18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża poszukuje obrazu "Obrona Łomży 1920"

Robert Orzechowski
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne historialomzy.pl
Łomża poszukuje obrazu Leonarda Winterowskiego zatytułowanego „Obrona Łomży 1920”. To istotny element historii naszego miasta, świadczący o niezłomności jego mieszkańców i żołnierzy, którzy nie szczędzili życia dla jego obrony.

Obraz ten, fundowany ze składek społecznych, zwłaszcza mieszkańców Łomży wdzięcznych za wyzwolenie w 1920 r., został uroczyście zawieszony 22 sierpnia 1922 roku w kasynie 59 Wielkopolskiego Pułku w Inowrocławiu. Pułk okrył się nieśmiertelną sławą w walkach o Łomżę w dniu 22 sierpnia, biorąc do niewoli ponad 2000 jeńców, zdobywając 9 armat, 22 karabiny maszynowe, kilka wagonów amunicji i innego zaopatrzenia. Walki o Łomżę w decydujący sposób przyczyniły się do rozbicia 3. Armii sowieckiej i otworzyły drogę na Kolno.

Dowódca pułku kpt. Cerklewicz, został w dniu zdobycia miasta, odznaczony srebrnym krzyżem wojennym Orderu Virtuti Militari a dzień 22 sierpnia, w którym rozegrała się bitwa, został ustanowiony datą święta pułku. Po rozwiązaniu pułku po kampanii wrześniowej obraz zaginął i do dziś jego losy nie są znane.

Prezydent Łomży rozpoczął poszukiwania od sprawdzenia zawartości malarskiej kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. - Nie posiadamy w swoich zbiorach obrazu Leonarda Winterowskiego „Obrona Łomży 1920”. Życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach – powiedział zastępca dyrektora placówki, dr Henryk Łatkowski. Teraz poszukiwania trwają w Muzeum Narodowym oraz w Inowrocławiu.

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

Leonard Winterowski (1886 – 1927) - popularny polski malarz batalista. Studiował (w latach 1895 - 1897) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; początkowo pod kierunkiem Leopolda Loefflera, później u Teodora Axentowicza. W roku 1896 otrzymał srebrny medal za prace szkolne. Następnie kształcił się w Wiedniu, dokąd wyjechał jako stypendysta Wydziału Krajowego. Debiutował na wystawie w Krakowskim TPSP w 1897 roku.

Wystawiał także we Lwowie oraz w Łodzi, Wiedniu i Berlinie. W 1912 roku wykonał polichromie w kościele pw. Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu z XVI w. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej jako malarz – korespondent wojenny. Po wojnie zamieszkał w Warszawie.

We wczesnym okresie swojej twórczości malował portrety, widoki architektury, pejzaże i sceny rodzajowe. Później tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne, najczęściej epizody z wojny 1920 roku, do których wykorzystywał szkice i studia rysowane i malowane w czasie służby wojskowej. Tak też najprawdopodobniej powstała „Obrona Łomży 1920”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łomża poszukuje obrazu "Obrona Łomży 1920" - Łomża Nasze Miasto

Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto