Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Biegiem świętowali jubileusz 15-lecia PWSIiP

Jolanta Święszkowska
Jubileusz 15-lecia istnienia łomżyńskiej państwówki uczczono biegiem.
Jubileusz 15-lecia istnienia łomżyńskiej państwówki uczczono biegiem. Sebastian Chrzanowski
141 uczestników wzięło udział w I Otwartych Akademickich Mistrzostwach Łomży w biegu ulicznym z okazji Jubileuszu 15-lecia PWSIiP. – Było wspaniale, pogoda dopisała, spędziliśmy aktywnie niedzielę, z przyjaciółmi, rodziną, miłośnikami biegania. Nasz jubileusz odbił się pozytywnym echem w Polsce i nie tylko – mówił dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej PWSIiP.

W biegu wzięli udział zawodnicy z kraju i zagranicy, m.in. mieszkańcy Łomży, Zambrowa, Hajnówki, Ostrołęki, Warszawy, ale także hiszpańskiego Vigo, bułgarskiego Plewen i białoruskiego Grodna. Biegli na dziesięć i pięć kilometrów. – Biegniemy do słońca – dopingował na starcie zawodników powszechnie lubiany i ceniony Mariusz Niziński, dyrektor sportowy łomżyńskiego biegu, który w swoim życiu wziął udział w ponad 500. otwartych imprezach biegowych, z czego sto sam zorganizował. – Organizuję i biegam jednocześnie, od trzydziestu już lat. Dawniej i dziś liczą się zabawa, bieganie dla zdrowia. Oczywiście rywalizacja także motywuje i daje energię, ale najważniejsze jest bycie razem, uśmiech, dobre słowa i super ludzie wokół. Kiedyś nie było komputerów, rozbudowanych statystyk i kategorii, a ludzie biegali, aby być razem. W naszym biegu najważniejsza była dobra zabawa. Było naprawdę znakomicie – mówił Mariusz Niziński.

Czytaj też Centrum Symulacji Medycznej przy PWSIiP otwarte

Andrzej Gumkowski z Ostrołęki pobiegł na dziesięć kilometrów, jest z wykształcenia informatykiem, z zamiłowanie biegaczem oraz morsem, nie obce mu są także ekstremalne kąpiele w śniegu. – Mój dzień zaczynam od pół godziny na bieżni, później jest dziesięć minut na grawitonie, rozciąganie gumy i lekki bieg z dwoma odważnikami dziesięciokilogramowymi, podnoszenie odważników, rozciąganie z użyciem drabinki szkolnej, stanie na rękach, podchwyty. Zimą wieńczę ten wysiłek turlaniem się w śniegu i wylaniem na głowę wiaderka wody na orzeźwienie – mówi zawodnik. Jest szczęśliwym i zdrowym emerytem, a jego biografią – był informatykiem w urzędzie wojewódzkim, doktorantem badającym edukacyjną motywację młodzieży, obecnie jest studentem fizjoterapii – można by obdzielić kilkoro ludzi. Recepta na zdrowie? Sport oraz pomysłowo skonstruowana przed domem z podzespołów z popularnych sieci handlowych instalacja do zbierania deszczówki. – Prysznice z deszczówki mają orzeźwiająca moc – twierdzi Andrzej Gumkowski. Był pierwszy na mecie w kategorii 65-69 lat. A w „królewskiej kategorii wiekowej” – jak to określił dynamicznie prowadzący imprezę Sebastian Chrzanowski – czyli 70 plus, zwyciężył Tadeusz Janucik z Łomży.

Sandra Major z Warszawy była najlepsza wśród wszystkich kobiet na dystansie pięciu kilometrów. – Świetnie zorganizowana impreza, ciekawa trasa, zrobiłam swoją życiówkę, 22 minuty i 11 sekund. Polecam ten bieg wszystkim. Biegam od trzech lat, dotychczas były to biegi górskie, a teraz przerzuciłam się na asfalt, różnica jest ogromna, nie ma tylu niespodzianek, co w górach, na przykład błota. Ale dzisiaj był siermiężny, mi osobiście przeszkadzający, wiatr – mówiła zawodniczka. Aleksandra Czerwińska, która pojawiła się na mecie tuż za nią od dziesięciu lat uprawia tenis oraz taniec towarzyski, a w tym roku utalentowana dziewczyna została dodatkowo Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej. – Cały czas biegliśmy pod wiatr, raz złapała mnie kolka, ale dobiegłam, jestem zadowolona – komentowała Ola. Najlepszym na pięć kilometrów mężczyzną okazała się Patryk Drężek z gminy Giby w powiecie sejneńskim.

Zobacz też Czepkowanie 2019. Studenci pielęgniarstwa złożyli ślubowanie

Krzysztof Stawarz z Łomży pokonał najszybciej dystans dziesięciu kilometrów, zajęło mu to w 36 minut 46 sekund. Biega od dziesięciu lat, minimum pięć razy w tygodniu – Biegło się dobrze, trasa została świetnie przygotowana – komentował. Pierwszą kobietą na tym dystansie okazała się Joanna Derencz z Gołdapi. – Wrażenia świetne, cieszę się bardzo z tego zwycięstwa – mówiła zawodniczka przekraczając w sportowej euforii linię mety.

Anna Dobrowolska i Monika Duchnowska pobiegły na pięć kilometrów, na co dzień doradzają studentom PWSIiP w optymalnym wyborze ścieżki zawodowej. – Preferujemy zdrowy tryb życia i wszystkich do tego namawiamy. Kwiecień to dobry moment, aby zrobić formę przed wakacjami. Mamy początek wiosny, do urlopu jeszcze chwila, rozpoczynamy sezon biegowy, aby wbić się w strój kąpielowy, żeby nie było wstydu na plaży – mówiły żartobliwie pracownice PWSIiP.

Z pierwszym numerem startowym pobiegł pomysłodawca uczczenia jubileuszu 15-lecia PWSIiP poprzez sportowo-rekreacyjną imprezę dr Dariusz Perło, prorektor uczelni, ekonomista z wykształcenia, a z zamiłowania biegacz. – Świetna pogoda, miła atmosfera. To były pierwsze akademickie mistrzostwa w biegu ulicznym, będą kolejne. Zawodnicy liczą na cykliczną imprezę i nie zawiedziemy ich, będziemy tak świętować 16., 17., 18., 19. i 20-lecie uczelni – mówił. W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła dowodzona przez prorektora drużyna PWSIiP.

Najbardziej zaskoczoną osobą podczas ceremonii dekorowania zawodników była Katsiaryna Salodkaya z Grodna (studentka programu Erasmu+), która otrzymała wyróżnienie za to, że w piętnastolecie uczelni dobiegła do mety jako piętnasta kobieta.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto