Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca Łomży i Okręgu Nordland w ramach Funduszy Norweskich

Joanna Bajkiewicz/UM Łomża
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i burmistrz Okręgu Nordland Kari Anne Bøkestad Andreassen, w obecności m.in. przedstawicielek Ambasady Norwegii w Polsce, podpisali umowę partnerstwa pomiędzy Miastem Łomża i okręgiem Nordland w Norwegii. Dzięki temu nasz samorząd może liczyć na wsparcie doradcze i eksperckie oraz konsultacje i szkolenia w realizacji zadań w wymiarach środowiskowym, społecznym i edukacyjno – gospodarczym. Wydarzenie było kulminacyjnym elementem wizyty studyjnej Norwegów w naszym mieście w ramach realizacji projektu pn. „Łomża - Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Umowa partnerstwa obejmuje m.in. rozwiązania przyjazne dla środowiska i ograniczające niską emisję, polegające na przygotowaniu naszego miasta do wdrażania odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych, uwzględniających potrzeby środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji spalin oraz poziomu hałasu i wibracji. Mają one zostać ujęte w opracowywanych dokumentacjach dotyczących przebudowy układu ulic Reymonta – Bema - Piłsudskiego, ul. Wojska Polskiego od ul. Fabrycznej do granic miasta, ul. Nowogrodzkiej od Wojska Polskiego do Sikorskiego, Szosy Zambrowskiej od ul. Owocowej do granic miasta, ul. Pawiej oraz sięgaczy ul. Nowogrodzkiej. Przewiduje ona także podniesienie stopnia adaptacji miasta do zmian klimatu. Działanie te mają dotyczyć opracowania dokumentacji projektowych na rewitalizację Parku Jakuba Wagi oraz Parku Ludowego. Zadania te mają przyczynić się do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni publicznej dla mieszkańców, jak również umożliwią monitorowanie stanu zieleni w mieście oraz poprawią efektywność zarządzania terenami zielonymi.

Umowa przewiduje także wdrażanie standardów dostępności, mających na celu poprawę jakości życia osób ze specjalnymi potrzebami oraz zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Odbyć się to ma poprzez organizację Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Natomiast Dzień Seniora powinien przełożyć się na politykę senioralną poprzez aktywizację osób starszych i zwiększenie ich udziału w życiu publicznym.

Planowana jest także wspólna polityka szkolnictwa zawodowego. Festyn Szkół Zawodowych, warsztaty preorientacji zawodowej oraz promocja szkolnictwa zawodowego poprzez m.in. zajęcia w szkołach i przedszkolach, spotkania rodziców i uczniów z pracodawcami i wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi mają spowodować zmiany postawy w stosunku do szkolnictwa zawodowego. Przyczyni się to również do uatrakcyjnienia i unowocześnienia procesu realizacji kształcenia zawodowego oraz dostosowania oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy.

Wizyta w Łomży przedstawicieli Okręgu Nordland i norweskiej ambasady, tak jak podpisana umowa partnerstwa, objęła trzy wymiary: środowiskowy, społeczny i edukacyjny. W ramach pierwszego z nich odbyła się wizytacja nadnarwiańskich bulwarów, Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, budowanego przedłużenia ul. Meblowej oraz rewitalizowanego Starego Rynku. Zespół zajmujący się wymiarem społecznym odwiedził Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, zaś z wizytą w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 gościła delegacja odpowiedzialna za wymiar edukacyjny. Kolejnego dnia zaplanowano spotkania merytoryczne zespołów realizujących projekt. Odbędzie się dyskusja moderowana dotycząca partycypacji młodzieży i włączenia społecznego, w której udział wezmą przedstawiciele Łomżyńskiej Rady Seniorów, Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zaprezentowane zostaną także dobre praktyki dotyczące promocji szkolnictwa zawodowego i ścieżki kariery w Norwegii.

Projekt pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jego celem jest wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej miasta poprzez działania nakierowane na podniesienie komfortu życia mieszkańców i wykorzystanie nowoczesnych technologii w życiu miasta, wzrost gospodarczy Łomży bazujący na wiedzy swoich mieszkańców, poprawa stanu ochrony środowiska oraz podniesienie poziomu kompetencji i jakości świadczonych usług administracji publicznej. Natomiast głównym działaniem w ramach realizacji projektu będzie budowa odcinka bulwarów nad rzeką Narew, obejmująca zagospodarowanie plaży miejskiej. Umowę na dofinansowanie w wysokości 15.312.130,15 zł (3.367.745,87 EUR) Miasto Łomża podpisało 21 grudnia 2021 roku, zaś jego realizacja potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Łomża. Wkrótce 35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka [Program]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto