Nowy szlak rowerowy powstanie w powiecie łomżyńskim

Robert Orzechowski
Starostwo Powiatowe w Łomży
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży odbyło się spotkanie robocze dotyczące planowanego szlaku rowerowego na terenie powiatu łomżyńskiego.

Spotkanie to związane było z realizacją projektu pn. „Trasy Rowerowe w Polsce” realizowanego w ramach Działania V.2. Programu Operacyjnego Polska Wschodnia przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zadowolenie z realizacji końcowych prac planistycznych związanych z budową tras rowerowych wyraził Starosta – Krzysztof Kozicki. który podkreślił, że ponad 2-letnie starania o usytuowanie przebiegu szlaku w Powiecie Łomżyńskim mogą zakończyć się powodzeniem.

Projekt ten obejmuje swoim zasięgiem 5 województw Polski Wschodniej, w tym Województwo Podlaskie. Szlak rowerowy na terenie Województwa Podlaskiego przebiegać będzie na obszarze 9 powiatów i 32 gmin. Prace związane z koordynowaniem planów wytyczenia i budowy tras rowerowych na tymże obszarze przejął Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku jako Beneficjent projektu.

Kwota środków przeznaczona na to przedsięwzięcie wynosi 8,5 mln Euro, w tym:
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (85% kosztów kwalifikowanych)
- Dotacja celowa z budżetu państwa (10% kosztów kwalifikowanych)
- wkład własny Beneficjenta oraz Partnerów (min. 5% kosztów kwalifikowanych).

Spotkanie zakończyło się uzgodnieniem 2-ch alternatywnych tras przebiegających przez teren Powiatu Łomżyńskiego. Pierwsza to: Wizna-Bronowo-Drozdowo-Piątnica-Łomża, zaś druga przebiegałaby po przeciwnej stronie rzeki Narew trasą: Wizna-Bronowo-Koty-Lutostań-Pniewo-Rybno-Siemień-Łomża. Obie trasy tworzyłyby tzw. pierścień biegnący po obu stronach rzeki.

Wykonawca studium wykonalności przystąpi w najbliższych dniach do szczegółowej inwentaryzacji przebiegu tras w terenie w celu ustalenia faktycznego ich usytuowania w ciągu dróg powiatowych i gminnych.

Według wypowiedzi Członka Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacka Piorunka wykonanie studium wykonalności planowane jest do 21 grudnia br. Konkretne prace związane z realizacją projektu mogą ruszyć już wiosną 2011 roku. Planowany termin wykonania tras rowerowych na obszarze województwa podlaskiego przewiduje się na 2 lata.

W spotkaniu uczestniczyli: Jacek Piorunek – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Krzysztof Kozicki – Starosta Łomzyński, wójtowie zainteresowanych gmin z terenu powiatu łomżyńskiego, przedstawiciel Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, media lokalne, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łomży, Urzędu Miasta w Łomży oraz przedstawiciele firmy opracowującej studium wykonalności tejże inwestycji ze strony MRR – TEBODIN SAP-Projekt.

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie