Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie domu i mieszkania – 8 najczęściej popełnianych błędów. Unikaj ich, a obniżysz rachunki

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wiele osób używających pieca na paliwo stałe wciąż rozpala mniej wydajną metodą od dołu. Tymczasem rozpalanie od góry jest równie łatwe, a powoduje dokładniejsze spalanie opału oraz czystszy dym z komina. Warto zatem poszukać poradników na temat palenia tą metodą. Oczywiście trzeba pamiętać, że przestarzały kocioł zawsze będzie mało wydajny, a spalanie węgla niskiej jakości zawsze wytworzy dużo zanieczyszczeń – zmiana metody rozpalania pomoże, ale nie rozwiąże problemu całkowicie.
Wiele osób używających pieca na paliwo stałe wciąż rozpala mniej wydajną metodą od dołu. Tymczasem rozpalanie od góry jest równie łatwe, a powoduje dokładniejsze spalanie opału oraz czystszy dym z komina. Warto zatem poszukać poradników na temat palenia tą metodą. Oczywiście trzeba pamiętać, że przestarzały kocioł zawsze będzie mało wydajny, a spalanie węgla niskiej jakości zawsze wytworzy dużo zanieczyszczeń – zmiana metody rozpalania pomoże, ale nie rozwiąże problemu całkowicie. 123RF.com
Te błędy popełnia wiele osób – a skutkiem są wychłodzone pomieszczenia i wysokie rachunki. Na szczęście istnieją sposoby, żeby ich uniknąć.

Ogrzewanie domu czy mieszkania ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu – i dlatego warto zadbać o to, żeby działało jak najwydajniej. Oto najczęściej popełniane błędy, które sprawiają, że niepotrzebnie płacimy wysokie rachunki – oraz propozycje działań, które pozwolą poprawić sytuację. Część z nich wymaga pewnych wydatków, inne jedynie zmiany codziennych nawyków.

Zobacz, jakie błędy powodują chłód w domu i wysokie rachunki:

Ogrzewanie domu i mieszkania bez tajemnic. Przez jakie problemy marzniemy?

Przez wiele lat w polskim budownictwie mieszkaniowym kwestie ogrzewania były trochę pomijane. Brakowało możliwości technicznych i pieniędzy, ale też świadomości, że tą kwestią warto się zajmować. Efekt widać dziś gołym okiem. Według Głównego Urzędu Statystycznego ok. 3,5 mln polskich domów nie ma żadnego ocieplenia, a tysiące osób ogrzewają się przestarzałymi piecami węglowymi, paląc opałem najgorszej jakości lub nawet śmieciami.

Tymczasem niedocieplone budynki ogrzewane mało wydajnym źródłem ciepła zawsze będą wychłodzone i jednocześnie kosztowne w utrzymaniu. Problemu tego nie da się całkowicie rozwiązać bez poważnych wydatków na termomodernizację. Na szczęście w ostatnich latach pojawiły się formy pomocy w tym przedsięwzięciu – to m.in. programy takie jak „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” oraz rozmaite lokalne programy wymiany tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne piece.

Jednak nawet bez poważniejszych wydatków można uczynić ogrzewanie domu bardziej wydajnym, zmieniając swoje przyzwyczajenia związane z kwestiami takimi jak:

  • sposób palenia w piecu,
  • wietrzenie pomieszczeń,
  • sposób korzystania z kaloryferów,
  • aranżacja pomieszczeń wpływająca na rozchodzenie się ciepła.

Sprawdź, jakimi prostymi sposobami możesz poprawić swój komfort cieplny:

Warto pamiętać, że niewydajne ogrzewanie budynków wpływa nie tylko na komfort, ale także na zdrowie. Spalanie dużych ilości kiepskiej jakości paliwa znacząco przyczynia się do powstawania smogu, który jest bardzo szkodliwy m.in. dla układu oddechowego. Z kolei w niedogrzanych pomieszczeniach łatwiej o problemy z wilgocią i pleśnią, które także zagrażają zdrowiu. Dyskomfort w kwestii temperatury wpływa wreszcie na ogólne samopoczucie i może np. utrudniać wysypianie się i obniżać wydajność pracy.

[QUIZ] Jak wyglądały w latach 90. nasze domy? Sprawdź, co pamiętasz!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrzewanie domu i mieszkania – 8 najczęściej popełnianych błędów. Unikaj ich, a obniżysz rachunki - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto