Szpital Wojewódzki w Łomży wznawia działalność Poradni Reumatologicznej

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Jba
Na początku sierpnia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wznowi działalność Poradnia Reumatologiczna. Świadczenia medyczne będą realizowane przez lekarzy specjalistów z zakresu reumatologii.

- Szpital uzyskał zgodę POW NFZ i jest w trakcie dopełniania końcowych formalności, aby na początku sierpnia br. rozpocząć przyjęcia pacjentów. Wiemy że jest taka potrzeba, mamy lekarza reumatologa. Dyrekcja stara się, by było jak najwięcej poradni specjalistycznych - przekazuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością i Akredytacji w łomżyńskiej placówce.

Starania uruchomienia, uprzednio zamkniętej poradni reumatologicznej przy szpitalu wojewódzkim w Łomży podjął się powołany w kwietniu 2020 roku nowy Konsultant Wojewódzki ds. reumatologii, prof. dr hab. med. Stanisław Sierakowski.
- Udało się, bo znalazłem pełne zrozumienie i pomoc ze strony dyrekcji mgr Jarosława Pokoleńczuka, dyrektora naczelny Szpitalu Wojewódzkim w Łomży oraz dr med. Anity Świętochowskiej – wicedyrektora ds. medycznych. Następnym etapem będzie rozpoczęcie leczenia biologicznego w Łomży - mówi prof. Sierakowski.

I podkreśla, że ostatnie lata to w Województwie Podlaskim to nie był dobry okres dla reumatologii.

- Zostały zamknięte poradnie reumatologiczne przy szpitalach wojewódzkich w Łomży i w Białymstoku. W 3-cim szpitalu wojewódzkim czas oczekiwania w poradni reumatologicznej na 1-szą wizytę wynosi ponad rok. Z 3 ośrodków w Województwie prowadzących leczenie biologiczne – pracuje tylko jeden, ilość powiatów posiadających na swoim terenie poradnie reumatologiczne mające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – a więc przyjmujące pacjentów za darmo – z połowy zmniejszyła się do jeden trzeciej.Są tylko 2 ośrodki mające prawo do szkolenia nowych specjalistów z reumatologii a działa tylko jeden. Jest odczuwalny brak lekarzy specjalistów reumatologów – zwłaszcza, że 2/3 aktualnie pracujących lekarzy specjalistów reumatologów jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym.Taki stan reumatologii stawia nasze województwo na szarym końcu - mówi prof. Sierakowski.

Poradnia Reumatologiczna w Łomży

Do poradni wymagane jest skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty. Poradnia Reumatologiczna będzie czynna trzy dni w tygodniu. We wtorek w godz. od 14 do 18, w środę od 10:30 do 13:30 oraz w piątek w godz. od 8 do 13.

Rejestrować można się codziennie w godz. od 7 do 14:30. Rejestracji telefoniczna z kolei będzie czynna w godzinach 10.00-14.00. Działać będzie także e-rejestracja, która jest dostępna na portalu pacjenta.

REUMATOLOGIA
Jak podkreśla prof. Sierakowski, reumatologia obejmuje nie kilkanaście czy kilkadziesiąt choroby – jak w przypadku innych działów interny – ale kilkaset chorób. Osoby po 60-tym roku życia najczęściej zgłaszają się do lekarzy rodzinnych właśnie z powodu chorób reumatycznych. Te choroby to jedna z głównych przyczyn niezdolności do pracy. Z kolei przewlekle zapalenia stawów to grupa chorób reumatycznych, który niszczą struktury stawów i są główną przyczyną kalectwa. Są też choroby z kręgu chorób reumatycznych mogą doprowadzić do śmierci.

Ilość zgłaszających się pacjentów z dolegliwościami reumatologicznymi stale wzrasta co wynika z chęci życia bez dolegliwości bólowych zwłaszcza przy obserwowanym ostatnio wydłużeniem życia.

Dolegliwości ze strony chorób reumatologicznych to: ból stawów, kości i mięśni, tkliwość czyli ból przy dotyku, obrzęk stawów i upośledzenie ruchomości stawów oraz deformacja stawów. W poszczególnych chorobach może też dojść do zajęcia tkanek i narządów poza narządem ruchu – i to wszystkich tkanek i narządów.

- W ciągu ostatnich 20-tu lat miał miejsce wielki postęp w leczeniu przewlekłych zapaleń stawów. Do leczenia wprowadzono leki, które nie tylko – jak dotychczas – spowalniały niszczenie stawów przez te choroby – ale zatrzymywały ten proces. Te nowe leczenie dotyczy przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) i pewnym stopniu także zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) i innych zapalnych chorób kręgosłupa. Te nowe leki noszą nazwę leków biologicznych. Są najdroższymi lekami szeroko stosowanym w medycyny ale w Polsce są za darmo (w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia) - mówi prof. Sierakowski

To kolejna poradnia, która powraca w łomżyńskiej placówce. Od miesiąca działa bowiem Poradnia Diabetologiczna.

Łomża. Poradnia Diabetologiczna wznawia działalność

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie