Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulicami Łomży przeszedł Podlaski Marsz Cieni [zdjęcia]

Jba
Widowisko miało na celu w niekonwencjonalny sposób upamiętnić katyńskie ofiary, a także wszystkich którzy zginęli na wschodzie.

W piątek, 7 września, o godz. 18 w milczeniu wyruszyli spod pomnika 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II i przeszli ulicami Sienkiewicza, Polową, Zawadzką, Sikorskiego, Wyszyńskiego do Doliny Pamięci przy ul. Katyńskiej.

- Pochód utworzyli członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów, którzy w milczeniu przeszli trasą spod Pomnika 33 Pułku Piechoty pod pomnik Golgota Wschodu. Pod pomnikiem została poprowadzona przez księdza, biorącego udział w marszu, modlitwa za zmarłych, po czym uczestnicy wydarzenia ustawili Światła Pamięci - przekazuje Andrzej Bieluczyk, ze Stowarzyszenia Grupa Wschód.

Na czele kolumny posuwał się “Czarnyj woron” - replika rosyjskiego samochodu więziennego z lat 30/40-tych.
W trakcie przemarszu odczytanych zostało blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie, pochodzących bądź związanych z Podlasiem. Równocześnie z Marszem, wokół Pomnika Sybiraków „Golgota Wschodu”, prezentowana będzie wystawa „Kapelani Wojska Polskiego w Katyniu”.

- Tegoroczna edycja zapoczątkowuje nową formułę Marszu, w której co roku będzie on organizowany w innej miejscowości Województwa Podlaskiego, by mieszkańcy całego naszego regionu mogli w tak niecodzienny sposób oddać hołd pomordowanym na wschodzie – informują organizatorzy.

Magistrat tego dnia obchodził Światowy Dzień Sybiraka. Złożono kwiaty pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41”, zamontowaną na Miejskiej Hali Targowej oraz przed Pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych, ulicami Dworcową i Mickiewicza, pod Pomnik Sybiraków „Golgota Wschodu” przy ul. Katyńskiej przeszedł Łomżyński Marsz Sybiru. O godz. 15:00 nad miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych, a w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru.

- Wrzesień to szczególny miesiąc refleksji o naszej historii. W tych dniach często myślimy z zatroskaniem o Matce Ojczyźnie. Dwie zbrodnicze inwazje zniszczyły spokój tysięcy rodzin polskich - mówił w homilii ks. biskup Tadeusz Bronakowski, dodając - historia jest nauczycielką życia, kto jej nie zna, skazany jest na jej powtarzanie. To dlatego wspominamy ofiary II wojny światowej.

Następnie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia medali "Pro Patria" oraz honorowych odznak Związku Sybiraków. W końcowych przemówieniach głos zabrała prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Danuta Pieńkowska – Wolfart, która odczytała list dyrektora Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciecha Śleszyńskiego, skierowanego do Sybiraków. - Dzień 17 września jest dniem szczególnym dla zesłańców Sybiru. To dzień pamięci o wszystkich wywiezionych, zesłanych na łagrów, a także o tych którym nie dane było wrócić do ojczyzny - przypominała zgromadzonym na zakończenie.

Do odbywającego się w tym samym czasie w Białymstoku uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru odniósł się w swoim wystąpieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

- Dziś mamy w Białymstoku wielkie wydarzenie, w którym udział bierze również łomżyńska delegacja Sybiraków. Dziś wszystkie oczy zwrócone są ku temu miastu. Otwierane jest Muzeum, które kultywuje pamięć o Sybirakach, o trudnych czasach polskiej historii. Ale inicjatywy upamiętniające zesłańców odbywają się także w Łomży. Przeszliśmy dziś w II Łomżyńskim Marszu Sybiru, niebawem powstanie mural poświęcony deportowanym na Sybir - mówił włodarz nadnarwiańskiego grodu, kończąc przemówienie słowami - Dziękuję Wam, drodzy Sybiracy, że dzielicie się z nami swoimi doświadczeniami, życiową mądrością i spostrzeżeniami.

Na zakończenie wręczone zostały Złote oraz Honorowe Odznaki Sybiraka. Uroczystości uświetniły występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.

Półmaraton Kurpiowski Pśejåk. Pobiegli Szlakiem Schronów Boj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto