Łomża. Straż miejska szuka pracowników. Ma wolnych aż pięć wakatów

OPRAC.:
Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Maciej Stanik
Miasto ogłosiło nabór na pięć wolnych stanowisk urzędniczych aplikanta Straży Miejskiej w Łomży. Związany jest on z odejściami strażników na emeryturę oraz zwiększającą się liczbą obowiązków. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 października.

Jeszcze cztery lata temu w łomżyńskiej Straży Miejskiej było czternaście etatów. Dzisiaj stan zatrudnienia to siedmiu strażników i jeden etat cywilny. W lipcu na emeryturę przeszedł jeden strażnik, a w przyszłym roku prawa emerytalne nabędzie kolejna osoba. W między czasie do obowiązków tej umundurowanej formacji, mającej na celu ochronę ładu i porządku publicznego na terenie miasta, doszła m.in. kontrola poprawności deklaracji i umów na odbiór nieczystości zarówno od osób fizycznych, jak też przedsiębiorców.

Aktualny stan etatowy pozwala na pracę w bardzo ograniczonym zakresie czasowym, jak też nie umożliwia korzystania z pełnego wachlarza uprawnień posiadanych przez Straż Miejską.

- Praca odbywa się praktycznie w systemie jednozmianowym, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30. W takim czasie realizowane są głównie interwencje zgłaszane przez mieszkańców czy też sprawy kierowane do Straży Miejskiej przez inne instytucje – informuje komendant Paweł Żebrowski.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, w okresie jesienno - wiosennym były organizowane dwie służby w tygodniu w godz. 14:00-22:00 ukierunkowane na kontrole spalania w piecach CO czy też „doraźnego” kontrolowania wypełniania obowiązków przez właścicieli psów, ustawiając pracę od godz. 6:00.

- Strażnicy pracujący w sobotę czy niedzielę muszą uzyskać w zamian dzień wolny w tygodniu co uszczupla obsadę i zdarzały się tygodnie, gdzie do pracy w terenie dostępny był tylko jeden strażnik – tłumaczykomendant Paweł Żebrowski.

Czytaj też: Urzędy zamykają drzwi dla petentów

W jego ocenie, by Straż Miejska mogła w pełni wykonywać powierzone jej zadania, powinna pracować co do zasady w systemie dwuzmianowym przez 6 dni w tygodniu, a strażnikom pracującym w terenie należałoby przydzielić odpowiedzialność za konkretne osiedla miasta, tak by mogli być w stałym kontakcie z radami tychże osiedli czy też znajdujących się na nich Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. W planach jest utworzenie stanowiska dyżurnego do kierowania pracą patroli, przeszkolenie dwóch osób do pracy z dziećmi i młodzieżą, a także w okresie letnim uruchomienie patroli rowerowych. Do tego niezbędna jest jednak odpowiednia obsada.

Kto może zostać Strażnikiem Miejskim?

Osoby, które chciałyby pracować w Straży Miejskiej powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie, choć preferowane będą osoby z ukończonymi studiami na kierunkach bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo lub administracja, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe.

Niezbędne jest ukończone 21 lat, uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekaralność, pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych oraz nieposzlakowana opinia.

Czytaj też: Koronawirus w szkole. Uczniowe uczą się zdalnie

Preferowane będą również m.in. osoby z doświadczeniem w służbie w straży gminnej, ze znajomością języka angielskiego lub rosyjskiego w stopniu komunikatywnym, uprawnieniami do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, uprawnieniami ratownika KPP oraz udokumentowanymi osiągnięciami w sportach walki.

Przed nawiązaniem umowy o pracę wyłoniony w naborze kandydat podlega obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym. Wynagrodzenie wynosi ok. 3000 zł brutto plus wysługa lat dla nowo zatrudnionych strażników, przed ukończeniem kursów i uzyskaniem uprawnień z gwarancją podwyżki po pozytywnym ukończeniu kursu podstawowego.

Szczegóły w Biuletynie InformacjiPublicznej urzędu miasta.

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Materiał oryginalny: Łomża. Straż miejska szuka pracowników. Ma wolnych aż pięć wakatów - Łomża Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie