Łomża. Długo wyczekiwane obiekty będą oficjalnie otwarte i to jeszcze przed wakacjami

JBa
Zakończyły się już prace na największych i najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców w ostatnich latach kubaturowych inwestycjach w Łomży. Mowa o sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz Hali Kultury. Ich oficjalne otwarcia planowane są jeszcze przed wakacjami.

- W środę 12 maja 2021 r. nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego - infromuje Grzegorz Daniluk, z łomżyńskiego ratusza.

Obiekt powstał na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku jako sala widowiskowo-konferencyjna przy budynku ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego. Po jego przejęciu przez Miasto Łomża w 2007 roku na rzecz Filharmonii podejmowane były starania, aby gmach dostosować do współczesnych standardów. W połowie 2014 roku zakończyły się prace związane z pierwszym etapem rozbudowy i przebudowy części budynku, które objęły jego część administracyjną. Realizację kolejnego etapu rozpoczęto w 2016 roku.

- Okazało się wówczas, że posiadana dokumentacja projektowa jest wadliwa i należy ją zmienić. Wiązało się to z przesunięciem w czasie realizacji inwestycji, a jej wysokie koszty powodowały podzielenie tego etapu na kolejne części – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Prace już się zakończyły i trwa procedura przekazania obiektu Filharmonii Kameralnej. Jego uroczyste otwarcie po przebudowie planowane jest 20 czerwca br., oczywiście koncertem łomżyńskich filharmoników.

Łomża. Kończy się rozbudowa łomżyńskiej filharmonii [zdjęcia]

Kolejnym długo wyczekiwanym obiektem, którego przebudowa właśnie się zakończyła, jest sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2.

- W 2011 roku z użytkowania wyłączono ówczesną salę ze względu na jej stan zagrażający bezpieczeństwu użytkowników. Przez wiele lat rodzice, nauczyciele i radni zabiegali najpierw o remont tej sali, a później o budowę nowego obiektu. Teraz to się zrealizowało – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki dodając, że w przyszłym tygodniu spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie tego obiektu, a jego oficjalne otwarcie planowane jest 31 maja br.

Na sali sportowej o całkowitej powierzchni użytkowej ponad 1,5 tys. m2, w tym na boisku sali o powierzchni 640 m2, można przeprowadzić zajęcia m.in. z siatkówki, koszykówki i tenisa. W budynku znajdują się również szatnie, sanitariaty, pomieszczenia magazynowe, techniczne i gospodarcze. Inwestycja objęła także budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej wraz z odwodnieniem, oświetleniem, wyposażeniem, piłkochwytami, ogrodzeniem, a także zagospodarowanie terenu.

Już w ubiegłym roku zakończyły się prace związane z przebudową zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury. Swoją działalność obiekt rozpoczął w połowie marca br. Początkowe działania obejmowały udostępnianie pomieszczeń grupom twórczym oraz instytucjom kultury. Odbyły się tam również dwie sesje Rady Miejskiej. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa ceremonię oficjalnego otwarcia odwlekano w czasie.

– Możemy już poinformować, że odbędzie się ona 15 czerwca br. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży, zorganizowanej w rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu – informuje z zadowoleniem zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Łomża. Hala Kultury przy Starym Rynku już gotowa. Jej wnętrz...

Pomieszczenia Hali Kultury przeznaczone są na działalność kulturalno-edukacyjną i udostępniane instytucjom kultury Miasta Łomża, stowarzyszeniom i fundacjom oraz grupom twórczym. Obiekt nie może być wykorzystywany do działań komercyjnych oraz handlowych. Zakładany plan pracy obejmuje realizację wydarzeń i inicjatyw własnych takich jak: koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, a także zaangażowanie w najważniejsze wydarzenia kulturalne w Łomży, m.in. Festiwal „Walizka”, Soundtrack, Cafe Kultura, spotkania z twórcami organizowane przez bibliotekę oraz inicjatywy organizowane przez organizacje pozarządowe i niezależne grupy twórcze. Oferta kulturalno – edukacyjna Hali Kultury skierowana jest do zróżnicowanej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych, grup defaworyzowanych. Wydarzenia odbywające się w obiekcie będą zarówno bezpłatne, jak i odpłatne - biletowane (głównie koncerty oraz spektakle teatralne).

Każda z powyższych inwestycji była realizowana ze wsparciem ze środków zewnętrznych. Z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano dofinansowanie na realizację Filharmonii Kameralnej. Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło budowę sali sportowej i boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2. Natomiast dotacja na przebudowę zabytkowej hali targowej na Halę Kultury pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Bazarek Łomżyńskich Mamusiek

To grupa sprzedażowa Łomżyńskich Mamusiek.

Łomżyńskie grupy na Facebooku, do których warto dołączyć! [PRZEGLĄD]

Łomża. PWSIiP rozpoczyna rekrutację na studia

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie