Pracownicze Plany Kapitałowe. Warto zainwestować, by na emeryturze nie martwić się o pieniądze.

Materiał informacyjny

Od decyzji, które podejmujemy teraz, w znacznym stopniu zależy to, jak będzie wyglądało nasze życie na emeryturze. Na co będzie nas stać, a z czego będziemy musieli zrezygnować. Decyzje podejmowane za młodu wpływają na to, jaki standard życia osiągniemy w kwiecie wieku, ale pośrednio przekładają się też na finansowe bezpieczeństwo naszych najbliższych. Dlatego Fundacja GPW rozpoczęła cykl bezpłatnych szkoleń „PPK – Inwestowanie przez całe życie”. Podczas szkoleń eksperci tłumaczą, w jaki sposób udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych może podnieść w przyszłości komfort naszego życia. Pracodawcy mogą się z kolei dowiedzieć, co muszą zrobić, by PPK zaczęły działać w ich firmach. Sami przedsiębiorcy na nowym programie też mogą sporo zyskać. Jedno z takich szkoleń odbędzie się w Łomży.

W ostatnich latach temat emerytur budzi wśród Polaków silne emocje. Trudno się dziwić. Prawo emerytalne stale się zmieniało. Dało się w tym łatwo pogubić. Drugi filar, trzeci filar, IKE, IKZE, dużo produktów emerytalnych i mało wiedzy na ich temat. Do tego wiek emerytalny także się zmieniał. Najpierw wzrósł, by po kilku latach wrócić do dawnego poziomu. Zapadła też decyzja, że pieniądze z OFE mają trafić na konta w FUS lub na Indywidulane Konta Emerytalne.

Teraz czeka nas kolejna zmiana. Nie będzie to jednak rewolucja, ale realna szansa na pomnożenie naszych emerytur. Chodzi o Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program skierowany do ok. 11,5 miliona potencjalnych uczestników, w którym pieniądze na przyszłość pomaga odkładać pracownikom także ich pracodawca, a część środków pochodzić będzie z dopłaty państwa.

- Ideą powstania PPK jest przekonanie Polaków do długotrwałego oszczędzania, wyrobienia świadomości, że oszczędzać po prostu warto. I to jest bez wątpienia nasz cel główny. Chcemy, by Polacy na czas po zakończeniu aktywności zawodowej zaoszczędzili wystarczająco dużo, by żyć godnie – mówi dr Wojciech Nagel, przewodniczący Rady Fundacji GPW. – Pracownicze Plany Kapitałowe to zresztą nie tylko szansa na lepsze życie przyszłych emerytów. Ich mechanizm jest tak skonstruowany, że PPK mogą mieć pozytywny wzrost na całą gospodarkę, nie wykluczając tu rynku kapitałowego, w tym samego warszawskiego parkietu. – dodaje.

Od stycznia 2021 roku PPK będą musiały być wdrożone już u wszystkich pracodawców, nie wyłączając jednostek sektora publicznego. Obowiązek wprowadzania programu pojawia się stopniowo. Do tej pory program działa już w tych przedsiębiorstwach, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników. – Szykujemy się do podsumowania pierwszej fazy tworzenia PPK, chodzi właśnie o firmy 250+. Nie ukrywam, że liczymy na dość duże zaangażowanie. Myślę, że partycypacja przekroczy 50 proc. A kiedy kolejne, mniejsze firmy będą objęte obowiązkiem tworzenia PPK, to myślę, że stopień partycypacji jeszcze wzrośnie – dodaje przewodniczący Rady Fundacji GPW.

Eksperci tłumaczą, że Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązanie bardzo bezpieczne, wzorowane w dużym stopniu na pomysłach, które doskonale sprawdziły się za granicą. Każdy fundusz w ramach PPK może bowiem inwestować do 80 procent swojego portfela w polskie akcje. To samo dzieje się w wielu innych krajach, gdzie inwestycja w akcje korzystnie poprawia stopę zwrotu. – Fundusze PPK będą mogły pożyczać także papiery wartościowe innym uczestnikom rynku. I dobrze na tym zarabiać. Za pożyczone pieniądze pożyczkodawca będzie przecież otrzymywał wynagrodzenie. A tym pożyczkodawcą jest przyszły emeryt. Mechanizm ten sprawdził się w wielu miejscach. Nie widzę powodu, by nie zadziałał on także w Polsce. – zaznacza dr Nagel.

Kluczowym elementem PPK są tzw. Fundusze Zdefiniowanej Daty. Ich idea jest bardzo prosta. Im młodszy uczestnik, tym nie tylko ma więcej czasu na zebranie większej ilości pieniędzy, ale przede wszystkim większa część jego środków będzie inwestowana w akcje. A to właśnie długoterminowe inwestycje w akcje są w przypadku PPK niezwykle opłacalne. Starsi uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych siłą rzeczy będą oszczędzać krócej, ale i mniej środków inwestować będą na rynku giełdowym. To oznacza, że PPK to program, który najbardziej opłaca się młodszym pracownikom. Bo to właśnie oni będą mogli zaoszczędzić najwięcej na swoją emeryturę.

Co jeszcze dadzą przyszłym emerytom Pracownicze Plany Kapitałowe? Wyższa emerytura to oczywiście kwestia najistotniejsza. Ale do tego dochodzą jeszcze inne korzyści. Pracownik m.in. będzie miał dostęp do uzyskanych środków, a dzięki programowi uda mu się sfinansować np. wpłatę własną w momencie, gdy będzie myślał o kredycie na zakup swojego mieszkania. Środki gromadzone w ramach PPK są dziedziczne, a zatem decydując się na udział w programie oszczędzamy nie tylko z myślą o sobie, ale także o swoich najbliższych. Pracownik w każdej chwili może też zrezygnować z udziału w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to też zachęta i korzyść dla pracodawców. Przedsiębiorca nie tylko zyskuje tu zwolnienie ze składki ZUS, ale otrzymuje dodatkowy koszt uzyskania przychodu, jakim jest właśnie prowadzenie PPK.

By namówić Polaków do PPK, Fundacja GPW postanowiła przeprowadzić w całym kraju cykl bezpłatnych szkoleń „PPK – Inwestowanie przez całe życie”. Spotkań odbyło się już ponad 370, a udział wzięło w nich ponad 2500 osób. Szkolenia są otwarte - każdy może w nich uczestniczyć i uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania: o ile dzięki PPK mogą wzrosnąć nasze emerytury? Jak oszczędzać dzięki PPK? Co zrobić, by pozostać w programie? Jakie obowiązki są po stronie pracodawcy?

Eksperci Fundacji GPW szkolili już Polaków w wielu miastach i miejscowościach. Najbliższe takie szkolenie odbędzie się w Łomży, w najbliższy piątek (29 XI) o godz. 11:00 w Urzędzie Miasta, Stary Rynek 14, sala nr 213.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pracownicze Plany Kapitałowe. Warto zainwestować, by na emeryturze nie martwić się o pieniądze. - Kurier Poranny

Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto