Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Łomży pozostanie wielkim placem budowy co najmniej do końca listopada. To już kolejna zmiana terminu. Koszty wzrosły o 3 mln

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Do końca września 2022 roku miały potrwać prace rewitalizacyjne Starego Rynku w Łomży. Tak się jednak nie stanie, a miejsce do rekreacji i wypoczynku stanowi nadal jeden wielki plac budowy. Termin zakończenia prac został ponownie przesunięty. Tym razem o dwa miesiące.

Na początku 2020 roku Urząd Miasta Łomża podpisał z firmą Granit umowę na rewitalizację Starego Rynku. To miała być jedna z ważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez łomżyński ratusz.

To kluczowa inwestycja w sercu Łomży, z niecierpliwością wyczekiwana przez mieszkańców, która zmieni oblicze tej części miasta, stając się doskonałym miejscem do rekreacji i wypoczynku całych rodzin. Niewątpliwie jej zakończenie wpłynie też na ożywienie naszej starówki, na co liczą głównie okoliczni przedsiębiorcy – oznajmił wiceprezydent Andrzej Garlicki.

Po odsłonięciu nawierzchni okazało się, że Stary Rynek skrywa wiele tajemnic. Pracownicy budowlani natrafili na wykopaliska, zawierające fragmenty średniowiecznych murów, ceramikę, czy narzędzia z różnych epok. Z uwagi na ogromną wartość historyczną wykopalisk prace modernizacyjne wstrzymano aż do odwołania. Spowodowało to ponad roczny przestój w realizacji inwestycji.

Po upływie 12 miesięcy dotychczasowy wykonawca dostarczył nową kalkulację cen. Z uwagi na przepisy prawa zamówień publicznych łomżyński ratusz musiał wypowiedzieć umowę. Konieczne było ogłoszenie kolejnego przetargu. Zamieszanie ze znalezieniem nowego wykonawcy spowolniło prace modernizacyjne o kolejne kilka miesięcy. Pod koniec marca 2022 roku przetarg wygrała lokalna firma „Kafil”.

Ruszyło głosowanie w ramach Łomżyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Do głosowania dopuszczono 44 projekt. Ich koszt to 2,5 miliona zł

Prace modernizacyjne nabrały tempa, lecz znowu napotkały nieoczekiwaną przeszkodę. Na wniosek wykonawcy i za zgodą instytucji dofinansowującej inwestycję, termin realizacji zadania został przedłużony do 30 listopada 2022 roku. Powód?

Z uwagi na ulewne deszcze występujące na Śląsku i związane z nimi podtopienia kopalni, z których pozyskiwany jest granit do wykonywania nawierzchni rynku, a co za tym idzie zaburzenie dostaw oraz konieczność wykonania nasadzeń w okresie najkorzystniejszym dla drzew – wyjaśnił nam Łukasz Czech, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Zaawansowanie prac rewitalizacyjnych Starego Rynku w Łomży wynosi około 65%. Instalacje elektryczne i sanitarne wykonana są w 80%. Nawierzchnię placu, drogi i miejsca parkingowe zrealizowano w 75%.

Dąbrówka Kościelna upamiętniła Polaków deportowanych na Sybir. Przy okazji obchodów mieszkańcy otrzymali flagę i maszt od premiera [ZDJĘCIA]

Łączny koszt modernizacji Starego Rynku przekroczył 10 milionów złotych. To o trzy miliony złotych więcej niż początkowo planowano. Modernizacja była możliwa do realizacji dzięki dotacjom. Ponad 5 milionów złotych stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Dróg. Blisko 700 tysięcy złotych dołożył budżet państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto