34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka za nami [zdjęcia]

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Przedstawienie „2062” Karli Kracht & Andrésa Beladieza z Hiszpanii zdobyło Grand Prix 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Przez cztery dni jury obejrzało siedemnaście przedstawień biorących udział w formule konkursowej. Nie zabrakło także plenerowych wydarzeń towarzyszących.

Przewodnicząca jury Joanna Gerigk podkreśliła, że zakończona edycja Festiwalu "Walizka" pokazała, iż powrót do życia teatralnego w warunkach pandemii jest możliwy.

- Dzięki staraniom organizatorów, przestrzegając wszelkich rygorów związanych z aktualnym stanem obostrzeń, publiczność festiwalowa oraz jurorzy mogli obejrzeć 17 spektakli konkursowych oraz kilka plenerowych spektakli towarzyszących. Po raz pierwszy, ze względu na pandemiczne okoliczności, dyrektor Festiwalu zaaprobował jego hybrydową formułę – powiedziała Joanna Gerigk wyjaśniając, że zakwalifikowane do konkursu teatry polskie były prezentowane w realnych warunkach scenicznych, zaś spektakle zagraniczne w formule pokazów kinowych.

- Na potrzeby festiwalu zespoły teatralne z zagranicy nagrały filmowe zapisy swoich spektakli, a także krótkie autoprezentacje dotyczące teatrów i twórców. Dzięki temu publiczność w takiej właśnie formule mogła się z nimi spotkać –mówiła przewodnicząca jury podkreślając, że program tegorocznego Festiwalu był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.

Również Jarosław Antoniuk, dyrektor organizującego Festiwal Teatru Lalki i Aktora w Łomży przyznał, że koncepcja jego przygotowania w formule hybrydowej była jak najbardziej słuszna.

- Pewnie gdybyśmy chcieli go w pełni zorganizować na żywo z zaproszeniem teatrów ze świata, to byłby duży problem, gdyż wiele z nich mogłoby nie dojechać. A docierają do nas głosy, że fantastycznie zaprezentowały się one on-line w Hali Kultury i ta forma też spodobała się widzom, gdyż były widać wszystkie szczegóły i niuanse – mówił dyrektor Jarosław Antoniuk dodając, że teatry z Polski grały off-linowo co stanowiło radość dla widzów, że mogli wrócić do budynku teatru, ale też dla artystów, że wyrwali się ze swoich miast i mogli być z innymi.

Podziękował również wszystkim instytucjom wspierającym Festiwal: Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, Staroście Łomżyńskiemu i Wójtowi Gminy Łomża.

- Szczególne podziękowania kieruję do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, który dba o nasz teatr i który na każdym Festiwalu jest jednym z najwierniejszych widzów, oglądającym ze swoimi dziećmi prawie wszystkie spektakle – powiedział dyrektor Jarosław Antoniuk podkreślając, że inne teatry organizując festiwale nie mają tak czynnego uczestnictwa swoich zwierzchników.

Zamykając 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" prezydent Mariusz Chrzanowski nie ukrywał, że dla mieszkańców Łomży był on wielką, kulturalną ucztą. - Dziękuję teatrom, aktorom, organizatorom, panu dyrektorowi i wszystkim współpracownikom z teatru oraz wolontariuszom pomagającym przy Festiwalu. Przede wszystkim dziękuję mieszkańcom Łomży za uczestnictwo w wydarzeniu, które jest jedną z naszych najlepszych promocji – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski wyrażając jednocześnie radość z faktu, że co roku najlepsze teatry przyjeżdżają ze swoimi przedstawieniami do naszego miasta.

Jury Festiwalu przyznało następujące nagrody:

Grand Prix w wysokości 4000 złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża - przedstawienie „2062” Karli Kracht & Andrésa Beladieza (Hiszpania).
Nagrodę w wysokości 3000 złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Ulrike Quade i Jo Strømgren za reżyserię przedstawienia „Coco Chanel” Ulrike Quade Company (Holandia).
Nagrodę w wysokości 3000 złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego - Marika Wojciechowska za scenografię do przedstawienia „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
Nagrodę w wysokości 3000 złotych ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego - Kapela ze Wsi Warszawa za muzykę do przedstawienia „Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu.
Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża - zespół Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja) za rolę w spektaklu „Tevli station”.
Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża - Anna Przygoda-Budna i Tomasz Kowol za rolę w spektaklu „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer (Warszawa).
Dwie równorzędne nagrody aktorskie po 500 złotych ufundowane przez Wójta Gminy Łomża - Katarzyna Pałka i Teresa Kowalik za role w spektaklu „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
Nagrodę specjalną – grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice) za spektakl „Łysek z pokładu Idy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
Tradycyjnie nagrody „szarego widza” przyznała także Anna Jakubowska.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka za nami [zdjęcia] - Łomża Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie