Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznane. Poznaliśmy laureatów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
mat. prasowe/ fot. Danuta Matloch
W Warszawie przyznano Doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To uhonorowanie polskich artystów, twórców i animatorów kultury za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie lub w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego. Poznaliśmy tegorocznych laureatów.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w siedemnastu kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, design, całokształt twórczości oraz mecenas kultury. Specjalna kategorię stanowi Nagroda im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie lub w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego.

Laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021

Kategoria TEATR

  • prof. dr hab. Jarosław Gajewski - aktor, pedagog i reżyser, profesor i wieloletni prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, realizujący karierę aktorską na scenach stołecznych teatrów oraz w produkcjach filmowych.
  • Ewa Dałkowska - aktorka teatralna oraz filmowa, znana z charakterystycznych i niebanalnych kreacji, mająca w swym dorobku współpracę z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Współzałożycielka kultowego Teatru Domowego.

Kategoria FILM

  • Arkadiusz Gołębiewski - operator, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Pomysłodawca i spiritus movens Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Producent i autor filmów dokumentalnych ukazujących polską drogę do wolności.

Kategoria LITERATURA

  • Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta, nagradzany za wybitne osiągnięcia krytyk literacki, skupiający się w swych pracach na związkach literatury z polityką oraz historią.
  • dr Wojciech Stanisławski - publicysta, historyk, współpracownik i członek zespołu kuratorów Muzeum Historii Polski. Specjalista w dziedzinie historii Związku Radzieckiego, Europy Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich.

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

  • Ludwika Ogorzelec - artystka rzeźbiarka, ceniona za swe nowatorskie podejście do rzeźby i przestrzeni, której twórczość podziwiać można na publicznych wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Kategoria ARCHITEKTURA

  • prof. dr hab. Witold Cęckiewicz - twórca, pedagog, będący niepodważalnym autorytetem dla szerokiego grona współczesnych architektów. Profesor Politechniki Krakowskiej, wieloletni członek Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Kategoria TANIEC

  • Ryszard Kalinowski - choreograf, tancerz, pedagog, animator życia kulturalnego, dyrektor artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca, z którego zespołem niejednokrotnie miał okazję gościć na najważniejszych scenach tanecznych świata.

Kategoria TWÓRCZOŚĆ LUDOWA

  • Edmund Zieliński - rzeźbiarz w drewnie, twórca obrazów na szkle.

Kategoria EDUKACJA ARTYSTYCZNA

  • prof. dr hab. Urszula Kryger - śpiewaczka, pianistka, profesor sztuk muzycznych.
  • prof. dr hab. Bartosz Bryła - wybitny skrzypek, pedagog, kierownik Katedry Kameralistyki poznańskiej Akademii Muzycznej, profesor klasy skrzypiec na poznańskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej, a także wykładowca mistrzowskich kursów wykonawczych w kraju i za granicą.

Kategoria KULTURA CYFROWA

  • Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic - największa e-sportowa organizacja pozarządowa w Polsce, prowadząca szereg innowacyjnych projektów. Jej celem jest popularyzacja oraz profesjonalizacja sportów elektronicznych w kraju, zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dla młodych zawodników, przy uwzględnieniu potrzeb fizycznych, psychicznych oraz społecznych, a także krzewienie kultury i kształtowanie pozytywnych cech charakteru oraz szeroka edukacja w tym zakresie.

Kategoria UPOWSZECHNIANIE KULTURY

  • prof. dr hab. Irena Poniatowska - muzykolog, profesor i przez cztery dekady wykładowca w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka kilkuset publikacji i wydawnictw naukowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii muzyki XVIII i XIX wieku, szczególnie muzyki fortepianowej i pianistyki.
  • prof. dr hab. Zofia Chechlińska - muzykolog. Jej kariera akademicka jest związana m.in. z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspertka w zakresie twórczości Fryderyka Chopina i polskiej muzyki romantycznej.
  • Teresa Chylińska - muzykolog, uznana badaczka życia i muzyki Karola Szymanowskiego. Autorka biografii i monografii poświęconych Szymanowskiemu i jego epoce. Opracowała i opublikowała kompletną korespondencję Szymanowskiego, nagrała również cykl audycji tworzących jego radiową biografię.

Kategoria MUZYKA

  • prof. dr hab. Piotr Paleczny - pianista, profesor i pedagog odpowiadający za kształcenie studentów w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka - wirtuoz skrzypiec, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowca kursów mistrzowskich. Wyróżniany w międzynarodowych konkursach, wielokrotny uczestnik światowych festiwali muzycznych.

Kategoria OCHRONA DZIEDZICTWA KUTLUROWEGO

  • Wit Wojtowicz - historyk sztuki i muzealnik. Członek Rady Ochrony Zabytków oraz wielu Rad Muzealnych, m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
  • Jacenty Matysiak - miłośnik Norwida i kolekcjoner norwidianów, prezes Fundacji Museion Norwid, której głównym celem jest upamiętnianie twórczości i dziedzictwa Cypriana Norwida.

Kategoria OCHRONA DZIEDZICTWA KULUROWEGO ZA GRANICĄ

  • Stowarzyszenie Rodzina Ponarska - organizacja pozarządowa kultywująca i upowszechniająca pamięć o zbrodni ludobójstwa dokonanej na Żydach i Polakach podczas okupacji niemieckiej w podwileńskich Ponarach w latach 1941- 1944 oraz badająca losy Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej w trakcie II wojny światowej. Stowarzyszenie niestrudzenie dąży do ustalenia imion i nazwisk wszystkich ofiar tych wydarzeń oraz do uzyskania zadośćuczynienia dla rodzin zamordowanych.

Kategoria DESIGN

  • Dorota Kabała projektantka. Autorka cenionych i nowatorskich w zakresie narzędzi przeznaczonych dla osób z wrodzonymi wadami dłoni, trudniąca się w głównej mierze pracą projektową dla branży sportowej.

Laureat NAGRODY IM. TOMASZ MERTY MIĘDZY LITERATURĄ A HISTORIĄ

  • Piotr Semka - dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Były działacz wolnościowy i członek opozycji antykomunistycznej, m. in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Kategoria MECENAS KULTURY

  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA - szczególne uznanie spółce należy się za konsekwentnie udzielane wsparcie dla Teatru Telewizji, którego jest mecenasem.

Kategoria CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI

  • Lidia Grychtołówna - pianistka oraz pedagog. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już w najmłodszych latach życia. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Berlinie.
  • Jerzy Maksymiuk - pianista, kompozytor, światowej sławy dyrygent, którego współpraca z Polską Orkiestrą Kameralną położyła podwaliny pod utworzenie orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznane. Poznaliśmy laureatów - Portal i.pl

Wróć na stronieslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto