Łomża. Miały być bloki dla mieszkańców. Mogą być dla żołnierzy. Miasto chce sprzedać wojsku dwie działki przy ul. Rubinowej

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Teren przy ul. Rubinowej. W oddali widać blok komunalny przy ul. Kamiennej, wybudowany w 2017 roku JBa
W tym miejscu miał powstać blok komunalny, a wcześniej budynek w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Teraz miasto postanowiło dwie nieruchomości przy ul. Rubinowej o łącznej powierzchni 60 arów, przeznaczyć pod wojskowe zabudowania. Aby Agencja Mienia Wojskowego mogła kupić miejski teren, położony pół kilometra od jednostki wojskowej, zgodzić się muszą radni. Prezydent złoży stosowny wniosek w tej sprawie.

Łomża pod koniec 2017 roku jako jedno z pierwszych miast w Polsce zawarło porozumienie dotyczące finansowania inwestycji. We współpracy z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym miało powstać 115 mieszkań w dwóch lokalizacjach. Władze miasta były przygotowane do realizacji programu. Miały już gotową dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę pierwszego budynku przy ul. Rubinowej oraz koncepcję budowy drugiego obiektu przy ul. Sikorskiego. Jeszcze przed oficjalnymi zapisami do programu Mieszkanie Plus 300 mieszkańców złożyło wstępne deklaracje udziału. Ale wraz z rekonstrukcją rządu zmieniła się koncepcja realizacji programu. Rząd odszedł od wsparcia budowy mieszkań na rzecz dopłat do czynszu dla mieszkańców. Zmiany spowodowały, że koszty budowy bloków i administracja zostały przeniesione na inwestora. Tym samym budowa nowych mieszkań stała się za droga dla samorządu i do realizacji nie doszło.

Teraz terenem, który znajduje się zaledwie pół kilometra od jednostki wojskowej, zainteresowało się wojsko.
- Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu budowy odpowiedniego budynku mieszkalnego. Obecnie na mieszkanie w Łomży oczekuje 214 żołnierzy. Mamy zabezpieczone środki finansowe na zakup nieruchomości na ten cel. Chcemy niezwłocznie opracować niezbędną dokumentację i najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocząć budowę – informuje Zbigniew Żujewski, dyrektor Oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie, przypominając, że rozmowy w tej sprawie z władzami Łomży rozpoczęły się już w 2019 roku.

Prezydent Mariusz Chrzanowski uspokaja, że magistrat dostrzega potrzeby lokalowe mieszkańców.

- Złożyliśmy wniosek do BGK o dofinansowanie remontu nieużytkowanego obecnie budynku przy ul. Polowej 65, gdzie powstałoby 18 nowych mieszkań. Środki ze sprzedaży działki przy ul. Rubinowej posłużą nam jako wkład własny na rewitalizację tej kamienicy – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Na razie nie wiadomo, za ile wojsko mogłoby kupić działki. Wykonywany jest operat szacunkowy, który określi aktualną wartość nieruchomości.

Jak przekazuje Łukasz Czech z urzędu miejskiego, władze Łomży nie odstąpiły od planów realizacji programu „Mieszkanie Plus”, ale chciałyby zrealizować go na nieruchomościach należących obecnie do PKP.

- W tej sprawie prowadzone są rozmowy z nowym kierownictwem Krajowego Zasobu Nieruchomości. W ostatnich miesiącach kilkukrotnie odbyły się spotkania z zastępcą prezesa KZN Jarosławem Puckiem oraz wicewojewodą podlaskim Marcinem Sekścińskim. Liczymy na rozwiązanie problemów natury prawno-własnościowej przez nowe kierownictwo, co umożliwi realizację programu na wspomnianym terenie - mówi Czech.

Zobacz też Łomża pierwszym samorządem z porozumieniem na finansowanie programu Mieszkanie Plus

Wojsko wróciło do miasta
18. Pułk Logistyczny w Łomży został utworzony 17 września 2019 roku w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W tym roku, w drugą rocznicę utworzenia, pułk otrzyma swój sztandar. Zgoda na sprzedaż nieruchomości byłaby kolejnym wsparciem od społeczności Łomży na rzecz rozwoju wojska w mieście. Docelowo łomżyńska jednostka wojskowa ma liczyć ponad 600 żołnierzy i pracowników cywilnych.

O powrót wojska do Łomży od początku swojej pierwszej kadencji zabiegał prezydent Mariusz Chrzanowski.

– Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, że to co się wydawało nierealne, obecnie się urzeczywistnia. Liczba żołnierzy zwiększa się praktycznie z każdym miesiącem. Stanowi to szansę rozwoju miasta, gdyż daje możliwość zatrudnienia naszym mieszkańcom i poprzez stabilne miejsca pracy pozwala planować swoją przyszłość i zakładać tutaj rodziny – zauważa prezydent Mariusz Chrzanowski.

Jak podkreśla dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka, dowodzony przez niego pułku przywiązuje wielką wagę do kultywowania tradycji 33. Pułku Piechoty, dlatego też przyjął imię gen. bryg. Mariana Raganowicza, który był jego długoletnim dowódcą.
- Głównym naszym zadaniem jest wspieranie jednostek będących w strukturze Żelaznej Dywizji w zakresie zabezpieczenia logistycznego, między innymi materiałowego, technicznego, transportu i ruchu wojsk, a przede wszystkim realizacja napraw sprzętu wojskowego – informuje płk Paweł Gałązka dodając, że żołnierze oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej 18PLog chętnie angażują się w cyklicznie organizowane akcje krwiodawstwa i przedsięwzięcia charytatywne, a także w działania mające na celu walkę z pandemią COVID-19.

- Jako dowódca pułku stawiam na kapitał ludzki, który ma ogromny wpływ na formowanie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Nieodłącznym i niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania nowo formowanego pułku jest infrastruktura. W planie realizacji są nowe inwestycje oraz remonty i przebudowa istniejących budynków. Kluczową i najpilniejszą inwestycją jest budowa nowej hali remontowej. Zakończenie tej inwestycji znacznie polepszy nasze możliwości w zakresie napraw sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – podkreśla płk Gałazka dodając, że kolejne inwestycje w infrastrukturę pozwolą osiągnąć zdolności do realizacji zadań pułku zgodnie z jego przeznaczeniem.

W Łomży w ramach Mieszkania Plus powstaną dwa nowe bloki.

Mieszkanie Plus w Łomży. Chętnych jest więcej niż lokali

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie