Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obława Augustowska. Uczczono pamięć ofiar na wzgórzu krzyży w Gibach

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
W Gibach uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej
W Gibach uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej A. Gryza-Aneszko
Mija 78 lat od zbrodni dokonanej na Polakach w lipcu 1945 roku. Pamięć ofiar Obławy Augustowskiej uczczono w środę w Gibach, na wzgórzu krzyży, miejscu, które symbolizuje groby pomordowanych. Obchody odbyły się także w Augustowie. Tam odsłonięto Mur Pamięci Ofiar.

Ustawowy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej obchodzony jest 12 lipca. Środowe uroczystości rozpoczęły się przed południem od zbiórki przy kościele parafialnym w Gibach.

Następnie wszyscy zebrani przeszli ulicą na wzgórze, zwane także Golgotą Gibiańską. Tam odbyła się liturgia słowa Bożego.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele prezydenta RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, lokalni samorządowcy, służby mundurowe, harcerze, rodziny ofiar oraz turyści przebywający w Gibach.

Do zebranych list skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go minister Andrzej Dera.

- Wydarzenia z 12 lipca 1945 r. nazywa się często małym Katyniem, bo tragedia, jaka się wtedy rozegrała przywołuje wspomnienia tej sowieckiej zbrodni na oficerach Wojska Polskiego z 1940 r. Podobieństwa nasuwają się same. Tacy sami byli sprawcy, funkcjonariusze NKWD i Armii Czerwonej, takie same ofiary, polscy patrioci i taka sama jak o zbrodni katyńskiej walka z pamięcią o zabitych. Jest jednak pewna różnica między tymi mordami, która polega na tym, że nie wiemy gdzie są groby ofiar obławy, ich doły śmierci - napisał prezydent.

Poseł Jarosław Zieliński, przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych przeczytał listy od wicepremiera, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

- Dziś Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach, oddaje im cześć, robi wszystko, co w jej mocy, by odnaleźć miejsca kaźni, ekshumować i zidentyfikować doczesne szczątki pomordowanych oraz godnie je pochować -napisał prezes PiS.

Jak podkreślał w przemówieniu poseł Jarosław Zieliński, jeden z organizatorów obchodów w Gibach, wydarzenia sprzed 78 lat stają się coraz bardziej znane w całej Polsce.

- Naszą wspólną powinnością w sprawie obławy jest pamięć, modlitwa i prawda. Wciąż zmagamy się z deficytem prawdy. Rosyjskie i białoruskie archiwa są nam niedostępne i trudno oczekiwać, że w tych warunkach politycznych jakie mamy teraz, szybko otrzymamy do nich dostęp, albo że ktoś nam pozwoli zbadać miejsca, które podejrzewamy o to, że mogą się tam znajdować szczątki ofiar Obławy Augustowskiej. Myślę w w szczególności o miejscowości Kalety niedaleko stąd - mówił Jarosław Zieliński.

Po apelu pamięci zebrani złożyli kwiaty na wzgórzu krzyży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto