Biomasa będzie ogrzewała mieszkańców. Milionowa inwestycja dobiega końca [zdjęcia]

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Udostępnij:
Prace na terenie Ciepłowni Miejskiej w Łomży związane z budową instalacji spalania paliwa biomasowego dobiegają końca. Do wykonania pozostały jedynie roboty wykończeniowe, prowadzone są także szkolenia dla pracowników. Powołana została już również komisja odbioru końcowego inwestycji, realizowanej przez litewską firmę UAB Enerstena z Kowna.

– W naszym mieście podejmujemy wiele działań wpisujących się w troskę o czyste powietrze, którymi są m.in. wymiana pieców, rozbudowa sieci ciepłowniczych, budowa parków i zieleńców, nowych dróg oraz termomodernizacje obiektów miejskich. Budowa kotła na biomasę jest jednym z tych działań. Ale ważny jest również czynnik ekonomiczny. Za spalanie węgla co roku płacimy coraz większe opłaty z tytułu emisji CO2. To już kwota około 5 mln zł i będzie rosła – podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Garlicki dodając, że dzięki budowie pieców na biomasę unikniemy tych opłat, a w konsekwencji ciepło w Łomży nie zdrożeje.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest już przygotowane, aby korzystać z nowego kotła. Na potrzeby przeprowadzenia rozruchu i następujących po nim pierwszych 14 dni eksploatacji zostało zgromadzone 1415 ton biomasy. Parametry spalanego paliwa będą kontrolowane przez zakładowe laboratorium.

Czytaj też Remont Halu Kultury dobiega końca. Oficjalne otwarcie już w kwietniu przyszłego roku

W chwili obecnej prowadzone są prace wykończeniowe. Trwa sprawdzanie urządzeń kontrolno-pomiarowych i wizualizacji procesów, wykonywana jest izolacja rurociągów, przeprowadzane są kalibracje poszczególnych urządzeń i układów. Już wcześniej zrealizowane zostały elementy instalacji w postaci kotła wodnego płomieniówkowego o wydajności 12,5 MW i układu odzysku ciepła ze spalin oraz niezależnego paleniska z rusztem schodkowym, w którym spalana będzie biomasa ze zrębki drzewnej. W okresie letnim wykonano układ napaliwiania, czyli oddzielny, częściowo zadaszony plac magazynowania paliwa biomasowego, budynek wraz z ruchomą podłogą do podawania biomasy do kotła oraz układ dróg dojazdowych dla pojazdów dostarczających paliwo.

- Wykonawca złożył stosowne dokumenty do Urzędu Dozoru Technicznego, na podstawie których wydane zostaną decyzje dopuszczające do uruchomienia instalacji, wykonania pomiarów energetycznych i emisyjnych do środowiska oraz dalszej eksploatacji kolejnej jednostki ciepłowniczej – informuje Radosław Żegalski, prezes MPEC. Dodaje, że w bieżącym roku kierowana przez niego spółka podjęła decyzję o wyeliminowaniu z eksploatacji najstarszego i jednocześnie najbardziej wyeksploatowanego kotła w ciepłowni WR-25 (K-2). Uznano, że nakłady inwestycyjne na jego remont i dalszą modernizację w celu dostosowania do wymogów emisyjnych, obowiązujących instalację w Ciepłowni Miejskiej w Łomży po 31 grudnia 2022 r. są za wysokie. Obecnie łączna moc zainstalowana w instalacji wynosi 138,5 MW.

- Parametry pracy istniejących czterech kotłów węglowych i nowego kotła biomasowego gwarantują oczekiwany poziom dostaw do odbiorców objętych miejskim systemem ciepłowniczym – zapewnia prezes Żegalski.

Czytaj też: Powstanie nowa ulica. Ułatwi dojazd i rozwój

Wartość robót związanych z budową kotła wodnego o mocy 12,5 MW z wykorzystaniem biomasy jako paliwa wynosi 22.496.164,80 zł. Na jego realizację Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało dofinansowanie w wysokości 9.843.750 zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie