Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze wrócą na podgrodzie w Starej Łomży. Gmina szykuje festyn

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń w regionie. W niedzielę 7 sierpnia 2022 r. Gmina Łomża wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie oraz organizacjami społecznymi zorganizuje „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”. Będą rycerze i ich walki także na koniach. Będą damy, dawna muzyka i tańce. Będą igrce średniowieczne dla dziatwy, warsztaty dawnych rzemieślników i dyby dla złoczyńców… Festyn odbędzie się na podgrodziu średniowiecznego grodziska w Starej Łomży.

Nazwa „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, oraz termin imprezy nawiązują do przypadającego 10 sierpnia wspomnienia św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu, a wzniesiony przez niego kościół był pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Miejsce, w którym stanął do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do wznoszonych tu kolejnych dwóch kościołów pod tym samym patronem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi…. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, z którego później powstało miasto Łomża.

- „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, ma popularyzować wiedzę o historii i znaczeniu grodziska średniowiecznego „Góra Królowej Bony”, oraz „Wzgórza św. Wawrzyńca”. To żywa lekcja o naszej historii, o historii Starej Łomży, o historii Polski - mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża. – Na festyn zaprosiliśmy rycerzy i damy. Będą pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni. Będą turnieje rycerskie także na koniach. Zapraszamy mieszkańców Gminy Łomża, miasta Łomża i wszystkich gości do udziału w konkursach sprawności rycerskiej, nauki tańców dawnych i wspólnych pląsów. Będzie kowal, tkaczka, garncarz, mincerz, ale również wiele atrakcji dla dzieci – zapowiada Wójt Piotr Kłys zachęcając wszystkich, aby dali się porwać wspólnej zabawie i na „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, zechcieli przyjść ubrani w stroje z epoki. – Po świętowanym przed kilku laty jubileuszu 600 lat nadania prawa miejskich Łomży w wielu domach są stroje historyczne, które teraz można wykorzystać. Najlepsze nagrodzimy – dodaje Piotr Kłys.

„Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” rozpocznie się Mszą św. sprawowaną na Wzgórzu św. Wawrzyńca, czyli w miejscu gdzie przed tysiącem lat stanął pierwszy kościół chrześcijański. O godzinie 12.00 wystartuje trzeci już Bieg na Królową Bonę. To najtrudniejszy ale i najbardziej atrakcyjny z cyklu biegów „Aktywna Piątka Gminy Łomża”. Różnica poziomów, na których rozgrywa się bieg wynosi ok. 60 metrów a największy podbieg, który trzeba pokonać aż 4 razy ma, na długości około 400 metrów wznosi się w górę ok. 40 metrów. W ubiegłorocznej edycji biegu tylko jeden zawodnik z ponad setki śmiałków, miał siłę w nogach, by przebiec cały dystans ok. 9 km. Na ten bieg można się jeszcze zapisać (https://elektronicznezapisy.pl/event/7127/strona.html).

Charytatywny Bieg Strażaka w Pniewie. Dopisała pogoda i frek...

W samo południe rozpoczną się także zabawy, koncerty i inscenizacje historyczne. Zagrają Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, zespół muzyki dawnej Viatores oraz Skiela Kapela. Zaangażowani przez Gminę archeolog i historyk będą opowiadać chętnym mieszkańcom o tym, co przed około tysiącem lat było w tych miejscach oraz o ich znaczeniu w historii regionu i kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto