Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież już po raz jedenasty bliżej siebie. II LO przywitało uczniów Gvanim High School z Izraela

JBa
Po raz jedenasty łomżyńska  młodzież integrowała się z uczniami Gvanim High School
Po raz jedenasty łomżyńska młodzież integrowała się z uczniami Gvanim High School JBa
Stu uczniów z Izraela odwiedziło łomżyńską młodzież, by wymieniać doświadczenia, poznać się blizej.

- Jestem tu pierwszy raz i Polska bardzo mi się podoba. Znam historię, wiem co tu się wydarzyło, więc bycie tu i zobaczenie tego miejsca jest czymś niesamowitym – mówi Ariel Argi z Izraela.
Spotkanie w murach IILO z polską młodzieżą wiele dla niej znaczy.
– Jestem żydówką, pochodzę z religijnej rodziny. To spotkanie jest dla mnie ważne, bo pomaga bardziej zrozumieć, co stało się narodowi żydowskiemu. Teraz więcej wiem i rozumiem – mówi wzruszona Ariel Argi.
Nastolatka wraz z 97 innymi uczniami Gvanim High School spotkało się z polską młodzieżą w murach łomżyńskiego liceum dzięki programowi “Bliżej siebie”. Jest on realizowany od 2002 roku pod patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu Izraela, Instytutu Polskiego w Tel Avivie.
– Po raz jedenasty gościmy izraelską młodzież, aby przełamywać stereotypy, narosłe przez całe wieki, wspólnej koegzystencji narodu polskiego i żydowskiego – mówi Leszek Szczepanek, nauczyciel języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży i koordynator programu “Bliżej siebie”. I dodaje, że choć spotkania z izraelską młodzieżą wpisały się już w tradycję szkoły co roku zaskakują swoją ogromną żywiołowością, otwartością i spontanicznością.
Młodzież najpierw wysłuchała krótkiej części oficjalnej, podczas której dyrektor przypomniała kilka faktów historycznych. Potem zaś spotkanie przybrało charakter kameralnych warsztatów, podczas których młodzież mogła po prostu poznać się lepiej.
– Spotkania na warsztatach bardzo integrują. To czas by podzielić się elementami swojej kultury. Nauczyć prostych słów po hebrajsku czy po polsku, wspólne zabawy – mówi Leszek Szczepanek.
– Różnice w płci, wyglądzie nie mają takiego wielkiego znaczenia jak różnice kulturowe. One niestety mogą zmieniać pewne rzeczy - na lepsze bądź gorsze, ale ostatecznie to ludzie, którzy tworzą religie i emocje między ludźmi mają ostatnie słowo. Choć może być trudniej, nie oznacza, że nie może się wydarzyć. A to spotkanie jest tego najlepszym przykładem – mówi Nimrud Paz, nauczyciel muzyki z Izraela.
Spotkanie izraelsko - polskie zakończył pokaz tańców tradycyjnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto