Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża jednym z fundatorów wojskowego sztandaru

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
UM Łomża
Miasto Łomża przekaże 10 tysięcy złotych na zakup sztandaru dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Jego uroczyste wręczenie zaplanowano na 3 września br., w przededniu drugiej rocznicy rozpoczęcia działalności jednostki w mieście.

Pragnąc wyrazić uznanie mieszkańców Łomży dla żołnierskiej służby w zapewnianiu bezpieczeństwa zarówno miastu jak i krajowi, w Łomży zawiązał się Społeczny Komitet na rzecz Fundacji Sztandaru dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Na Przewodniczącego wybrany został Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, zaś funkcję Wiceprzewodniczącego objął Starosta Powiatu Łomżyńskiego – Lech Marek Szabłowski. Skarbnikiem Komitetu został prezes Stowarzyszenia "Klub Fort" w Łomży - ppłk rez. Ludwik Zalewski.

Celem Komitetu jest podjęcie działań zmierzających do zakupu sztandaru oraz przeprowadzenia uroczystości jego wręczenia zgodnie z ceremoniałem wojskowym wraz z oprawą artystyczną.

- Po latach symbolicznej obecności mundurowi powrócili do naszego miasta za sprawą 18. Pułku Logistycznego, o co wielokrotnie zabiegałem. Chcemy to godnie uczcić i dlatego powołaliśmy Społeczny Komitet na rzecz Fundacji Sztandaru – wyjaśnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jednocześnie ojciec chrzestny tej inicjatywy. - Jako miasto, angażujemy się w to wydarzenie nie tylko organizacyjnie, ale także finansowo przekazując 10 tysięcy złotych na zakup sztandaru - mówi, dziękując przy okazji pozostałym ofiarodawcom.

Społeczność miasta i regionu bardzo chętnie włączyła się w zbiórkę na rzecz ufundowania sztandaru i dzięki temu udało się zebrać na ten cel około 70 tysięcy złotych. Za to wsparcie dziękuje wszystkim darczyńcom dowódca 18. PLog. i zarazem dowódca Garnizonu Osowiec płk Paweł Gałązka.

- Wręczenie sztandaru będzie dla nas ogromną nobilitacją, wyrazem szacunku i zaufania mieszkańców do oręża polskiego – mówi.

Stała obecność wojska w Łomży przywróciła najpiękniejsze, przedwojenne tradycje, gdy ton naszemu miastu nadawał 33.Pułk Piechoty. Jego żołnierze wykazali się niebywałym męstwem w bojach z bolszewikami w 1920r., zarówno podczas walk 1919 roku, działań osłonowych na Białorusi i we wschodniej Polsce jak i w trakcie przeciwnatarcia pod Ossowem stanowiącego część zwycięskiej bitwy warszawskiej. Chwalebną kartę przyniosły także walki toczone pod Nowogrodem i Zambrowem w wojnie obronnej 1939 roku.

Ponad 90-letnia obecność wojskowa w Łomży omal nie zakończyła się w 2011r., wraz z rozformowaniem 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. W mieście pozostał jedynie symboliczny pododdział Warsztatów Technicznych 2. Regionalnej Bazy Logistycznej.

Wojsko w pełnej krasie powróciło do Łomży po przeszło 8 latach. Decyzją Ministra Obrony Narodowej powołano składający się z trzech batalionów: transportowego, zabezpieczenia i remontowego oraz grupy zabezpieczenia medycznego - 18. Pułk Logistyczny, którego zadaniem jest wsparcie logistyczne 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Uroczystość rozpoczęcia funkcjonowania jednostki odbyła się na łomżyńskim Starym Rynku 17 września 2019 roku. Przekazanie formacji sztandaru zaplanowano w przededniu drugiej rocznicy tego wydarzenia. W programie wrześniowej uroczystości jest m.in. Msza Święta w Katedrze św. Michała Archanioła i defilada wojskowa.

działka przy ul. Rubinowej

Łomża. Miały być bloki dla mieszkańców. Będą dla żołnierzy. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto