Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum szykuje otwarcie wystawy "Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej" [zdjęcia]

JBa
Wycinanka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Czemu się na niej znalazła? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo, oglądając wystawę i rozmawiając z jej twórcami - mówi Paulina Waszelewska, dyrektor Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży i zaprasza na jej otwarcie.

Wernisaż wystawy „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” zaplanowano na czwartek, 13 stycznia o godz. 13 w głównej siedzibie Muzeum Północno- Mazowieckiego przy ul. Dwornej 22 c. Do dyspozycji będą znawcy tematu, m.in. Wiesława Pawlak, etnograf Muzeum Północno- Mazowieckiego, Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Robert Dul, współautor scenariusza wystawy.

- Wystawa ukazuje historię powstania i rozwoju form kurpiowskiej wycinanki oraz biogramy i prace najwybitniejszych twórców kurpiowskich, dzięki którym ta dziedzina sztuki jest jednym z ważnych symboli regionu i jest znana także poza granicami kraju. Poznamy dokonania i prace wybitnych twórców kurpiowskich, takich jak: Czesława Konopka, Anna Kordecka, Anna Ropiak, Piotr Puławski, Apolonia Nowak, Czesława Kaczyńska, Wiesława Bogdańska i innych. Wystawa przybliża dziedzictwo niematerialne i sztukę wycinankarstwa kurpiowskiego, klasyczne formy wycinanek oraz wpływ wycinanki na współczesne wzornictwo i sztukę w regionie i w kraju. Wystawie towarzyszy katalog oraz dwie tyflografiki z wycinankami (dla osób niewidzących i niedowidzących) - zapowiadają pracownicy muzeum.

Na wystawie zaprezentowano fotografie i zbiory z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i kolekcji prywatnych. Autorem projektu graficznego wystawy i katalogu jest artysta grafik – Kamil Dąbrowski. Na wystawę składają się 42 plansze wielkoformatowe, z tekstami w języku polskim i angielskim. Na wystawie pokazano również najstarsze wycinanki ze zbiorów Muzeum w Łomży. Są one częścią dużego zespołu wycinanek zebranych przez Adama Chętnika. Kolekcję tę przekazała w darze, w 1996 roku, jego córka Teresa, w imieniu całej Rodziny.

- Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, zrodziło się na Kurpiach w drugiej połowie XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiały okna oraz zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Gdy pojawił się na rynku tani, kolorowy papier, wycinankarstwo kurpiowskie przeżyło rozkwit - wyjaśniają organizatorzy.

Podczas zwiedzania wystawy można wyciąć własną wycinankę, a potrzeba do tego jedynie wyobraźni, papieru i nożyc, które kiedyś służyły przede wszystkim do strzyżenia owiec.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży do 20 marca 2022 roku.

MOSiR zachęca do spędzenia ferii na sportowo

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto