Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża/Gdańsk. Łomżyński flis dopłynął nad morze z okazji 600-lecie nadania praw miejskich (zdjęcia)

LOT "Ziemia Łomżyńska"
Łomżyński flis bezpiecznie dopłynął do Gdańska
Łomżyński flis bezpiecznie dopłynął do Gdańska LOT "Ziemia Łomżyńska"
Na początku października, z małymi problemami i poślizgiem, z łomżyńskiego portu nad Narwią wypłynął flis. Po czternastu dniach podróży załoga Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Łomżyńskiej dopłynęła do Gdańska.

W niedzielne popołudnie 14 października br. na Motławę wpłynęła historyczna ekspedycja z Łomży. Drewniana barka ŁOMŻYŃSKI FLIS, której armatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska”, zawitała do Gdańska po przebyciu w ciągu 12 dni prawie 700 km, tradycyjnym szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę. Wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana dla uczczenia jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem.

Jedyna tego typu w nowożytnych dziejach Łomży rzeczna wyprawa, uzyskała patronat honorowy i wsparcie Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego, jak również pomoc rzeczową i finansową kilku lokalnych instytucji, rodzinnych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Partnerem przedsięwzięcia był MOSiR Łomża.

Czytaj też Łomżyński flis wyruszył do Gdańska (zdjęcia, wideo)

Retmani z Łomży w składzie: kapitan - Wojciech Winko i sternik - Sławomir Kopańczyk, dokonała tego niecodziennego wyczynu płynąc w historyczną podróż drewnianą barką zarejestrowaną pn. „ŁOMŻYŃSKI FLIS”, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych opakowaniach wypełnionych granulatem. Jej dodatkowym atrybutem był żagiel z ponad 100-letnią grafiką mazowieckiej Łomży oraz jej herbem.
Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska. W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem przez załogę promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety.

Łomżę i Gdańsk od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.

W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu mariny między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk Maciejem Buczkowskim, jak również z Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukaszem Wysockim.

Serdeczne powitanie ŁOMŻYŃSKIEGO FLISA na nabrzeżu, przygotowała również przesympatyczna łomżyńska rodzina Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto