Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Rządowe dofinansowanie na karetki pogotowia. Minister Janusz Cieszyński podspiał umowy [zdjęcia]

JBa
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi aż 200 nowych karetek. W województwie podlaskim nowoczesne ambulanse pojawią się w Łomży, Grajewie, Kolnie, Mońkach oraz Boćkach. Wczoraj wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy o dofinansowanie na zakup karetek z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży.

Nowe pojazdy pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczynią się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

- Liczymy, że wymiana tych najstarszych, najbardziej wysłużonych karetek przysłuży się dla wszystkich mieszkańców Podlasia. To jest przede wszystkim korzyść dla pacjentów, ale także dla tych, który stanowią serce ratownictwa medycznego, czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych. Oni każdego dnia przemierzają w tych karetkach wiele kilometrów, aby ratować zdrowie i życie mieszkańców – tłumaczył Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas wizyty w Łomży. I podkreślał, że przeciętny ambulans odnotowuje 1500 wyjazdów, a w skali kraju jest to 3 mln interwencji karetek rocznie.

Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży trafią trzy nowe karetki.
- Flota się nie zmieni, jeśli chodzi o ilość karetek jeżdżących na dyżurze. Mamy 13 ambulansów, które są w ciągłej gotowości, przy czym 12 działa w systemie 24-godzinnym, a jedna jeździ w godz. 8-20 w Nowogrodzie. Karetki zakupione z dofinansowania ministerstwa zastąpią karetki w Łomży, Kolnie i Grajewie. To pojazdy, które nie tylko są wysłużone w latach, ale i mają bardzo duże przebiegi – mówi Mikołaj Czajkowski, zastępca dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży.

Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł. Jak podkreśla ministerstwo, polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

„Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

Zobacz koniecznie: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto