Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstępna zgoda pracowników na przekształcenie MPK w spółkę

RO
Około czterdziestu pracowników MPK przybyło do łomżyńskiego Ratusza na spotkanie informacyjne z Prezydentem Łomży, dotyczące ewentualnego przekształcenia MPK w spółkę prawa handlowego.

Spotkanie było wynikiem rozmów prowadzonych przed dwoma tygodniami przez Prezydenta z przedstawicielami związków zawodowych w MPK. Wstępną koncepcję przekształcenia przedsiębiorstwa zaprezentował Robert Czapla, doradca prezydenta i jego pełnomocnik do spraw przygotowania koncepcji przekształcenia zakładu budżetowego MPK w spółkę prawa handlowego.

Jak podkreślał Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, żadne decyzje w sprawie ewentualnego przekształcenia nie zostały jeszcze podjęte, a spotkanie zostało zorganizowane, aby rozwiać wątpliwości, wspólnie przeanalizować obecną sytuację przedsiębiorstwa i rozważyć, jaki powinien być jego dalszy los.

– Przedsiębiorstwa typu naszego zakładu budżetowego MPK praktycznie w większości miast zostały już przekształcone w spółki prawa handlowego. Jeżeli podejmiemy wspólnie decyzję o przekształceniu, to chcę podkreślić, że nie będzie ono robione przeciwko załodze. Taka decyzja jest w interesie zarówno zakładu, załogi, jak i mieszkańców Łomży. Jednocześnie chcę podkreślić, że nie podejmę żadnej decyzji, która byłaby przeciwko załodze. Nie podejmę również żadnej decyzji przeciwko mieszkańcom Łomży, którzy są głównymi klientami MPK. Dlatego proszę, abyśmy do tego tematu podeszli bardzo spokojnie i rozważnie – mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski do zgromadzonych na sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego pracowników przedsiębiorstwa. Zaznaczył również, że Rada Miejska podjęła uchwałę upoważniającą go do rozpoczęcia całego procesu przygotowania koncepcji przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego.

Następnie wstępną koncepcję przekształcenia zaprezentował Robert Czapla. Wyjaśnił czym jest zakład budżetowy a czym spółka prawa handlowego, prezentując jednocześnie ich wady i zalety. Omówił jak odbywa się organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz przedstawił procedurę przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego.

– Spółka utworzona w wyniku przekształcenia wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością zakładu budżetowego, przejmie jego należności i zobowiązania oraz zapewni ciągłość działalności wykonywanej przez zakład. Pracownicy MPK zakładu budżetowego staną się z mocy prawa pracownikami spółki – podkreślał Robert Czapla.

Podczas swojej prezentacji wyjaśnił również prawa i obowiązki powstałej spółki i postępowanie w zakresie stosunków pracy z pracownikami podczas przekształcenia.

– Po decyzji o przekształceniu, dotychczasowy pracodawca, czyli kierownik likwidowanej jednostki, zobowiązany jest do powiadomienia pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy, w tym o skutkach i przyjęciu nowych warunków pracy lub płacy. Z dniem następującym po dniu zakończenia likwidacji, pracownicy zakładu budżetowego staną się pracownikami spółki, chyba że ich stosunki pracy wygasną z mocy prawa albo zostaną rozwiązane w wyniku złożenia woli o wypowiedzeniu umowy – tłumaczył Robert Czapla. Jednocześnie zaznaczył, że warunki pracy i płacy w spółce nie powinny ulec pogorszeniu, ponieważ zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 października 2010 r. „spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego wstępuje, w trybie art. 23 ustawy „O gospodarce komunalnej”, we wszystkie prawa i obowiązki swojego poprzednika, wynikające z indywidualnego i zbiorowego prawa pracy”.

Po prezentacji i odpowiedzi na pytania, zadawane głównie przez obecnych na sali radnych, na prośbę pracowników MPK nastąpiła przerwa, po której głos zabrał przewodniczący zakładowej „Solidarności” Mirosław Bobowski. – Ciężko jest jeszcze podejmować jakiekolwiek decyzje, ale rozumiemy, że musimy podjąć jakiś krok. Dlatego dajemy w tym momencie zielone światło panu prezydentowi, aby mógł poczynić dalsze kroki. Zastrzegamy jednak, że będziemy się wszystkiemu dokładnie przyglądać, analizować. Mamy nadzieję, że wszystkie informacje o podejmowanych działaniach będą nam przekazywane – powiedział Mirosław Bobowski, informując jednocześnie, że gdyby wymknęło się coś spod kontroli, to załoga MPK może podjąć również te najgorsze decyzje.

Ze względu na to, że w ostatnich latach ze środków unijnych wykonywana była modernizacja taboru komunikacji miejskiej, zgodę na przekształcenie musi wyrazić instytucja zarządzająca projektem, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pismo w tej sprawie zostanie wysłane do Marszałka w najbliższy poniedziałek. Ewentualne przekształcenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego miałoby nastąpić z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Źródło: Urząd Miasta w Łomży, Lukasz Czech

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto