Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko covid -19 w Łomży. Diagnostyka zaszczepiła 439 osób

Jba
Diagnostyka
Sieć laboratoriów Diagnostyka prowadzi punkty szczepień działające w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Takie punkty działają w 10 miastach w Polsce, m.in. w Łomży przy ulicy gen. Sikorskiego 239. Do 29 marca 2021 zaszczepiono w nim 439 osób przy liczbie 30 szczepionek na tydzień, które są przyznawane według rozdzielnika Ministerstwa Zdrowia.

Dr n. med. Tomasz Anyszka, który realizuje program szczepień w Diagnostyce nie ma wątpliwości, że tych szczepień mogłoby być więcej.

- Moglibyśmy swobodnie szczepić 100proc. więcej osób. Warto wiedzieć, że szczepionki Pfizer w punktach pojawiają się najczęściej we wtorek, mają krótki termin przydatności do użycia i na szczepienie mamy dwa dni, przy dostawie wtorkowej są to najczęściej wtorek i środa. Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku szczepionek AstraZeneca – tutaj limit to 50 sztuk na tydzień - przekazuje dr Anyszka.

I dodaje, że niestety nie wszyscy pacjenci pojawiają się na wyznaczonej wizycie szczepienia.

- Najczęściej również o tym nie informują, wtedy przed punktem pobrań trudne zadanie – trzeba szybko znaleźć takiego pacjenta, który ma e-skierowanie i w ciągu godziny, dwóch pojawi się w punkcie przy Sikorskiego, bo inaczej szczepionka się zmarnuje - tłumaczy

Obecnie Polska jest na 50. miejscu na 53 notowane kraje pod względem radzenia sobie z pandemią. Gorzej od nas radzą sobie tylko Czechy i Brazylia. Kluczem do opanowania pandemii jest jak najszybsze wyszczepienie społeczeństwa, przykładowo w Wielkiej Brytanii zaszczepiono już 30 mln osób, w Polsce niecałe 6 mln. Zdaniem dr Anyszka, aby usprawnić tempo szczepień trzeba przede wszystkim zwiększyć liczbę szczepionek na rynku oraz zrezygnować ze szczepienia według wieku.

- Według mnie system szczepień powinien zostać uwolniony i każdy, kto się na szczepienie zgłosi powinien móc dostać swoją dawkę. Dobrze byłoby też zwiększyć liczbę punktów szczepień i sięgnąć nawet poza punkty medyczne. Przykładowo, jeśli zakłady pracy odpowiednio to zorganizują i zatrudnią przeszkolone służby medyczne do szczepienia swoich pracowników, to powinniśmy z tego skorzystać. Zdecydowanie powinniśmy przyspieszyć tempo nabywania odporności jako społeczeństwo, bo widać, że system zdrowia nie radzi sobie z ilością zakażonych – mówi doktor.

Łomża. Prezes fundacji "Ja i Ty" w stanie ciężkim. Przyjacie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto