Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia na Malince w Opolu znowu działa! W ubiegłym sezonie zrobiła furorę wśród mieszkańców

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Tężnia solankowa jest wykonana z drewna i tarniny. Solanka spływając po ściankach tworzy aerozol, bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Tworzy się w ten sposób mikroklimat, zbliżony do tego nad morzem. Ale to niejedyna atrakcja w tym miejscu.
Tężnia solankowa jest wykonana z drewna i tarniny. Solanka spływając po ściankach tworzy aerozol, bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Tworzy się w ten sposób mikroklimat, zbliżony do tego nad morzem. Ale to niejedyna atrakcja w tym miejscu. Anna Gryglas
Solanka spływająca po ścianach z tarniny tworzy aerozol o właściwościach leczniczych, dlatego miejsce to chętnie odwiedzają nie tylko seniorzy, ale też rodziny z dziećmi. Miasto, spodziewając się pięknej pogody na święta, postanowiło uruchomić tężnie po zimowej przerwie nieco prędzej. Można z niej korzystać za darmo.

Malinka-Zdrój, bo tak ze względu na lokalizację wielu mieszkańców Opola nazywa obiekt, w piątek (29 marca) wystartowała po zimowej przerwie.

od 16 lat

- Gdy w kwietniu ubiegłego roku uruchomiliśmy tężnie, nie spodziewaliśmy się, że ona stanie się tak wielką atrakcją. Cieszy nas to, bo w sezonie właściwie od rana do wieczora byli tam ludzie - mówi Adam Leszczyński z opolskiego ratusza. – Malinka, obok Szczepanowic i Wójtowej Wsi, jest chyba najszybciej rozwijającą się część Opola, ale zauważyliśmy, że ten obiekt ściąga ludzi właściwie z całego miasta. Widujemy tam seniorów i osoby w sile wieku. Niektórzy czytają książki, inni słuchają muzyki, a przy tym chłoną tak cenny dla zdrowia jod. Tężnia przyciąga też sporo młodych mam, które spacerują tam z dziećmi albo sportowców, odpoczywających po treningu.

Tężnia solankowa jest wykonana z drewna i tarniny. Solanka spływając po ściankach tworzy aerozol, bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Tworzy się w ten sposób mikroklimat, zbliżony do tego nad morzem.

- Solanka jest wymieniana regularnie, co 3-4 tygodnie, aby tężnia faktycznie miała właściwości prozdrowotne. Woda spływająca po tarninie niesie bardzo przyjemne brzmienie, które pozwala się zrelaksować – mówi Adam Leszczyński. – Zachęcam mieszkańców, żeby skorzystali z tego dobrodziejstwa zwłaszcza w ciepłe dni, gdy tworzy się tam chłodniejszy i bardzo przyjemny mikroklimat.

Tężnia ma 31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości. Jej powierzchnia to 186,5 metrów kwadratowych. Wraz z otaczającą pergolą ze strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmuje obszar ponad 532 m2.

- Przyjrzałem opinie Google na temat obiektu i choć jest ich prawie 300, właściwie nie ma tych negatywnych – podkreśla rzecznik ratusza. - Jedyne zastrzeżenia dotyczą tego, że tężnia mogłaby być jeszcze większa, a trzeba pamiętać, że to największy tego typu obiekt w regionie lub że miasto mogłoby zbudować kolejną w innych częściach miasta i nie wykluczamy, że w przyszłości takie obiekty się pojawią.

Budowa tężni kosztowała 5,6 miliona złotych. W ramach inwestycji powstały także alejki spacerowe oraz tereny zielone wraz ze strefą rekreacji, w skład której weszła siłownia pod chmurką oraz plac zabaw dla najmłodszych. Są tu też ławeczki, leżaki, hamaki czy parkowe huśtawki.

Z tężni można korzystać za darmo. Będzie ona działała do jesieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Tężnia na Malince w Opolu znowu działa! W ubiegłym sezonie zrobiła furorę wśród mieszkańców - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto