Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano laureatów konkursu na wspomnienia o Łomży

JBa
„Mleczna droga nad Narwią” - zdjęcie nadesłane na konkurs fotograficzny ZG TPZŁ „Załomżenie 2021”.
„Mleczna droga nad Narwią” - zdjęcie nadesłane na konkurs fotograficzny ZG TPZŁ „Załomżenie 2021”. Fot. Mariusz Zysk
Zakończyła się VIII edycja ogólnopolskiego konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”, organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Miasta Łomży. Tym razem pierwsze miejsce powędrowało do Solingen w Niemczech oraz do Białegostoku.

7 stycznia, jury konkursu w składzie: Ewa Sznajder (wieloletnia dziennikarka prasowa i tv, scenarzystka, obecnie dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Karolina Skłodowska (znawczyni sztuki, recenzentka, współpracująca z redakcją „Wiadomości Łomżyńskich”, kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży) i red. Wawrzyniec Kłosiński (wieloletni dziennikarz radiowy, prasowy i TV, redaktor naczelny „Wiadomości Łomżyńskich”, wiceprezes ZG TPZŁ), postanowiło ostatecznie rozstrzygnąć VIII edycję konkursu.

I nagrodę ex aequo otrzymały Anna Maryjewska z Solingen (Niemcy) za pracę „Terrae incognitae małej łomżynianki” oraz Dorota Sokołowska z Białegostoku za pracę „Moja miłość stoi w rozkroku”. Jury prace obu pań oceniło na 29 pkt na 30 możliwych.

II nagrodę także przyznano dwóm osobom - Szymonowi Cwalinie z Siemianowic Śląskich za pracę „Wspomnienia” (24/30 pkt) oraz Józefowi Kazimierzowi Puławskiemu z Jednaczewa za pracę „Droga. Nie wszystko przykrył kurz czasu” 24/30 pkt).
Jury nie przyznało III nagrody, ale postanowiło wyróżnić Katarzynę Chojnowską, za interesujący pomysł na stworzenie bajkowej opowieści o „Miasteczku – pudełeczku”.

- Jury zwraca uwagę na dość wysoki poziom prac nadesłanych na VIII edycję konkursu. Kkonkurs spełnia swoją funkcję dokumentacyjną, przynosi nowe fakty z nieznanej dotąd historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Warto go kontynuować, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na zbieranie wielu nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość Małej Ojczyzny - przekazuje Wawrzyniec Kłosiński i w imieniu całego jury składa podziękowanie wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział we wszystkich ośmiu edycjach konkursu i stworzyli unikalny zapis ludzkich przeżyć i wydarzeń.

O sposobie uhonorowania laureatów, ze względu na obostrzenia sanitarne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej poinformuje ich w terminie późniejszym.

Tak zmieniło się miasto na przestrzeni kilkudziesięciu lat. ...

Organizowany od 2014 roku konkurs na wspomnienia ma charakter ogólnopolski. Jego tytuł został zaczerpnięty z wiersza „Łomża”, napisanego przez mieszkającą w Piastowie łomżyniankę, Iwonę Krzepkowską-Bułat. Ma na celu przede wszystkim rejestrację często bardzo indywidualnych zapisów przeżyć i obserwacji związanych z naszym miastem i Ziemią Łomżyńską, składających się nierzadko na nieznane dotąd epizody z historii Małej Ojczyzny. Bardzo często są to bardzo intymne zwierzenia ludzi, opisujące ich losy i osobiste związki z miastem lub regionem. Pokonkursowa biblioteka liczy już kilkadziesiąt unikatowych relacji. Większość jest publikowana w wydawnictwach ZG TPZŁ - kwartalniku „Wiadomości Łomżyńskie” i roczniku „Ziemia Łomżyńska”.

- Można już nadsyłać prace na IX edycję konkursu „W mieście, co było mi rajem” – organizatorzy oczekują na tym razem do 15 grudnia 2022 roku - zachęcają organizatorzy.

Łomża na starych zdjęciach. Zobacz niezwykłe zdjęcia Narodow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto