Zespół Szkół Specjalnych w Łomży obchodził jubileusz 60. lecia istnienia [zdjęcia]

Jba/UM Łomża
Udostępnij:
Z udziałem obecnej i byłej kadry pedagogicznej, uczniów, rodziców, przedstawicieli władz województwa, miasta, powiatu, duchowieństwa i działających w mieście instytucji, Zespół Szkół Specjalnych w Łomży obchodził 60 – lecie istnienia. Były okolicznościowe przemówienia, gratulacje, gorące życzenia, a dodatkowo zgromadzeni w odświętnie przystrojonej sali Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie mogli obejrzeć przedstawienie i jasełka w wykonaniu podopiecznych.

Jubileuszowych gości uroczyście powitała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Lucyna Antecka. Następnie, przed zgromadzoną publicznością, w spektaklu nawiązującym do historii placówki i przedstawieniu jasełkowym znakomicie zaprezentowali się jej podopieczni.

Okolicznościowe wystąpienia rozpoczęła dyrektor ZSS.

– Jestem niezmiernie wdzięczna całej kadrze za wysiłek, poświęcenie, empatię i nieustanne podążanie za potrzebami uczniów – mówiła Lucyna Antecka, dziękując jednocześnie władzom miasta i województwa za wsparcie w realizacji prowadzonych przez szkołę inwestycji.

Mówiąc o planach wspominała m.in. o działaniach skutkujących wejściem absolwentów szkoły na rynek pracy.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, podziękował za codzienną, żmudną pracę i życzył szkole dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów.

Reprezentujący Miasto Łomża zastępca prezydenta Andrzej Garlicki w swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość szkoły, w której dzieci i młodzież czują się jak w domu.

– Serdecznie gratuluję całej kadrze pedagogicznej, uczniom oraz rodzicom – mówił, zapewniając w imieniu prezydenta Łomży o wsparciu szkolnych inicjatyw przez miasto.

Jubileuszową uroczystość zakończył słodki poczęstunek w postaci urodzinowego tortu.

Inicjatywa założenia Szkoły Specjalnej w Łomży wypłynęła z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Białymstoku. Dnia 4 sierpnia 1958 roku wydano orzeczenie organizacyjne na podstawie, którego została otwarta Szkoła Podstawowa Specjalna nr 8 w Łomży dla dzieci upośledzonych umysłowo. Technikum Weterynaryjne 2 września 1958 roku przekazało szkole barak z dwiema izbami lekcyjnymi, które wyremontowano. Pierwsi uczniowie przybyli do szkoły 22 września 1958 roku. Nauka w takich warunkach trwała do roku 1959. Pierwszą dokumentację w sprawie budowy nowej szkoły otrzymano 25 stycznia 1959 roku.

Rozpoczęcie roku szkolnego 1961/1962 odbyło się już w nowym budynku przy ul. Nowogrodzkiej 4. Jak czytamy w kronikach szkoły: „... dzieci nie mogły nacieszyć się nową szkołą, biegały, skakały... ale w tym szale radości pamiętały aby nie brudzić ścian.”

W roku 1982 następuje reorganizacja placówki i powstaje Zespół Szkół Specjalnych. W skład tego zespołu wchodziła Szkoła Podstawowa Specjalna i Szkoła Zawodowa Specjalna. W takiej formie istniała do roku 1999, kiedy to placówkę poszerzono o Gimnazjum.

W roku 2005 otwarto Szkołę Przysposabiającą do Pracy.
W roku szkolnym 2018/19 - w związku z reformą oświaty zlikwidowano klasy gimnazjalne.
Od roku szkolnego 2019/20 - rozpoczęło działalność Przedszkole Specjalne nr 3.

Od roku szkolnego 2019/20 - zajęcia odbywają się w dwóch lokalizacjach: w dotychczasowym budynku szkoły przy ul. Nowogrodzkiej 4 i w wyremontowanym budynku na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5.

W ciągu ponad 60-letniej działalności placówki kilkakrotnie zmieniała się kadra kierownicza. Pierwszym kierownikiem był p. Edward Kość (1958 -1966), a następnie funkcję tę pełnili:

p. Jan Folkowski -1966-1967
p. Maria Giedrojć -1967- 1980
Potem funkcję dyrektora szkoły pełnili:
p. Alina Cichocka - 1980 - 1989
p. Zofia Łopińska - 1989 - 1993
p. Bożena Niewińska - 1993 - 2018
p. Lucyna Antecka - 2018 -

Szkoła obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół Specjalnych i zawiera w sobie:

Szkołę Podstawową nr 8

Szkołę Branżową I stopnia

Szkołę Przysposabiającą do Pracy nr 1

Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy

Przedszkole Specjalne nr 3

We wszystkich tych placówkach kształci się obecnie 127 uczniów.

kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego złożyli m.in. przedstawiciele władz Łomży

Kwiaty w miejscu straceń z okresu Powstania Styczniowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie