Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewająca Ola z Łomży szuka dawcy szpiku. Przeszczep to jej jedyna szansa na życie

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Przeszczep szpiku to jedyna możliwość, by 5-letnia Ola Dąbrowska pokonała ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jej rodzice - Agnieszka i Piotr, proszą wszystkich o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. - Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować życie naszej Oli i innych potrzebujących.

Jak każde dziecko w jej wieku Ola obecnie uczęszczałaby do swojego przedszkola, bawiła z koleżankami oraz razem z bratem śpiewała i wspólnie nagrywała piosenki. Tymczasem realizacja wszelkich planów zmieniła się na pobyt w szpitalnej izolatce, gdzie wraz z lekarzami cała rodzina walczy o życie Oli, o jej powrót do normalnego dzieciństwa. Razem Nam się uda- często powtarza dziewczynka.

Ola ma dopiero pięć lat. Przed powrotem do przedszkola miała spędzić tegoroczne wakacje nad ukochanym morzem. Niestety, ani wyjazdu z rodzicami, ani powrotu do przedszkola nie było. Pod koniec lipca tego roku Ola wraz z bratem chcąc zrobić rodzicom niespodziankę nagrywali wspólnie piosenkę i teledysk. Niestety ból stawów jaki od pewnego czasu odczuwała stał się na tyle silny, że nagrali tylko kilka ujęć, a zaraz po tym trafiła do szpitala.

Po tygodniowym pobycie na oddziale reumatologii otrzymała diagnozę- ostra białaczka limfoblastyczna. To był szok dla całej rodziny, jednak Ola się nie poddaje. Nagrana z bratem piosenka znalazła się w internecie, czas teraz na pokonanie choroby. „Tato, przecież wiesz, że nie ma rzeczy, których razem byśmy nie rozwiązali” mówi Ola.

Ola w przyszłości pragnie zostać piosenkarką, ale ma również plan b- chce być dentystką. W przypadku jej choroby nie ma rozwiązań do wyboru, aby wyzdrowieć potrzebuje dawcy szpiku.

- Prosimy wszystkich o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować życie Naszej Oli i Innych potrzebujących. Wykorzystaj swoją szansę! Dziś Ty możesz pomóc, a nikt nie wie, czy sam w przyszłości takiej pomocy nie będzie potrzebował. Nie bądź obojętny! - apeluje rodzina dziewczynki: mama Agnieszka, tata Piotr i brat Dawid.

Obecnie Ola jest w trakcie drugiego cyklu chemioterapii. Wszystko po to, aby zniszczyć komórki nowotworowe i umożliwić wejście w ostatni etap leczenia jakim ma być przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi od 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym wynosi 1: kilku milionów.

Zarejestruj się online nie wychodząc z domu

Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Łomży i okolic.

- Tym razem w nowych warunkach, ponieważ ze względu na Covid-19 część działań przenosimy do Internetu. Mieszkańcy Łomży wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi tłumnie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców Szpiku. Dotychczas w Łomży zarejestrowało się 2729 potencjalnych Dawców, a wśród Nich jest 9 osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym Pacjentom. Ty możesz być kolejny! - mówi Marek Wybraniec, z fundacji DKMS

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć w link:
https://www.dkms.pl/pl/razem-dla-oli__

Zamówiony pakiet rejestracyjny przyjdzie do domu pocztą. Potem należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.

Ponadto każdy, kto chce się pomóc ma możliwość zamówienia tzw. ”Zestawu na 5!” zawierającego 10 pakietów rejestracyjnych, który umożliwia zarejestrowanie znajomych i rodziny. Wystarczy tylko wysłać maila do koordynatora Fundacji DKMS na adres [email protected] w treści maila wpisując imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku, tym większa szansa na znalezienie Dawcy dla Oli oraz Innych Pacjentów potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Do bazy Dawców Fundacji DKMS mogą zarejestrować się wszystkie osoby o dobrym stanie zdrowia, między 18, a 55 rokiem życia, świadome i wyrażające zgodę na obie metody pobrania.

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (85% wszystkich pobrań) albo pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (15% wszystkich pobrań). Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Szpital Wojewódzki w Łomży. Kardiologia czeka na pacjentów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto