Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy z powiatu łomżyńskiego przyjęły Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podpisanie porozumienia przez włodarzy samorządów.
Podpisanie porozumienia przez włodarzy samorządów. Łukasz Czech/UM Łomża
Miasto Łomża, Gmina Łomża, Gmina Nowogród oraz Gmina Piątnica, przyjęły Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzięki temu samorządy mogą ubiegać się wsparcie finansowe z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, jak również z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Na cały obszar to kwota prawie 197,5 mln zł, w tym dla Miasto Łomża ponad 135 mln zł.

Strategia została pozytywnie zaopiniowana przez samorządowców: prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego, wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa i wójta Gmina Piątnica Artura Wierzbowskiego oraz burmistrza Nowogrodu Grzegorza Palkę. Na ostatniej zaś sesji poprzez podjęcie uchwały przyjęła ją Rada Miejska Łomży.

Dokument dotyczy rozwoju gospodarczego i podniesienia jakości życia mieszkańców. Koncentruje się na dostępności komunikacyjnej – w tym transporcie publicznym, ochronie środowiska i dostosowaniu do zmian klimatu oraz aspektach społecznych – opiece przedszkolnej, edukacji, kulturze i integracji.

Udało nam się nawiązać nić porozumienia z sąsiednimi gminami i dojść do konsensusu, wypracować wspólny schemat działania z perspektywą tego, że możemy pozyskać ogromne środki do naszego subregionu – podkreślał na sesji prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Strategia ZIT będzie także stanowić podstawę do ubiegania się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Tych na cały obszar przypada prawie 197,5 mln zł, w tym dla Miasta Łomża ponad 135 mln zł. Aby tak się stało musi jeszcze zostać pozytywne zaopiniowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zobacz też:Oszukał ponad 150 osób na 2 miliony złotych. Liczba pokrzywdzonych wciąż rośnie. Były właściciel podlaskiego biura podróży usłyszał zarzuty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto