MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Gra miejska w Parku Jana Pawła II (zdjęcia)

Fundacja "L"/pd/PG
W ramach społecznej rewitalizacji Parku Jana Pawła II w Łomży odbyła się gra miejska
W ramach społecznej rewitalizacji Parku Jana Pawła II w Łomży odbyła się gra miejska Marcin Kossakowski/Fundacja "L"
W sobotnie popołudnie tereny zielone Parku Jana Pawła II ogarnęła społeczna rewitalizacja. Fundacja "L" ściągnęła tłumy na grę miejską nt. Jana Pawła II. Atrakcjom nie było końca.

Dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości, Szkołą Językową Linguo, lokalnymi placówkami oświaty oraz służbami mundurowymi i duchowieństwem zagospodarowano rekreacyjnie tereny zielone parku przy łomżyńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Stanęły tam namioty tematyczne, w których odbywały się zabawy, poczęstunek oraz pogadanki profilaktyczne z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa. Najwięcej emocji budziła wspomniana już gra miejska skupiona tematycznie wokół postaci św. Jana Pawła II. Do zmagań przystąpiły reprezentacje sześciu łomżyńskich szkół podstawowych: SP 10, SP 9, SP 7, SP 5, SP 1 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Swoją drużynę wystawiła też Szkoła Podstawowa z Miastkowa. Skład każdej ekipy stanowiło średnio pięciu uczniów i opiekun. Po godzinie 12:00 wspólną modlitwę poprowadził ks. Tomasz Borkowski z parafii pw. Bożego Ciała w Łomży, następnie zespoły rozbiegły się, realizując w różnych częściach Parku zadania przygotowane przez Fundację „L”.

O tym, że każda forma zachęcająca młodych ludzi do mądrego korzystania z Parku jest dobra, mówi Sebastian Jaworowski, prezes Fundacji "L"
- To wspaniałe miejsce położone tuż przy Sanktuarium, gdzie był nasz papież. Powinniśmy je doceniać - przypomina Sebastian Jaworowski.

Czytaj też Łomża. Przedszkolaki rozpoczęły kolejny rok w Akademii Przedszkolaka (zdjęcia)

- Gra miejska bardzo mi się podobała, bo mogliśmy pracować zespołowo - mówi z kolei Oliwia Kosakowska, uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 7 - Musieliśmy nauczyć się słowa „witaj” w możliwie największej liczbie języków, wykonywaliśmy też konkurencje w alkogoglach. Gdy je założyłam, świat wydał mi się większy, obraz rozmyty.

Zabawę przy użyciu alkogogli koordynował między innymi dzielnicowy Krzysztof Surawski wykonujący na co dzień swoją służbę w rejonie Parku Jana Pawła II. Zaznaczył, że większe bezpieczeństwo zawsze możliwe jest dzięki współpracy ze społecznością. - Park Jana Pawła II to bezpieczne miejsce. Jestem dzielnicowym tej okolicy. Szczególnie latem było widać, jak chętnie łomżanie spędzają tutaj czas, przychodzili całymi rodzinami, mnóstwo rowerzystów i młodzieży. To miejsce przyjazne każdemu, kto chce odpocząć i zregenerować siły – podkreśla dzielnicowy.

Zobacz też Łomża/Gdańsk. Łomżyński flis dopłynął nad morze z okazji 600-lecie nadania praw miejskich (zdjęcia)

Młodym uczestnikom gry miejskiej bardzo spodobał się quizz poświęcony polskiemu Papieżowi. Postać św. Jana Pawła II nie jest obca 12 letniej Julii. Łomżanka podkreśla, że święty jest osobą godną naśladowania. - Podoba mi się w nim ta niezwykła dobroć. Nie zważał na kolor skóry, był miły i uprzejmy dla każdego – twierdzi uczennica.

Zaproszenie do współpracy przy organizacji gry miejskiej przyjęła społeczność szkolna Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4. Młodzi z myślą o gościach i uczestnikach gry miejskiej przygotowali słodką niespodziankę.
- Ponieważ cała zabawa odbywała się w obrębie Parku Jana Pawła II, zdecydowaliśmy się na kremówki papieskie w wydaniu łomżyńskim. Do tego gorąca herbata i kawa, aby nie dać się pogodzie! Muszę też przyznać, że od samego początku podchodziliśmy do inicjatywy z wielkim optymizmem, młodych nie trzeba było długo namawiać - mówi Ewa Bogulas, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4.

Przepis na papieskie kremówki zdradza uczennica Eliza Niedźwiedzka: - Przede wszystkim musimy zrobić ciasto francuskie i krem na bazie mleka. Przekładamy ze sobą warstwy, wstawiamy do lodówki i czekamy jeden dzień. Palce lizać!

Nie tylko przez żołądek do serca. Na uczestników i gości czekały również inne atrakcje. Postarał się o nie Samorząd Studencki PWSIiP w Łomży. - Naszą rolą była organizacja zabaw i animacji dla maluchów, również tych, które nie brały udziału w grze. Malowaliśmy twarze, dodawaliśmy balony z imionami, do tego skakanki, hula hopy i piłki. Jako samorząd złożony z młodych ludzi jesteśmy otwarci na współpracę i zaproszenia, reprezentujemy młodzież uczelnianą i zależy nam na jak najlepszym wizerunku całej uczelni – mówi Magdalena Zach, przewodnicząca.

Na koniec pracownicy oraz przyjaciele Fundacji „L” rozdali nagrody zwycięzcom. Pierwsze miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży, tuż za nimi drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1, trzecie miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie.

- Musimy ze sobą bardzo dużo współpracować, łączyć elementy. Szukać czegoś więcej niż sztywna edukacja. Staramy się zaangażować różne środowiska dla wspólnego celu społecznego. Dzisiaj uczulaliśmy też na współczesne formy uzależnienia – komputery, smartfony. Wszystko, co opanowuje nasz umysł, stanowi zagrożenie - mówił Sebastian Jarowowski na zakończenie i dodawał, że - Św. Jan Paweł II nauczał, abyśmy kochali drugiego człowieka, szanowali otrzymane dary – w tym życie i zdrowie. Wspólnie z uczestnikami gry miejskiej poszukiwaliśmy zatem tej zdrowej chrześcijańskiej energii, która otwiera na bliźniego i powoduje uśmiech.

pd / fot. M. Kossakowski

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto