Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się przebudowa drogi Wizna-Jedwabne [zdjęcia]

JBa
https://www.wrotapodlasia.pl
Ruszają prace nad ponad 11,5 kilometrowym odcinku drogi powiatowej Wizna – Jedwabne. W piątek, 27 listopada, plac został oficjalnie przekazany wykonawcy - firmie Trakt z Wysokiego Mazowieckiego.

- To pierwszy w województwie i unikalny w skali kraju projekt, w który zaangażowanych jest aż pięć podmiotów: samorządy Wizny i Jedwabnego, powiatu łomżyńskiego i województwa podlaskiego oraz budżet państwa za sprawą Funduszu Dróg Samorządowych - podkreślał wicemarszałek Marek Olbryś.

Na tę inwestycje mieszkańcy powiatu łomżyńskiego czekali wiele lat.

- Mamy w powiecie około 530 kilometrów dróg, ale ta należy do najważniejszych, a przy tym jest chyba w najgorszym stanie technicznym. Chciałbym przy tym mocno podkreślić, że ma zdecydowanie charakter ponadlokalny i tak naprawdę spełnia kryteria drogi wojewódzkiej. Zwłaszcza, gdy dołączy się w drugim etapie - tak planujemy - powiat kolneński i tamtejsze gminy, bo będzie to najkrótsze połączenie z powiatowego Kolna do wojewódzkiego Białegostoku. A zatem - jak mawia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - kończymy dzisiaj na tej drodze rządy polityków, a zaczynamy inżynierów - powiedział Lech Marek Szabłowski.

Czytaj też:Zmiany w organizacji ruchu na ulicy Wojska Polskiego

Dla gminy Jedwabne oraz Wizna to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla dostępności komunikacyjnej do kluczowych krajowych dróg 64 i przyszłej S61, ale także dla rozwoju tych rolniczych gmin i poprawy jakości życia mieszkańców.

Wartość ogólna zadania to niespełna 13 mln zł. Około 50 procent pochodzić będzie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jedwabne i Wizna wykładają po 15% kosztów (ok. 1,9 mln każda z gmin). Powiat łomżyński w mniejszym zakresie włącza się finansowo, ale bierze na siebie obowiązki inwestora i organizatora całego przedsięwzięcia. Wsparcie finansowe z województwa to kwota 2,5 mln złotych.

Na przecięcie wstęgi na przebudowanej drodze (będzie miała 6 - 8 metrów szerokości, nową nawierzchnię, pobocza, chodniki w miejscowościach i wszystkie niezbędne obiekty inżynieryjne) trzeba będzie jednak poczekać. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok.

- Mam nadzieję na "pączkowanie" tego sposobu realizacji inwestycji drogowych w całym województwie. To zadanie to symbol, że dobrej jakości drogi należą się nie tylko dużym ośrodkom miejskim, ale także terenom rolniczym - podsumował wicemarszałek Marek Olbryś.

Łomża. Kończą się prace remontowe na ulicy Wojska Polskiego

Inwestycje w Łomży. Kończą się remonty ulic. Zobacz, które p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto