Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Przy PWSIiP powstaje Centrum Mediacji

PWSIiP/ PG
PWSIiP chce kształcić przyszłych mediatorów sądowych
PWSIiP chce kształcić przyszłych mediatorów sądowych Pixabay
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży tworzy Centrum Mediacji. Uczelnia będzie kształcić przyszłych mediatorów sądowych, prowadzić badania naukowe i popularyzować tematykę mediacji.

– W USA, kolebce alternatywnych metod rozwiązywania sporów, kilkadziesiąt procent spraw cywilnych jest rozstrzyganych polubownie. W Polsce zaledwie jeden procent powództw cywilnych trafia do mediacji. Chcemy to zmienić – wyjaśnia koordynatorka projektu dr Marta Skrodzka z PWSIiP. Jako stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, prowadziła w Stanach Zjednoczonych Ameryki badania nad mediacją i klinicznym nauczaniem prawa.

„Państwówka” podpisała porozumienia o współpracy z Sądem Okręgowym i Sądem Rejonowym w Łomży oraz Sądem Rejonowym w Grajewie. Dotyczą one upowszechniania mediacji. Konkretnie uczelnia będzie kształcić przyszłych mediatorów sądowych, poszerzy ofertę edukacyjną o kursy i szkolenia z zakresu mediacji, stworzy listę własnych mediatorów, wspólnie z wymiarem sprawiedliwości zorganizuje Międzynarodowy Tydzień Mediacji (w październiku 2019 roku). Już dziś uczelnia zaprasza na studia podyplomowe „Mediacje i negocjacje”, rejestracja na nie trwa do końca marca.

Czytaj też Władze miasta chcą, żeby powstała jadłodzielnia dla potrzebujących

– Dobry mediator posiada umiejętności miękkie: aktywnie słucha, jest komunikatywny werbalnie i pozawerbalnie, doświadczony życiowo, inteligentny, neutralny wobec problemu i bezstronny w stosunku do osób, z którymi pracuje. Powinien pilnować szacunku i równowagi pomiędzy silną i słabą stroną sporu. Co do wiedzy prawniczej istnieje pewien spór. Oczywiście konieczna jest znajomość podstaw prawa, np. umiejętność skonstruowania ugody. Moim zdaniem znakomitymi mediatorami są również nauczyciele, psycholodzy, osoby posiadające ze względu na wykonywany zawód kompetencje miękkie – wyjaśnia dr Marta Skrodzka.

W świetle polskiego prawa mediatorem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i korzysta w pełni z praw publicznych. W przypadku mediacji w sprawach karnych dolna granica wieku wynosi 26 lat, a w sprawach nieletnich istnieje ponadto wymóg ukończenia szkolenia dla mediatorów.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto