Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca magisterska absolwentki PWSIiP Ewy Wnuk doceniona przez Agencję Rozwoju Przemysłu

JBa
Praca magisterska Ewy Wnuk, absolwentki informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, wygrała w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w kategorii „innowacje w przemyśle”. – Liczę, że konkurs otworzy mi wiele nowych możliwości – komentuje zwyciężczyni. Jest na to szansa, gdyż ARP chce, aby najlepsze prace dyplomowe absolwentów publicznych uczelni zawodowych znalazły zastosowanie w przemyśle.

Pracę dyplomową „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego” napisała pod kierunkiem dra inż. Romana Trochimczuka, a obroniła ją w 2018 roku.

- Pani Ewa opracowała innowacyjny projekt, stworzyła prototyp i przeprowadziła badania inteligentnego ubrania umożliwiającego rejestrację wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego – informuje dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP, która podkreśla, że także wcześniejsza, inżynierska, praca Ewy Wnuk była niezwykle ciekawa (był to koncept haptycznego toru rehabilitacyjnego dla dzieci z porażeniem mózgowym).

Czytaj też Własny przewodnik po Łomży w telefonie. Licealiści stworzyli aplikację

W „magisterce” ambitnej absolwentki, która na swoim roczniku była jedyną kobietą i jednocześnie starościną roku, zostały przedstawione podstawowe parametry życiowe, typy czujników służących do ich badania, środowisko Arduino IDE (jako podstawowe narzędzie pracy) oraz algorytmy działania inteligentnego ubrania.
Ewa Wnuk przygotowała także prototyp ubrania oraz przeprowadziła ocenę jego funkcjonalności. Jej inteligentne ubranie może być wykorzystywane w zakładach przemysłowych, jako narzędzie zapewniające bezpieczną, higieniczną i ergonomiczną pracę.

Zobacz też Prof. Kazimierz Pieńkowski, pierwszy rektor PWSIiP, honorowym obywatelem Łomży

W konkursie Agencji Rozwoju Przemysłu najlepsze prace magisterskie, inżynierskie oraz licencjackie wyłaniane były w trzech obszarach: innowacje w przemyśle, restrukturyzacja, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Sukces absolwentów PWSIiP był podwójny: najwyżej ocenioną innowacyjną „magisterką” okazała się praca Ewy Wnuk, ale w kategorii prace inżynierskie, także z obszaru innowacje w przemyśle, trzecie miejsce zajął Julian Skowroński.

Został doceniony za prototyp autonomicznego robota do załadunku/rozładunku palet, który komunikuje się z zewnętrznym interfejsem, czyli aplikacją na systemie Android, za pomocą technologii Bluetooth. Jego model umożliwia przeprowadzenie fizycznych testów i odpowiednich analiz przed przygotowaniem finalnego, komercyjnego produktu.

Zobacz też Czepkowanie 2019. Studenci pielęgniarstwa złożyli ślubowanie

Praca inżynierska powstała pod kierunkiem dra inż. Grzegorza Rubina. Już pojawiła się szansa, że zostanie skomercjalizowana. – Na gali wręczenia nagród moim autonomicznym robotem zainteresowało się Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” z Kielc – komentuje konkursowe wrażenia Julian Skowroński. Błyskotliwie żartuje, że impulsem do konstrukcji robota było lenistwo, czyli potrzeba uporządkowania własnego pokoju, która docelowa została zrealizowana w skali dużego magazynu.

Tu oglądasz: Smog skraca życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto