MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Milionowe wsparcie popłynie do regionu łomżyńskiego

Jba
W Drozdowie powstanie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich, w Łomży wybudowana zostanie sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 5, zaś w Konarzycach rozbudowana zostanie szkoła podstawowa z przedszkolem. Wszystko dzięki dotacjom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powiat łomżyński otrzyma jedną z dwóch najwyższych dotacji w woj. podlaskim. Dzięki otrzymanym 4 mln zł zrewitalizowany zostanie Dolny Dwór Rodziny Lutosławskich, w którym będzie się mieścić Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich. Budynek zostanie zmodernizowany i powstaną nowe przestrzenie wystawiennicze, zostanie zrekonstruowany m.in. gabinet Romana Dmowskiego w części budynku, w której przebywał i zmarł Roman Dmowski. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do końca 2022 roku.

- Wyrażam zadowolenie, że inicjatywa upamiętnienia osoby Romana Dmowskiego, jakże ważnej w historii Polski, a w sposób szczególny dla Powiatu Łomżyńskiego, z racji przebywania i śmierci w Drozdowie, poprzez utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego została dostrzeżona i otrzymała wsparcie Rządu RP. Jestem przekonany, że będzie to ważne miejsce na mapie Polski, dzięki któremu będzie możliwa budowa tożsamości narodowej, nie mówiąc już o atrakcyjności turystycznej promującej Powiat Łomżyński - podsumowuje Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński.

Wniosek złożony przez gminę Łomża znalazł się na pierwszym miejscu opublikowanego rankingu wniosków z województwa podlaskiego.

Szkoła w Konarzycach to największa szkoła w gminie, w której uczy się blisko 200 uczniów, a kolejnych 50 dzieci ma zapewnioną opiekę przedszkolną. Obecny budynek szkoły jest zbyt mały, by zapewnić im godne warunki kształcenia: brakuje sal lekcyjnych, przestrzeni dla dzieci w wieku przedszkolnym, niewystarczające jest także zaplecze sanitarne.

Konarzyce, to druga co do wielkości miejscowość w Gminie Łomża. Z roku na rok przybywa tu nowych domów i mieszkańców, których jest już około 1250. Szybko zwiększa się także liczba uczniów zamieszkujących w obwodzie szkoły. Rozbudowa szkoły tylko ze środków własnych Gminy Łomża nie będzie możliwa, dlatego Wójt Piotr Kłys podjął działania, aby także na tę inwestycję pozyskać zewnętrzne źródła finansowania.

Kwotę 3,5 mln zł z kolei otrzyma Miasto Łomża na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 5 o nowoczesną halę sportową. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku. W nowym obiekcie znajdzie się sala wielofunkcyjna o wymiarach 45x26 metrów, dwie mniejsze sale taneczne, siłownia, szatnie dla całej szkoły, pomieszczenia socjalne i niezbędna infrastruktura. Obok obiektu powstaną miejsca parkingowe. W pierwszym ogłoszonym przetargu wybrany wykonawca odstąpił od podpisania umowy, a kolejne oferty znacznie przewyższały przeznaczone na ten cel przez miasto środki.

- Ogłoszenie kolejnego przetargu planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku, a przyznane dofinansowanie niewątpliwie przyczyni się do jego rozstrzygnięcia i wyboru wykonawcy – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Realizacja zadania wpłynie na wzrost funkcji społeczno – gospodarczych miasta poprzez utworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej o szerokim zakresie wykorzystania.

Dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia w województwie podlaskim zdobyło 65 projektów na łączną kwotę 75 064 028,40 zł.

Łomża. Pakiet dla biznesu impulsem do nowych inwestycji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto