Łomża. Po raz kolejny będą uświadamiać mieszkańców o autyzmie

Jba
Ulicami miasta przejdzie niebieski marsz, ale w programie są także lekcje o autyzmie z najmłodszymi, konkurs fotograficzny oraz bezpłatne warsztaty online. Wszystko w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który odbędzie się w dniach 16-17 kwietnia w Łomży.

Jest to już szósta próba zintegrowania miasta z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzień ten jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi Łomżan na fakt, iż autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta. Jak zapewniają organizatorzy z Fundacji DR OTIS wzmacnianie świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności naszego miasta, wykazującej większe zrozumienie, a z czasem i akceptację dla autystycznej odmienności.

Fundacja DR OTIS istnieje od 7 lat i prowadzi działania edukacyjne: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, zaś pod patronatem Fundacji są: Przedszkole Niepubliczne „Motylek” i Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. W Przedszkolach są grupy integracyjne i terapeutyczne zaś w Szkole tylko grupy dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. W placówkach naszych prowadzona jest wszechstronna, specjalistyczna terapia dostosowana do potrzeb edukacyjnych dzieci. Z usług naszych placówek korzystają dzieci z terenu Łomży, jak również dzieci z okolicznych miejscowości.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Obchodzony jest na całym świecie drugiego kwietnia. Został ustanowiony z inicjatywy małżonki władcy Kataru, emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, Jej Wysokości Mozah. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło tę inicjatywę rezolucją z dnia 18 grudnia 2007 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja inicjatywy Jej Wysokości pomogła w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

Obchody Dnia są okazją do globalnego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób cierpiących na autyzm. W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że: „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”.

Program
16 KWIETNIA 2021
9.00 – 9.45 Niebieski Marsz „Ja tu jestem – szanuj mnie”
Start: Parking przy Centrum Handlowym Aleja Park, Aleja Legionów
Trasa: Aleja Legionów– Polowa – Giełczyńska –
Koniec : parking Plac Niepodległości (dawny dworzec autobusowy)

„Lekcje o Autyzmie”
Lekcje odbędą się w placówkach podległych Fundacji DR OTIS:
Przedszkole Niepubliczne Nutka ul. Sybiraków 24
Przedszkole Niepubliczne Motylek ul. Porucznika Łagody 4
Przedszkole Niepubliczne Kredka w Kolnie ul. 11 Listopada 15A
Szkoła Podstawowa w Łomży, ul Sybiraków 24
Dostęp do materiałów i relacji na facebooku – Szkoła Podstawowa w Łomży.
Obecnie lekcje nie odbędą się ze względu na obostrzenia epidemiologiczne.

WEBINARIA 17.04.2021(ONLINE)
Godz. 9.00
mgr. Bartłomiej Rutkowski – logopeda i terapeuta Castillo Moralesa
„Podstawy neurologiczne podpowiedzi manualnych”
Godz 11.00
Gabriela Lorens – neurologopeda, pedagog specjalny, międzynarodowy terapeuta koncepcji Castillo Moralesa oraz certyfikowany terapeuta masażu Shantala
„GESTY GORA – metoda wspomagająca terapię logopedyczną dzieci z ASD”

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Termin nadsyłania prac do 31 maja 2021
1.Organizatorem I Konkursu Fotograficznego „Ja tu jestem – szanuj mnie” jest
Fundacja DR OTIS, który jest jednym z punktów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży.
2. Celem przyświecającym konkursowi jest:
- upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki
- propagowanie wśród mieszkańców, młodzieży i dzieci jak i osób niepełnosprawnych twórczej postawy
- rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania
- uwrażliwienie na świat osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami
3.W konkursie może wziąć udział każdy, z wyłączeniem pracowników Organizatorów

oraz Członków ich rodzin a także osób bezpośrednio uczestniczących w organizowaniu
i przygotowaniu konkursu
4. Każdy uczestnik może nadesłać do 4 fotografii. Dopuszcza się nadsyłanie tylko własnych prac fotograficznych metodą tradycyjną lub cyfrową. Technika wykonania zdjęć jest dowolna, przy czym fotografie powstałe w rezultacie wyraźnej ingerencji graficznej będą odrzucane
5.Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do Przedszkola Niepublicznego NUTKA Fundacji DR OTIS ul. Sybiraków 24, 18-400 Łomża. Na kopercie prosimy o dopisek: Konkurs Fotograficzny „Ja tu jestem – szanuj mnie”
6. Kategorie:
I grupa – dzieci (do V klasy)
II grupa – dzieci (klasy VI-VIII szkoła podstawowa)
III grupa – młodzież (szkoły średnie) + osoby dorosłe

zdjęcie ilustracyjne

Będą rozwijać pasje w łomżyńskich placówkach oświatowych

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Łomża. Po raz kolejny będą uświadamiać mieszkańców o autyzmie - Łomża Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie