Remonty za 50 mln zł upiększą łomżyńskie centrum, ale mieszkańców czekają miesiące utrudnień [zdjęcia]

JBa
Jak poinformował magistrat jeszcze w tym roku w rejonie łomżyńskiej Starówki zostaną zrealizowane inwestycje na łączną kwotę prawie 52 mln zł. Około 26,6 mln zł przeznaczone zostanie na modernizację dróg w tej części miasta, a prawie 25 mln zł pochłonie przebudowa Hali Targowej na Halę Kultury oraz rewitalizacja Starego Rynku wraz z pracami archeologicznymi. Aż 26,5 mln złotych to pieniądze pozyskane ze środków zewnętrznych. Zanim jednak mieszkańcy będą mogli cieszyć się odmienionym centrum miasta, muszą uzbroić się w cierpliwość.

- Apeluję o spokój i zrozumienie, bo jeżeli chcemy realizować duże inwestycje, to także musimy się liczyć z tym, że są utrudnienia – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, poświęconej inwestycjom w tej części miasta.

Czytaj też: Giełczyńska i Rządowa wyłączone z ruchu. Miasto wyznaczyło objazdy

Witold Chludziński, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rozwoju i Przedsiębiorczości Rady Miejskiej podkreślał, że Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego z zastępcą prezydenta Andrzejem Garlickim bardzo szczegółowo analizowali wszystkie zadania.
- Po długich rozważaniach podjęto słuszną decyzję, by prowadzić je równocześnie. Pocieszające jest to, że remonty ulic będą wykonywały firmy sprawdzone, łomżyńskie, które na terenie miasta realizowały już roboty drogowe i nigdy nie zawiodły – mówił radny Chludziński.

A Andrzej Garlicki dodał, że można było pójść wariantem spokojniejszym i sukcesywnie, w ciągu kilku lat, remontować kolejne ulice, ale wtedy ciągle tu, na starym mieście, bylibyśmy na placu budowy. Dlatego od 20 lutego z ruchu wyłączone zostaną dwie ulice: Giełczyńska i Rządowa. Do końca czerwca mieszkańców czeka reorganizacja ruchu w tej części miasta.

Czytaj też Remont Hali Kultury dobiega końca [zdjęcia]

Zmiany w ruchu
W pierwszym etapie ulica Rządowa zostanie zamknięta dla ruchu na odcinku od Placu Tadeusza Kościuszki i ul. Zjazd do skrzyżowania z ulicą Kaznodziejską, a ul. Giełczyńska nie będzie przejezdna na odcinku od Rond Hanki Bielickiej do ul. Senatorskiej, z wyłączeniem skrzyżowania z ul. Dworną. Ta droga w tym okresie będzie przejezdna w dwóch kierunkach na całym swoim odcinku, a od ul. Sienkiewicza do ul. Giełczyńskiej wprowadzony zostanie na niej zakaz zatrzymywania i postoju. Taki sam zakaz zostanie wprowadzony na ul. Senatorskiej od Giełczyńskiej do Szkolnej.

Do parkingu znajdującego się na Pl. Niepodległości dojazd zostanie zapewniony tymczasowym wjazdem na wysokości powstającego budynku KRUS-u, a do parkingu zlokalizowanego pomiędzy Muzeum Północno – Mazowieckim i budynkiem dawnego hotelu Metropol od strony ulicy Dwornej. Do ulicy Krzywe Koło będzie można dojechać od Starego Rynku oraz ulicy Kapucyńskiej, na której dopuszczony zostanie ruch pojazdów w obu kierunkach. Dojazd do Urzędu Miejskiego i Starego Rynku będzie możliwy ulicami Senatorską i Woziwodzką.

W drugim etapie prac ulica Giełczyńska będzie zamknięta na całym odcinku łącznie ze skrzyżowaniem z ulicą Dworną (nie będzie możliwości przejazdu ul. Dworną przez ul. Giełczyńską) i częściowo z ul. Senatorską. Zamknięte zostanie również skrzyżowanie ul. Rządowej z Kaznodziejską i Starym Rynkiem. Odwrócony zostanie wówczas obowiązujący obecnie kierunek ruchu na ul. Radzieckiej oraz ul. Krzywe Koło na odcinku od Radzieckiej do Kapucyńskiej.

Zmianie ulegną również trasy linii autobusowych kursujących remontowanymi ulicami, które mają zaplanowany objazd od rond Hanki Bielickiej ulicą Polową i Aleją Legionów do Placu Tadeusza Kościuszki.

Czytaj też Ekoautobusy stanęły na Starym Rynku [zdjęcia]

Tymczasem dobiega końca remont Hali Kultury.
- W połowie maja chcemy ją otworzyć w takim szczególnym dniu dla kultury, czyli w Noc Muzeów. Będzie też rewitalizowany Stary Rynek, na który także uzyskaliśmy niezwykle duże dofinansowanie, dzięki czemu w tym roku będą tutaj trwały prace mające na celu zmianę jego wyglądu – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że chociaż termin zakończenia tych prac został określony na lipiec następnego roku to wykonawca deklaruje, że zrealizuje tę inwestycję do końca tego roku.

Czytaj też Stary Rynek zmieni się nie do poznania

Rewitalizacja placu Starego Rynku rozpocznie się już na początku marca od prac archeologów. Następnie w ramach inwestycji wykonana zostanie m.in. posadzka z kostki granitowej i płyt granitowych płomieniowanych oraz sjenitowej i bazaltowej, układanej w różnorodne formy oraz niwelacja różnicy poziomów terenu. Powstanie fontanna jako forma wodna ze ścianą wody i kaskadami na przedłużeniu ul. Farnej w kierunku Hali Targowej, postument pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza, zaznaczenie w posadzce śladów po fundamentach dawnego Ratusza. Ponadto do wykonania w ramach inwestycji jest też m.in. kanalizacja deszczowa i oświetlenie terenu.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gienek

Do ludzi dobrej woli. www.siepomaga.pl/serce-misi Kto ma oszczędności niech kupuje złoto lub USD. To jedyny sposób na ich ochronę przed utratą wartości. Inflacja będzie rosnąć, ponieważ mamy ujemne realne stopy procentowe najważniejsza stopa referencyjna wynosi 1,5%, a depozytowa zaledwie 0,5% w NBP przy oficjalnej inflacji 4,4%, czyli świadomie, z pełną premedytacją władze NBP okradają ludzi z ich oszczędności poprzez utratę wartości pieniądza. Ostrożnie z nieruchomościami. Jak przyjdzie recesja gospodarcza to komornicy masowo zaczną licytować nieruchomości kupione na kredyt. Krzysztof Bosak kandydat na prezydenta 2020 r.

Dodaj ogłoszenie