Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od października uczniowe w Łomży jeżdżą za darmo. Radni byli jednogłośni

JBa
Przez ponad godzinę odpowiadał na pytania nurtujące miejskich radnych dotyczące inwestycji
Przez ponad godzinę odpowiadał na pytania nurtujące miejskich radnych dotyczące inwestycji JBa
Z darmowych przejazdów MPK w Łomży od kilku lat korzystają osoby po ukończeniu 60. roku życia, posiadający Kartę Seniora. Od 1 października tego roku, do grona osób uprawnionych do ulgi dołączą uczniowie szkół podstawowych i średnich z siedzibą w Łomży.

Uczniowie łomżyńskich placówek, do ukończenia 22. roku życia, będą mogli jeździć autobusami bezpłatnie na terenie miasta. Warunkiem jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej. Ponadto z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci do 7. roku życia. Do tej pory dotyczyło to tylko tych, które ukończyły cztery lata.

Uchwała choć wzbudziła dyskusję, została podjęta jednogłośnie.

Prezydent Łomży zapewnia, że na tym nie koniec. Bo chce wprowadzić darmową komunikację dla wszystkich mieszkańców i nie tylko w granicach administracyjnych miasta.

- Trwają rozmowy z sąsiadującymi samorządami, które musiałyby partycypować w kosztach - twierdzi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. I wyjaśnia, że na realizację tej wyborczej obietnicy daje sobie czas do 2021 roku.

Zgoda na kredyt dla MPEC

Zdecydowanie mniej jednogłośna była rada, głosując za zgodą na zadłużenie się Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spółka przechodzi modernizację, ale żeby zrealizować kolejny etap inwestycji i wybudować drugi kocioł na biomasę, potrzebuje kredytu i pożyczki na łączną kwotę prawie 28 mln zł.

- Poręczenia są wszędzie. Nie mamy innego wyjścia. A kredyt jest na dobrych warunkach, z oprocentowaniem 2,6 proc., bez dodatkowych opłat za udzielenie kredytu, czy opłat wstępnych – przekonywał Radosław Żegalski, prezes zarządu spółki i zapewniał, że ta inwestycja pozwoli czerpać wielomilionowe zyski z produkcji energii elektrycznej.

Ostatecznie, przy 13 głosach za, 2 przeciwnych i 8 wstrzymujących, rada wyraziła zgodę na „ ustanowienie sądowego zastawu rejestrowego na udziałach Spółki”, którego żądał bank na wypadek problemów ze spłatą wielomilionowego długu. Radni udzielili też poręczenia.

W czasie sesji dokonano zmiany przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury.

Radni 12 głosami za i 11 przeciw odwołali z tej funkcji Tadeusza Kowalewskiego. Stosowny wniosek złożyła grupa ośmiu radnych, zarzucając mu m.in. autorytarne podejmowanie decyzji, kierowanie się przesłankami politycznymi, a nie merytorycznymi czy stronniczość w prowadzeniu Komisji. Radny Tadeusz Kowalewski przed głosowaniem oświadczył, że nie zgadza się ze stwierdzeniami zawartymi we wniosku i swoich praw będzie dochodził na drodze sądowej. Tymczasem pracami komisji Edukacji i Kultury będzie kierował Mariusz Tarka, którego wybrano 13 głosami za.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto