Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj z fajerwerkami. Mogą być niebezpieczne

Robert Orzechowski
Nieostrożne, nierozważne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków!

Okres Nowego Roku a także karnawału związany jest z używaniem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Nieumiejętne posługiwanie się tymi materiałami, które ze swej natury są niebezpieczne, jak również nieznajomość przepisów związanych z ich sprzedażą powoduje wzrost liczby nieszczęśliwych wypadków, szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży.

Zdarzenia lat ubiegłych wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków z fajerwerkami są:

- niewłaściwe obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami,

- detonowanie środków pirotechnicznych (przerabianie, łączenie lub samodzielne wytwarzanie fajerwerków),

- używanie środków niewiadomego pochodzenia.

Wyroby pirotechniki widowiskowej, zwane potocznie fajerwerkami, wyłączone są spod koncesjonowania. Jednakże ze względu na swój skład chemiczny stwarzają duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Wykaz fajerwerków, na których nabywanie, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia opublikowany jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 29 lipca 2005 r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia.


Łomżyńska Policja apeluje do rodziców, dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa podczas korzystania z fajerwerków

1. Zachowaj szczególną ostrożność i rozwagę…

2. Fajerwerki kupuj wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży.

3. Poinformuj Policję o handlowcach sprzedających fajerwerki dzieciom, gdyż to najczęściej najmłodsi ulegają wypadkom.

4. Materiały pirotechniczne dopuszczone do obrotu w naszym kraju posiadają: atest, instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak literowy NWP (używanie nie wymaga pozwolenia) oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Ponadto opakowanie powinno zawierać datę ważności produktu.

5. Sprawdź czy opakowanie petardy jest szczelne, nie ma zarysowań i wgnieceń.

6. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Dzieci i młodzież winny używać fajerwerków tylko pod nadzorem dorosłych.

7. Do amatorskich pokazów używaj fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, gdyż klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

8. Fajerwerków używaj wyłącznie na otwartej przestrzeni.

9. Nie używaj ich w grupie osób, w pomieszczeniu zamkniętym oraz w miejscach, gdzie mogą spowodować pożar lub uszkodzenie mienia. Najlepiej robić to na stabilnej i równej powierzchni, w bezpiecznej odległości tj. 10 m od odpalanego fajerwerku.

10. Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować petard w stronę zabudowań. Podnoszenie petard wybuchających z opóźnionym zapłonem to najczęstsza przyczyna wypadków.

11. Zadbaj o swoje zwierzęta, szczególnie psy, aby nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.


Miej na uwadze konsekwencje prawne ...!

Przypominamy o zakazie używania wyrobów pirotechnicznych wydanym przez Wojewodę Podlaskiego. Zakaz ten dotyczy miejsc publicznych i nie obowiązuje jedynie w dniach: 31 grudnia i 1, 13, 14 stycznia. Używanie wyrobów pirotechnicznych we wskazanych wyżej terminach może nastąpić jednie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę. Zakaz Wojewody nie odnosi się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Ustawa z dn. 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. 2001, Nr 67, poz. 679 z późn. zm.)

Art. 37 Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 83 § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 Kodeks Wykroczeń

Art. 51 § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3.Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Ustawa z dn. 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. 2009, Nr 62, poz. 504)

Art. 59. 1. Kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.), wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. Sąd może orzec przepadek przedmiotów, o których mowa w ust. 1, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto