Koparki w centrum miasta. Ruszyły prace związane z rewitalizacją Starego Rynku

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Hałdy piachu, zarastające roślinnością, w samym środku miasta, stawały się obiektem żartów. Ale wyczekiwany przez mieszkańców moment wreszcie nadszedł. Z początkiem sierpnia wznowione zostały prace na Starym Rynku w Łomży. To efekt porozumienia z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie zagospodarowania tej części miasta.

Prace na Starym Rynku były wstrzymane z powodu braku porozumienia z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podczas czerwcowego spotkania prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego z konserwatorem, udało się dojść do konsensusu i dzięki temu można było wznowić działania w ramach tej inwestycji. Ostateczna wersja wyglądu Starego Rynku zakłada zwiększenie ilości drzew do 15 sztuk i określa sposób wyeksponowania reliktu. Po wprowadzeniu zmian, koncepcja została wysłana do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Miasto oczekuje teraz na jej zatwierdzenie. W tej chwili na terenie budowy odbywa się wywóz urobku po pracach archeologicznych oraz wymiana nienośnych gruntów w zakresie nieobjętym artefaktami - informują urzędnicy.

Czytaj więcej: Mieszkańcy dyskutowali o pomysłach na rewitalizację Starego Rynku (zdjęcia)

Rewitalizacja Starego Rynku rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Pierwsze roboty dotyczyły badań archeologicznych, podczas których odkryto m.in. kilkanaście reliktów konstrukcji murowych wykonanych z kamienia i drewniane cembrowiny dawnych studni. Z uwagi na ogromną wartość historyczną wykopalisk, miasto zgodnie z wolą mieszkańców wystąpiło o zmiany w projekcie, uwzględniające odsłonięte zabytki. Chodziło głównie o przeszklone wyeksponowanie murów średniowiecznego ratusza.

Archeolodzy kończą prace na Starym Rynku. Mają nadzieję, że ...

Zmieniona według wskazówek konserwatora zabytków koncepcja została przedstawiona podczas spotkania w październiku 2020 roku w Białymstoku. Mimo wstępnych ustaleń naniesiono kolejne uwagi, które dotyczyły przede wszystkim pozostałego zakresu dokumentacji projektowej, a w szczególności wprowadzenia dodatkowych elementów zieleni, których nie było w zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projekcie z 2019 roku.

- Miasto poleciło architektowi wykonanie kolejnych koncepcji, które mieszkańcy mogli poznać podczas upublicznionej w mediach wizualizacji – wyjaśnia zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. - Opóźnienia w realizacji tej inwestycji spowodował brak porozumienia pomiędzy Miastem, a Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie zagospodarowania zielenią – mówi włodarz.

I informuje, że jeszcze w tym miesiącu oczekuje na zatwierdzenie przez konserwatora zabytków projektu zamiennego, co pozwoli na uzyskanie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Cieszę się, że prace zostały wznowione i wyrażam przekonanie, że pomimo trudności uda nam się z sukcesem zakończyć ten projekt w tym roku- dodaje Andrzej Garlicki.

„Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży”, jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej. Działania 8.5 Rewitalizacja. Całkowita wartość zadania to 7 488 806,33 zł brutto , a dofinansowanie wynosi 5 358 906,76 zł brutto.

Łomża. Jest animacja Starego Rynku po rewitalizacji. Zobacz,...

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie