Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łomży uczczono 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą historię Żydów w mieście [ZDJĘCIA]

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
W Łomży uczono 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego z udziałem władz samorządowych, centralnych, kościelnych, uczniów III Liceum Ogólnokształcącego, a także mieszkańców miasta. Przy okazji uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą historii Żydów w Łomży oraz złożono symboliczne kwiaty i znicze.

Dokładnie 80 lat temu, 2 listopada 1942 roku, Niemcy zlikwidowali getto łomżyńskie, które mieściło się w rejonie ulic Zatylnej, Senatorskiej, Żydowskiej, Zielonej i Rybaków. Dzisiaj (02.11) władze centralne i samorządowe uczciły okrągłą rocznicę likwidacji getta oraz upamiętnili pamięć poległych tam Żydów. Z nieoficjalnych szacunków wynika bowiem, że na terenie getta łomżyńskiego życie straciło około 10 tysięcy Żydów.

Stoimy dziś w miejscu, które przemawia krzykiem 10 tysięcy niewinnych ofiar hitlerowskiego totalitaryzmu. Krzykiem starców, kobiet i dzieci. Jeszcze kilka dni przed wkroczeniem Niemców, ulica Senatorska, przy której się znajdujemy, tętniła życiem kulturalno-religijnym. To tu znajdowała się wielka synagoga, czy szpital żydowski - mówił w trakcie oficjalnych przemówień prezydent Mariusz Chrzanowski.

Włodarz miasta podczas swojego przemówienia streścił historię ludności żydowskiej w Łomży, kładąc szczególny nacisk na ich los w trakcie funkcjonowania getta.

Społeczność narodu wybranego stanowiła część naszego miasta. Kiedy biskup Łukomski, którego rocznicę śmierci obchodziliśmy niedawno, obejmował naszą diecezję i wśród osób, które witały biskupa, był też rabin Łomży. Te związki były bardzo ścisłe, przeplatały się - stwierdził ksiądz biskup Janusz Stepnowski, biskup diecezji łomżyńskiej.

Przy okazji uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą historii Żydów w Łomży oraz złożono symboliczne kwiaty i znicze.

Spotykamy się w 80. rocznicę wyzwolenia getta łomżyńskiego, by z jednej strony przywołać w pamięci te wydarzenia, które miały miejsce nie tylko w Łomży i powiedzieć głośne nie. Wspomnieć też tych, którzy obawiając się o własne życie, starali się pomagać, z którymi wiedli wspólnie życie, dzielili się radościami i problemami. Przyszła jednak ideologia zła, która postawiła sobie na cel eksterminację Żydów, wymazanie tego narodu z pamięci świata i dzisiaj po 80. latach znowu zło dochodzi do głosu- nawiązywał do trwającej wojny na Ukrainie poseł na sejm RP Stefan Krajewski.

Wśród zaproszonych gości był także przedstawiciel gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie - rabin pomocniczy Yehoshua Ellis.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto