zupełnie nie znam się na samochodach, ale o koniach, tak jak o kotach, to mogę mówić dłuuugo, dłuuugo..
https://plus.google.com/u/0/photos/117002193189410578663/albums/60638303...
W literaturze jest wiele końskich wątków. Zawsze trafia mi prosto do duszy wiersz Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej:
„My, konie, nie chcemy umierać na wojnach
lub jak wczoraj w rozrachunkach ulicznych,
gdy nas zginęło sto!
Niech się ludzie sami mordują nawzajem,
niechaj płynie ich krew niespokojna,
niech ich leży na ulicach stos.
Wierzmy, że przyjdzie zbawca. Koń złoty!
Mściciel koni!
Jak słońce grzywa jego, a ogon jak kometa!
Zarży, aż na twarz padną ludzie w pokornym
pokłonie,
i wszystkich nas wywiezie do raju Mahometa!
Ziemię trącimy kopytem
i okiem zmierzymy wyniosłem i dzikiem!
Pożegnamy się tylko z arabskim Szeikiem
i z owsem"

Koń jaki jest, każdy widzi, powiadają. Guzik prawda, koń to nie tylko wygląd, to także dusza. Zniewolony przez człowieka potrafił zachować swoją dumę. 

Jesteś na profilu krystynab11 - stronie mieszkańca miasta Łomża. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj